Grci u panici zbog priliva migranata
Od našeg dopisnika
Atina – Atina nema rešenja za više od 60.000 migranata na svojoj teritoriji i sve više brine zbog turskih pretnji da će biti otvorene granice i migranti pušteni u Evropu. Reč je o potencijalnoj opasnosti da, ponovo, najmanje po dve hiljade izbeglica svakodnevno počnu da pristižu na njenu teritoriju i na njoj i ostaju, jer je Evropa zatvorila granice i problem opet prepustila Grčkoj.
„Korišćenje izbeglica i migranata za postizanje ciljeva koji nemaju veze sa kontrolom priliva izbeglica jeste čin agresije”, izjavio je zamenik grčkog ministra odbrane Dimitris Vucas posle saopštenja turskog predsednika Erdogana da će zbog zahteva Evropskog parlamenta da se zamrznu pregovori o pristupu Ankare EU „otvoriti granice svim migrantima koji žele u Evropu”.
Po rečima Vucasa, takav stav Turske zabrinjava Atinu, koja će učiniti sve da se nastavi primena sporazuma.
„U protivnom, suočićemo se sa činjenicom da će najmanje dve hiljade migranata dnevno sa turske obale stizati na grčku”, naglasio je u izjavi za TV Skaj ministar za migraciju Janis Muzalas, koji je posle eksplozije plinske boce u prihvatnom centru na Lezbosu i pogibije dvoje migranata izložen oštrim kritikama opozicije, ali i celokupne grčke javnosti. Odlaganje preseljavanja velikog broja „prekobrojnih” migranata sa ostrva u Istočnom Egeju, a sada i tragedije među migrantima, lokalni organi vlasti vide kao rezultat Muzalasove nekompetentnosti i nedostatka brige za lokalne probleme. Tako, dok predsednici opština tvrde da je na ostrvima više od 16.000 migranata koji hitno moraju da se presele na kopno jer guše lokalno stanovništvo i predstavljaju direktnu opasnost po bezbednost, Muzalas tvrdi da ostrvljani nemaju sluha za problem i štite svoje interese. Na Hiosu i Samosu migranti pale šatore i infrastrukturu, divljaju na ulicama, napadaju prodavnice i kuće meštana... Muzalas je, posle svega, kritikovao ponašanje opštine Hios, optužujući je da ometa izgradnju novog prihvatnog centra. Kritikovao je i opozicionu Novu demokratiju koja, navodno, podstiče lokalno stanovništvo da se protivi formiranju imigrantskih centara zatvorenog tipa.
Posle pogibije u požaru dvoje migranata na Lezbosu, Muzalas nastavlja s pritiscima na stanovnike ostrva da prihvate izbeglice i doprinesu izgradnji dopunskih prihvatnih centara na ostrvima jer bi, u protivnom, ukoliko bi se migranti prebacivali na kopno, u opasnost bio doveden sporazum postignut između EU i Turske, pošto bi se time otvorila vrata za ulazak novih grupa izbeglica.
Novi razvoj događaja i poslednje pretnje Erdogana dovode u pitanje sve za šta se Muzalas zalaže, jer Grčka bi već sutra mogla da se suoči sa surovom realnošću i ulaskom najmanje 150.000 migranata za koje nema rešenja. Opozicija upozorava da je nesreća na Lezbosu samo početak novih problema i da sve političke partije, naročito vladajuća Siriza, imaju političku odgovornost za ono što se dešava na ostrvima.
Premijer Aleksis Cipras posle tragedije u kampu na Lezbosu zatražio je od EU da izvrši pritisak na članice kako bi se ubrzao proces preraspodele migranata i u Grčku poslalo osoblje koje treba da pomogne u rešavanju zahteva za azil. Očigledno je da EU ni sama ne zna šta da radi i da njen stav „da je pretnje Erdogana da će migrante poslati u Evropu neće zaplašiti” problem ponovo vraća u grčko dvorište. Granice su zatvorene, Evropa je relativno bezbedna, a kako će se Grčka boriti sa čamcima punim migranata, problem je koji kao da Evropu vrlo malo brine.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.