Briselski uslovi načinju Mitrovdanski ustav
Ustav Srbije, kojem se od rođenja pre deset godina prognozira da „neće još dugo”, politički je nadživeo dva svoja tvorca, Koštunicu i Tadića, ali sutrašnji rođendan ipak bi mogao da mu bude poslednji u ovom obliku.
Naravno, ako se nekako sustignu „briselski rokovi”, po kojima bi do kraja sledeće godine trebalo da budu usvojene izmene Ustava u delovima vezanim za sudsku granu vlasti, u sklopu neophodne reforme pravosuđa. Za sada se, međutim, kasni.
Rokovi iz Akcionog plana za poglavlje 23 – pravosuđe i osnovna prava, kojima je predviđena dinamika poteza koji bi trebalo da dovedu do promene Ustava u poslednjem kvartalu sledeće godine, odavno su narušeni.
Prema tom planu, naime, sada bi predložene izmene Ustava trebalo da budu na ocenjivanju u Venecijanskoj komisiji. A još nije formalizovan nikakav predlog izmena Ustava.
Naravno, može to i vrlo brzo da se obavi ako ima volje, ako se kockice slože i ako se preskoči neka stepenica – kao pre deset godina.
A te 2006. godine predsednik Srbije bio je Boris Tadić, vladu je vodio Vojislav Koštunica, najuticajnija stranka vlasti bio je DSS, o državnoj kasi brinuo je Mlađan Dinkić, deo vladajuće koalicije bio je i SPO Vuka Draškovića, a najjača opoziciona stranka SRS čekala je povratak svog lidera iz Haga.
Srbija je upravo postala samostalna država, jer se i poslednja jugoslovenska republika Crna Gora odvojila od nje, Beograd je vodio pregovore s EU o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, Marti Ahtisari je bio specijalni izaslanik UN za pregovore o statusu Kosova, a haška tužiteljka Karla del Ponte tragala za Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem.
Srpska napredna stranka nije bila ni u najavi.
U tim okolnostima, uz dosta „porođajnih” muka i bez izgleda da duže poživi, nastao je važeći Ustav Srbije, svečano proglašen na Mitrovdan, 8. novembra, pre deset godina.
Za srpske uslove – to je solidan životni vek jednog ustava. Pokretači i najagilniji realizatori izrade novog ustava, Vojislav Koštunica i njegova Demokratska stranka Srbije, bili su motivisani pre svega namerom da kroz taj proces reafirmišu princip teritorijalnog integriteta Srbije i spreče otcepljenje južne pokrajine, budući da je sve ukazivalo na to da će se tadašnji pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije, po formuli „više od autonomije, manje od nezavisnosti ”, iskoristiti za priču o nezavisnosti Kosova.
„Za razliku od srećnijih ili manje srećnih društava, kod nas ustav ima rok trajanja od jedne do dve decenije, posebno posle Drugog svetskog rata”, naveo je dekan Pravnog fakulteta Beogradskog univerziteta prof. dr Sima Avramović, na skupu koji je Srpski pravnički klub organizovao u petak na tom fakultetu, s temom „Pogled na Ustav Srbije – deset godina kasnije”.
„Svaka norma je dobra dok traje i dok ne postane tesna. Ne mislim da je naš ustav već postao tesan, ali sigurno postoje argumenti političke prirode, ali i socijalne teme, koji govore da je vreme da počne da se razmišlja o njegovim mogućim promenama”, istakao je Avramović.
Napredovanje ka EU i jubilej, desetogodišnjica najvišeg pravnog akta, bili su povod za više sličnih stručnih konferencija u poslednje dve-tri nedelje. Na njima su ispoljene sve razlike u stavovima o aktuelnom ustavu i pitanju njegovih izmena, koje su prisutne u javnosti praktično svih ovih deset godina.
I nema jedinstvenog pogleda ni o tome da li je to ustav (dis) kontinuiteta s vremenom Slobodana Miloševića (zamenio je tzv. Miloševićev ustav iz 1990. godine), da li je legitiman, omogućava li ili koči razvoj države i društva, kada i kako ga menjati, da li uopšte treba da se menja...
„Ovaj ustav je bolji od Miloševićevog i biće vremena da se popravlja ono što nije najbolje u ovom ustavu”, rekao je tadašnji šef države Tadić prilikom glasanja na dvodnevnom referendumu o ustavu, 28. i 29. oktobra, za utehu onima koji nisu bili zadovoljni načinom donošenja ustava i njegovim rešenjima.
Tih dana čuli su se jaki glasovi protivljenja zbog načina na koji je donošen novi ustav (na brzinu i bez javne rasprave o konačnom tekstu) i rešenja vezanih za Vojvodinu, teritorijalnu organizaciju, sudsku vlast...
Organizovan je i bojkot referenduma. „Antiustavnu” koaliciju predvodili su LSV, LDP, Građanski savez Srbije, SDU i grupa uticajnih nevladinih organizacija.
„Imamo državu koju smo dobili na poklon od predaka i moramo svojoj deci da je ostavimo u boljem stanju nego što smo je mi zatekli”, rekao je na referendumu i Tomislav Nikolić, u to vreme zamenik predsednika Srpske radikalne strane. Sadašnji predsednik Srbije, osnivač SNS-a, pre deset godina je bio treća i veoma važna karika u donošenju novog ustava.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.