Migranti sve češće na udaru krijumčara
Povod za nedavni sukob migranata na beogradskom Zelenom vencu, u kojem je jedan Avganistanac ubijen, dok je drugi ranjen, bila je svađa među krijumčarima ljudi. Tenzije u prihvatnim centrima su sve veće, jer su migranti „zaglavljeni” u Srbiji s obzirom na to da Mađarska od pre nekoliko sedmica dnevno pušta manje od 30 ljudi na svoju teritoriju, pa se čekanje na ulaz u zemlju Evropske unije produžava i na više meseci, navode u Agenciji Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Srbiji.
U situaciji kada su granice za migrante zatvorene sve je više krijumčara koji zloupotrebljavaju njihov položaj. Trenutno, prema oceni Hansa Fridriha Šodera, šefa Predstavništva UNHCR-a u Srbiji, na teritoriji naše zemlje ima više od 6.000 migranata, ali se veruje da se njihov broj penje i do 8.000 pošto ima i onih „nevidljivih” to jest migranata koji ilegalnim kanalima putuju kroz Srbiju.
„Krijumčare možete videti u centru Beograda, na autobuskoj i železničkoj stanici, kako nude migrantima prevoz. Preko njih izbeglice i dolaze u Beograd. Migranti su izloženi maltretiranju tokom ilegalnog puta, krijumčari ih prevoze u neljudskim uslovima, ugrožen im je život”, naglašava Šoder.
U ovoj godini najviše tražilaca azila bilo je iz Avganistana – 3.859, zatim iz Sirije – 1.769, Iraka – 1.564 i Pakistana – 818. Registrovano je i 944 tražioca azila iz drugih zemalja, najviše iz Irana, Somalije, Alžira, Maroka... Ove godine u Srbiji azil je dobilo 17 tražilaca, a procedura za dobijanje azila je prilično duga. Inače, od kraja jula na granici sa Bugarskom i Makedonijom nalaze se združene snage vojske i policije koje sprečavaju ilegalne ulaske migranata, ali otkrivaju i krijumčare ljudi.
Šef UNHCR-a u Srbiji napominje da su svi centri za azil puni i da u ovom trenutku nema dovoljno kapaciteta za sve izbeglice i migrante koji se nalaze u našoj zemlji, ali nadležni su obećali da će prema potrebama obezbeđivati novi smeštaj u prihvatnim centrima. Međutim, osim neophodne pomoći u smeštaju i hrani, migrantima je potrebno obezbediti i medicinsko lečenje, ali i školovanje dece koja mesecima borave u Srbiji. Da bi se to ostvarilo neophodna je bolja saradnja svih institucija, smatra Šoder.
Preko je potrebna i novčana pomoć Evropske unije zemljama kroz koje prolaze migranti, a UNHCR je ove godine dao 14 miliona dolara za različite programe u našoj zemlji. Podsećamo, nedavno je otvorena ambulanta za migrante kod prihvatnog centra u Krnjači i to sredstvima ove organizacije.
Međunarodna organizacija za migracije i UNHCR uskoro bi trebalo da objave novi apel za humanitarnu pomoć državama za upravljanje izbegličkom i migrantskom krizom u 2017. godini, a posebno poglavlje ovog apela posvećeno je potrebama u Srbiji.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.