Čekajući nove vlasnike
Banje i rehabilitacioni centri širom Srbije uskoro dobijaju novog gazdu. Umesto Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije, u čijem je vlasništvu većina banja i u čiju se gradnju od sredine sedamdesetih godina prošlog veka ulagalo parama od doprinosa zaposlenih, novi gazda biće po pola država i novi privatni vlasnik. Tamo gde za to bude prilike, država je spremna i da sve prepusti novom vlasniku.
Od kada je Aleksandar Vučić, premijer Srbije, u svom ekspozeu naveo da je jedan od prioriteta nove vlade i privatizacija banja, kako bi se od njih brzo napravila profitabilna preduzeća i objasnio da je nedopustivo što Fond PIO tuži državu nastojeći da dokaže da ima vlasnički udeo u banjama, penzijski fond se složio s tim.
To, međutim, nije bio stav i prethodnog rukovodstva ovog fonda koje je u nameri da sačuva dalje rasipanje sopstvene imovine, u junu 2006, podnelo tužbu Ustavnom sudu, zbog tadašnje odluke Vlade kojom se omogućava dalja prodaja banjskih lečilišta, bez zelenog svetla pravih vlasnika. Stav Fonda bio je jedinstven – da je nedopustivo da se banje i specijalne bolnice tretiraju kao državna svojina jer nema banje u Srbiji u kojoj Fond nije izgradio makar jedan kapitalni objekat za rehabilitaciju.
Samo kada su u pitanju specijalne bolnice za rehabilitaciju, ulaganja Fonda premašuju 500 miliona evra. S obzirom na to da Fond nije samo gradio svojim sredstvima ove nepokretnosti, već je više decenija plaćao u određenom procentu i tekuće investiciono održavanje, taj iznos dostiže i pola milijardi evra.
Prodaja banja bila je protekle nedelje u Nišu i jedna od udarnih tema premijera i ministara, gde je rečeno da će Fond PIO prebaciti imovinu, kako bi se konačno rešili imovinski odnosi.
– Onda možemo da idemo u privatizaciju, da nam konačno banje funkcionišu, a ne da nam banje zjape prazne i da niko neće da ulaže u njih i da rešava imovinsko-pravne odnose – rekao je Vučić.
U Fondu PIO, danas, kažu da je njihovo opredeljenje uvek bilo upravljanje svojom imovinom u skladu s interesima države i državnom strategijom razvoja banjskog turizma, pripremajući se za sva potencijalna rešenja (privatizaciju, strateško partnerstvo, javno-privatno partnerstvo, zajedničko ulaganje...). A sve u cilju obezbeđivanja priliva novih investicija, zapošljavanja u većem obimu, razvoja povezanih privrednih grana na nivou lokalne samouprave i unapređenja opšteg poslovnog ambijenta, što direktno utiče na povećanje izvornih prihoda Fonda.
Sudski postupci (27 njih) pokrenuti su da bi se odredilo koliko je šta i čije vlasništvo i da bi se zadržala namena zbog koje su objekti i izgrađeni. Pravosnažnim presudama do danas je okončano 15 sudskih sporova u korist Fonda i to za specijalne bolnice „Čigota”, „Zlatibor”, Novi Pazar, Ivanjica, Zlatar, „Merkur” u Vrnjačkoj Banji, „Žubor” u Kuršumlijskoj Banji, „Gejzir” u Sijarinskoj Banji, Sokobanja i Sokobanja Ozren, Rusanda u Melencima, Banja Koviljača u Loznici, HTP „Zdravljak” Sokobanja (44 sobe), Gamzigradska Banja u Zaječaru, Jošanjička Banja „Generaleksport Jošanjička banja”, „Agens” u Mataruškoj Banji.
Trenutno ne rade dve banje, dok su svi ostali objekti u funkciji specijalnih bolnica javnih zdravstvenih ustanova, neprofitnih pravnih lica, korisnika sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, koje su osnovane i posluju u skladu sa Zakonom o javnim službama, Zakonom o budžetskom sistemu i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, a koje osniva Ministarstvo zdravlja s namenom da pružaju zdravstvene usluge građanima Srbije. Oni kao korisnici objekata izmiruju komunalne troškove.
U banje i rehabilitacione centre upućivani su penzioneri na besplatno lečenje i odmor o trošku Fonda PIO, na osnovu sredstava koja Fond izdvaja za društveni standard penzionera u skladu sa Zakonom o PIO.
Fond PIO očekuju da će kao vlasnik objekata učestvovati u svakom potencijalnom rešenju koje se izabere kao najadekvatnije. Tendencija je da se osim zdravstvenog razvija i velnes program.
Ne treba, međutim, izgubiti iz vida činjenicu da je država istovremeno vlasnik mineralnih izvora, a da sve te specijalne bolnice bez mineralnih izvora ne vrede mnogo, tako da bilo kakva odluka Fonda o daljim aktivnostima na razvoju ili revitalizaciji specijalnih bolnica mora biti doneta u saradnji s državom.
Na najavu da premijera da banje treba prodati, u Udruženju sindikata penzionera Srbije kažu da je nedopustivo prodavati penzionersku imovinu.
Osim banja i RH centara, Fond PIO je u prošlom veku izgradio više od 225 zdravstvenih ustanova – od dispanzera i bolnica, do Kliničkog centra Srbije u Beogradu, u koji je uloženo oko 35 miliona evra. Izdvajala su se sredstva za izgradnju specijalnih škola za invalidnu decu, kao i za desetine zaštitnih radionica namenjenih za zapošljavanje invalida rada. Novac se ulagao i u prevenciju od širenja zaraznih bolesti, pa je izgrađena i rekonstruisana kompletna kanalizaciona i vodovodna mreža u 35 opština u Srbiji. Finansiralo se i poboljšanje uslova rada u većini rudnika u Srbiji.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.