„Žaba čita novine” i na markama
U skladu sa idejom da marke ne bi trebalo da služe samo za albume kolekcionara, već da imaju i obrazovnu, tj. vaspitnu funkciju, „Pošta Srbije” je za motiv ovogodišnjeg izdanja „Dečija marka” odabrala pesmu Jovana Jovanovića Zmaja „Žaba čita novine”.
Autor likovnog rešenja izdanja sa četiri marke nominale po 23 dinara je Miroslav Nikolić, kreator maraka „Pošte Srbije”. Na lep i dopadljiv način ilustrovao je jednu od najpoznatijih Zmajevih pesama. U tiražu od 25.000 serija, tehnikom višebojnog ofseta, marke je štampao beogradski Zavod za izradu novčanica i kovanog novca. Marke se u tabacima od po 16 maraka mogu naći na šalterima pošta, a izdanje prate i dva koverta, takođe sa ilustrovanim motivima iz ove poznate pesme za decu.
Jovan Jovanović Zmaj (1833–1904) bio je liričar srpskog romantizma i rodonačelnik pesništva za decu u srpskoj poeziji. Spontano, nežno i blago, šaljivo, ali poučno, Zmaj kroz svoju poeziju neosetno i nenametljivo uči decu o prirodi, stvarima, životnim situacijama, dobrim, ali i onim lošim.
Opseg njegove lirike je čitavo detinjstvo, od kolevke do dečaštva, sa svime što dečjem svetu pripada – igrama i igračkama, životinjama, odnosom prema odraslima, a u bogatoj i raznovrsnoj galeriji njegovih pesničkih likova su i mali Jova, materina maza, lenji Gaša, Juca i Steva, ali i žaba i roda, pačići... Kada i nemaju konkretnu etičku pouku, pesme čika Jove Zmaja su vesele, razdragane i kreativne – baš kao dečja igra.
Prvu svoju pesmu za decu „Gaša” objavio 1858. godine. Od tada pa do smrti, napisao je deci više od 450 pesama, podstaknut ne samo ljubavlju prema njima, već i ličnom tragedijom koja ga je zadesila, smrću svojih najmilijih, žene Ruže i dece, kojima je posvetio zbirke lirskih pesama „Đulići” i „Đulići uveoci”. Lekar po zanimanju, čitavog života bavio se uređivanjem i izdavanjem književnih, političkih i dečjih časopisa, a pisao je i satirične i političke pesme.
Uređivao je književni časopis „Javor”, satirične listove „Žiža”, „Starmali” i „Komarac”, a 1880. pokrenuo je, i do kraja života uređivao poznati dečji list „Neven”. Bavio se i prevodilačkim radom i sa uspehom je prevodio pesme Petefija, Getea i Hajnea.
Stihovi najpoznatijih Zmajevih dečjih pesama poput „Mali konjanik”, „Pačija škola”, „Taši taši”, „Zimska pesma”, Žaba čita novine”... i danas su omiljena literatura kako među roditeljima tako i najmlađima.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.