Tuče migranata najčešće zbog krijumčara
Masovna tuča Avganistanaca u kojoj je pre dva dana migrant izboden nožem naočigled stotine prolaznika usred bela dana pored beogradske pijace Zeleni venac, do sada je najveći incident u Srbiji od početka migrantske krize.
Avganistanac (26) preminuo je u Urgentnom centru od zadobijenih povreda, a u ovom okršaju povređena su još dvojica migranata. Naoružani motkama sa ekserima i noževima, migranti su se jurili po ulicama Beograda a policija je uhapsila petoricu osumnjičenih.
Od početka izbegličke krize kroz našu zemlju prošlo je 900.000 ljudi, a tuča kod beogradskog „Zelenjaka” treći je sukob migranata u Srbiji sa smrtnim posledicama.
Krajem jula prošle godine u sukobu u Bačkim Vinogradima u kojem su sevali noževi, jedan migrant je ubijen, a drugi je teško povređen. Takođe, migrant iz Turske usmrćen je kod Palića u junu ove godine. Njegovo telo pronađeno je u blizini srpsko-mađarske granice.
Tokom ove i prošle godine bilo je na desetine sporadičnih incidenata sa migrantima u beogradskim parkovima…
Da li migranti, samim tim što su na ulici, predstavljaju opasnost za sebe ali i za građane Srbije? Situacija je sve teža i nažalost, očekuje se još problema, kaže za „Politiku” Radoš Đurović, direktor Centra za zaštitu i pružanje pomoći tražiocima azila.
„Ovakvi događaji odražavaju jedno teško psihofizičko stanje tih ljudi. Oni se nalaze u lošim uslovima, na ulici, izmaltretirani, vraćeni nazad sa granica, očajni, nervozni… Šetaju po lošem vremenu koje takođe utiče na njihovu razdražljivost. Međutim, najčešći razlog sukoba migranata su krijumčarske usluge. Kada krijumčar ne ispuni obećanje, prevari, otme nekoga pa traži novac, dolazi do sukoba. I raniji slučajevi nasilja sa smrtnim ishodom migranata bili su u vezi sa takvim situacijama. To nije sporadična nasumična tuča bez nekog razloga. Ti izgrednici ne bi napali nekoga da nije reč o krijumčarenju i verovatno velikoj sumi novca”, kaže Đurović za naš list.
Samo u ovoj godini registrovano je 110.000 migranata, a od početka migrantske krize u Srbiji je uhapšeno više od 2.000 krijumčara. To koliko je ljudi procesuirano ništa ne znači ako nisu pravosnažno osuđeni, a sa ogradama, krijumčari dobijaju na značaju, dodaje Radoš Đurović.
Za sprečavanje sličnih incidenata potrebno je skloniti migrante sa ulica i usmeriti ih ka prihvatnim centrima, smatra Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije, prenosi Tanjug.
Na pitanje kako to postići, s obzirom da migranti ne žele u centre, Cucić odgovara da je za početak dovoljno da im se ukine podrška nevladinih organizacija kako bi se sklonili sa ulica i uputili ka centrima. On je naveo da se država opredelila da se ne primenjuje sila i da je on na to ponosan, ali kako kaže, postoji trenutak kada „možda više nije vreme za ubeđivanje na ovaj način”.
Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izjavio je da će država učiniti sve kako bi zaštitila građane Srbije, ujedno apelujući na nevladine organizacije i ostale da pomoć migrantima ne dele van prihvatnih centara. Vulin je na RTS-u rekao da je incident u centru Beograda nešto što se dešava, ali da će MUP podići mere obezbeđenja, posebno u beogradskim parkovima.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.