Od lepote do stečaja
Sokobanja – Nadaleko poznata više od jednog i po veka po svojim prirodnim lepotama, blagotvornoj klimi, termalnim izvorima i najviše po izuzetnim mogućnostima za lečenje obolelih od plućnih i reumatoloških bolesti, Sokobanja je decenijama bila u vrhu srpskog zdravstva i turizma. Svojim dijagnostički službama i bolničkim kapacitetima banja ispod samog Ozrena i takoreći na obroncima Rtnja privlačila je goste iz svih krajeva nekadašnje SFRJ, ali i inostranstva. Nije tajna da je iskorišćenost njenih zdravstvenih i hotelsko-ugostiteljskih kapaciteta poslednjih decenija 20. i početkom ovog veka bila maksimalna i da je, posebno, bila prava Meka za goste i turiste iz Vojvodine i Beograda.
U periodu tranzicije mnogo toga što je karakterisalo ovo banjsko-klimatsko mesto vrhunskim, međutim, počelo je da propada. Dr Aranđel Petrović, najpoznatiji balneolog u našoj zemlji i na ovim prostorima Balkana, mnogo puta je rekao „da je Sokobanja banjski biser u Srbiji”, ali i više puta upozoravao „kako treba mnogo više brinuti o onome što je priroda podarila čoveku i, svakako, to čuvati”.
Konkretno, što se rezultata rada tiče, sve zdravstvene ustanove, posebno Specijalna bolnica „Sokobanja” ostvarivale su suficit u svom poslovanju koji se merio stotinama miliona dinara godišnje, što, mora se priznati, nije uspevalo ni mnogo većim zdravstvenim i kliničkim centrima. Kapaciteti su prethodnih godina uvek bili maksimalno iskorišćeni. Prostije rečeno, ustanove zdravstva i ova bolnica svake godine u poslednjoj deceniji ostvarivale su oko 8.000 bolničkih dana i bukvalno bile najuspešnije „firme” u banji.
Ali, mnoge zdravstvene i privredne delove sokobanjskog zdravstveno-turističkog sistema potresale su poslednjih godina i afere, smenjivanje rukovodstava, propadanje. Bilo je protivzakonitih radnji, zloupotreba položaja, nesavesnog poslovanja. A sve to pratili su sudski postupci, krivične i prekršajne prijave.
Veoma dobro se zna, što je izazvalo veliki odjek u srpskoj javnosti, da je bilo čak i pokušaja da se najveće bogatstvo Sokobanje – banjska izvorišta termalnih voda – zloupotrebe. Posle perioda koji je obeležen nečasnim postupcima pojedinaca i u kojem se, na sreću bezuspešno, pokušavalo da se pojedine ustanove privatizuju i prodaju tajkunima, ipak je u periodu između 2010. i prošle godine u Sokobanji uvedeno malo više reda.
Ovih dana rečeno nam je da je Hotelsko preduzeće „Lepterija”, u čijem su sastavu jedan od najvećih hotela „Zdravljak” i nešto manji „Putnik”, kao i nekoliko restorana, u stečaju i da će uskoro biti predmet prodaje. Pre toga privatizovano je preduzeće „Trebič”, u čijem je sastavu bio i velelepni Hotel „Sunce”. Taj hotel je nedavno dobio nove vlasnike, kako se saznaje, kupili su ga vredni ljudi iz firme „Pantelić DOO” iz zapadne Srbije, koji su se već dokazali kao kvalitetni investitori u Čačku i Kraljevu. Hotel se uveliko renovira i sigurno je da će uskoro biti otvoren za posetioce i goste, ali i da će u narednoj turističkoj sezoni biti jedan od najlepših u Sokobanji.
Na zadovoljstvo svih žitelja jedne od najlepših banja u Srbiji, radnika u oblasti zdravstvenog turizma, ali najviše pacijenata iz svih krajeva naše zemlje, Specijalna bolnica u Sokobanji pored svih potresa prethodnih godina potpuno je sačuvana. Kako se saznaje, Specijalna bolnica u Sokobanji se priprema za privatizaciju i zato je angažovan privatizacioni savetnik.
U međuvremenu, pre nekoliko godina, Sokobanja je dobila prvi veliki privatni rekreacioni i velnes centar „Soko terme”, a veliki broj turista u banju pod Ozrenom u letnjim mesecima organizovano dolazi i zbog velikog akvaparka. I novi centar i bazeni sa svim ostalim sadržajima znatno su unapredili ponudu ovog banjsko-klimatskog mesta. Mesta za nove investicije, ali i očuvanje postojećeg prirodnog bogatstva i objekata, međutim, uvek ima.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.