Izdanje „Umetnost” posvećeno osmorici umetnika
Tradicionalnim, prigodnim izdanje „Umetnost”, koje je ove godine „Pošta Srbije” u opticaj pustila 23. novembra, obeležene su godišnjice rođenja znamenitih srpskih i svetskih umetnika: književnika Sime Milutinovića Sarajlije, Laze Kostića, pesnika Stanislava Vinavera i Tina Ujevića, romanopisaca Mihaila Bulgakova i Lajoša Zilahija, slikara Vasilija Kandinskog i kompozitora Antonjina Dvoržaka.
Autor karneta od osam maraka – četiri marke nominala 23 dinara i četiri marke nominala 70 dinara – jeste mr Marina Kalezić, kreator maraka „Pošte Srbije”, koja je naslikala osam jedinstvenih portreta ovih istaknutih umetnika.
Tehnikom višebojnog ofseta, osmerac je štampan u novosadskom „Forumu”, u tiražu od 10.000. Izdanje prate i četiri koverta sa prigodnim motivima, a prigodan žig prvog dana nosi datum objavljivanja i poštanski broj 11101.
Jednom od marki iz ovog tradicionalnog izdanja obeleženo je 225 godina od rođenja Sime Milutinovića Sarajlije. Srpski pesnik Simeon Milutinović – Sima Sarajlija (3. oktobar 1791, Sarajevo – 30. decembar 1847, Beograd) upoznao se na školovanju u Nemačkoj, gde je slušao filozofiju, sa uglednim nemačkim književnicima (Gete) i tom prilikom štampao ep „Serbijanku”. Po povratku na balkanske prostore, postao je Njegošev vaspitač na Cetinju, a kasnije je radio kao carinik, policajac, sekretar ministarstva i član apelacije. Bavio se pisanjem stihova, politikom, istoriografijom, lingvistikom. Njegova važnija dela su: epske pesme „Trojebratstvo” i „Trojesestarstvo”; drama iz istorije Crne Gore „Dika crnogorska”, tragedija „Obilić”, jedna zbirka lirskih pesama i dva istorijska spisa: „Istorija Srbije”, koja obuhvata samo vreme od 1813. do 1815. godine, i „Istorija Crne Gore od davnih do novijeg vremena”. Nominalna vrednost marke s njegovim likom je 23 dinara.
U čast 175 godina od rođenja Laze Kostića izdata je marka nominale 70 dinara. Laza Kostić (12. februar 1841, Kovilj – 26. novembar 1910, Beč) je jedan od najznačajnijih književnika srpskog romantizma. Pisao je lirske i epske pesme, balade i romanse, pripovetke „Čedo vilino”, „Maharadža”, „Mučenica”, tri drame „Maksim Crnojević”, „Pera Segedinac”, „Uskokova ljuba ili Gordana”, estetičku raspravu „Osnova lepote u svetu s osobenim obzirom na srpske narodne pesme”, filozofski traktat „Osnovno načelo”, „Kritički uvod u opštu filosofiju” i veliku monografiju „O Jovanu Jovanoviću Zmaju njegovom pevanju, mišljenju i pisanju, i njegovom dobu”. Među najpoznatijim delima su mu „Među javom i med snom” i „Santa Marija dela salute”.
Markom je obeležen i jubilej – 125 godina od rođenja Stanislava Vinavera (1. mart 1891, Šabac – 1. avgust 1955, Niška Banja) srpskog pesnika i prevodioca, satiričara, novinara, književnika i esejiste. Bio je pripadnik grupe novih modernističkih srpskih književnika, i kao pesnik i esejista utemeljivač ekspresionističkog pokreta; napisao je „Manifest ekspresionističke škole” i zbirku simbolističke poezije „Mjeća”. Vinaver je prvi preveo Hašekovog „Dobrog vojnika Švejka”, Rableovog „Gargantuu i Pantagruela”, Kerolovu „Alisu u zemlji čuda”, Tvenove „Doživljaje Toma Sojera”.
Iste godine, pa time i isti jubilej vek i dve i po decenije od rođenja obeležen je markom u čast Tina Ujevića, jednog od najvećih jugoslovenskih pesnika. Augustin Tin Ujević (5. jul 1891, Vrgorac, Austrougarska – 12. novembar 1955, Zagreb, FNRJ) bio je plodan stvaralac originalnog talenta. Svojim prisustvom u književnosti između Prvog i Drugog svetskog rata živo i aktivno je uticao na njen tok i razvoj. Pisao je i kritike, eseje, feljtone. Bio je dobar znalac više stranih jezika; prevodio je Prusta, Remboa, Poa...
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.