Marke sa motivima muzejskih eksponata
Srednjovekovna kamena nadgrobna obeležja – stećci, u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj upisani su na Listu svetske baštine Unesko 15. jula ove godine. „Pošta Srbije” je, tim povodom, u okviru tradicionalnog prigodnog izdanja „Muzejski eksponati” 3. novembra pustila u opticaj tri marke na kojima su kao motivi prikazani stećci sa arheoloških nalazišta Mramorje u Perućcu i Mramorje u Rastištu (opština Bajina Bašta), ali i Grčko groblje u selu Hrta (opština Prijepolje).
Nominale maraka su 23, 46 i 50 dinara, štampane su tehnikom višebojnog ofseta u beogradskom Zavodu za izradu novčanica u tabacima od po 10 komada i u tiražu od 25.000 serija. Izdanje prati i jedan koverat sa prigodnim motivom. Stručnu saradnju u realizaciji izdanja pružio je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture iz Beograda, a likovna obrada maraka delo je Anamari Banjac, kreatorke maraka „Pošte Srbije”.
Na marki nominale 23 dinara motiv je „Drvo života”, Burđića rast kod Krupnja iz 14. veka, na marki nominale 46 dinara „Zmaj” sa lokaliteta Mramorje u Lipenoviću kod Krupnja iz istog veka, dok su na marki vrednosti 50 dinara – arkade, Grčko groblje u selu Hrta, Prijepolje, 14-15 vek.
Stećci su srednjovekovni nadgrobni kameni spomenici sačuvani u zapadnim delovima Srbije i Crne Gore, ali i u središnjim i južnim delovima Hrvatske i području Bosne i Hercegovine. Pretpostavlja se da su se pojavili u drugoj polovini 12. veka, a najintenzivnije su se izrađivali tokom 14. i 15. veka. Već u 16. veku polako nestaju. Dosad je evidentirano oko 70.000 stećaka na 3.300 lokaliteta na teritoriji koja je obuhvaćena Listom svetske baštine Unesko.
Materijal za izradu stećaka je krečnjak – najčešća vrsta kamena u ovim krajevima, vrlo pogodna za obradu. Kamenolomi su uglavnom bili u blizini grobalja, s obzirom na to da su u pitanju blokovi teški i do nekoliko tona.
Prema oblicima, stećci se dele u pet osnovnih tipova s varijacijama: ploča, sanduk, slemenjak, krst i stub. Ukrasne motive čine: socijalni i religiozni simboli (različiti oblici krstova, oruđe, oružje, mlad mesec i zvezde, antropomorfni ljiljani, solarni motivi...), figuralne predstave (prikazi muškaraca i žena, životinja, borbe, turnira, lova, povorke ljudi – posmrtna kola) i raznovrsni biljni i geometrijski ornamenti.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.