Trideset svedoka Haradinajevih zločina
Ramuš Haradinaj, bivši premijer Kosova i komandant OVK, čije izručenje Srbija traži od Francuske, učestvovao je sa svojim saborcima, sredinom juna 1999. godine, u ubistvu dvonedeljne bebe u Đakovici, navodi se u rešenju o sprovođenju istrage koju je protiv njega pokrenulo Tužilaštvo za ratne zločine.
Osim toga, Marko Đurić, direktor vladine kancelarije za Kosovo i Metohiju, obelodanio je na konferenciji za novinare, održanoj posle sastanka vlade, još neke monstruozne detalje iz rešenja o sprovođenju istrage protiv Haradinaja.
Prema navodima tužilačkih dokumenata koje je Đurić izneo, po Haradinajevom usmenom nalogu, pripadnici OVK su upali u jednu od srpskih kuća, zatvorili one koji su se u njoj zatekli, a potom od njih pokušali da iznude iskaz da su sarađivali sa srpskim snagama.
Haradinaj je, prema navodima tužilačkog dokumenta, u nekoliko navrata lično posećivao logoraše, ispitivao ih o njihovoj navodnoj saradnji sa srpskom policijom, a kako nije dobijao zadovoljavajuće odgovore, naređivao je da se na svima njima vrši nasilje.
Haradinaj i drugi pripadnici OVK su, navodi tužilaštvo, počev od 12. juna 1999. godine oko 18 časova, odveli maloletnu Galimetu Tafaji u hotelsku sobu, gde su je najpre tukli, a potom silovali neprekidno 40 sati.
„Sredinom juna 1999. godine u Đakovici, pripadnici OVK u uniformama i jasnim oznakama na njima, upali su u porodičnu kuću (tužilaštvo navodi inicijale vlasnika) u kojoj se T. A. krio sa svojom porodicom, optužujući ga da je saradnik srpske policije. Kada su na pitanje šta ima za jelo, dobili odgovor ’prazan pasulj’, jedan od pripadnika OVK je izvadio pištolj iz pojasa, ispalio dva hica i ubio ćerku oštećenog, staru samo dve nedelje, koja se nalazili u kolevci. Nakon ubistva, okrivljeni je prišao ubijenoj bebi, odsekao joj glavu i oštećenom rekao: ’Sada imaš meso za pasulj’, a potom mirno išetao iz kuće”, navodi se u dokumentu tužilaštva.
Govoreći o žrtvama Haradinaja i njegovih saboraca iz OVK, ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da su u najvećem broju oni bili srpske i romske nacionalnosti, ali da je bilo i Albanaca koji nisu želeli da sarađuju sa OVK.
– Nadamo se da će francuski pravosudni organi postupiti profesionalno u skladu sa međunarodnim aktima. S obzirom na to da ispunjavamo sve uslove koji se tiču našeg zahteva za izručenje, nadamo se da će nam izručiti Haradinaja kako bi se postupak protiv njega završio pred organima Republike Srbije – rekla je Kuburović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Ona je naglasila da su Tužilaštvo za ratne zločince i Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu spremni da obezbede taj postupak.
– Tužilaštvo za ratne zločine je i te kako naporno radilo na prikupljanju dokaza, što pokazuje i naredba za proširenje istrage i brojni dokazi koji se nalaze u spisima predmeta. Postoje svedoci koji su dali izjave pisanim putem. S obzirom na to da imaju status zaštićenih svedoka, ne mogu da govorim o njihovim imenima. U naredbi za sprovođenje istrage navode se imena oko tridesetak svedoka – rekla je Kuburović.
Ona je napomenula da su francuskim pravosudnim organima prosleđena tri velika registratora u kojima se nalaze pisani iskazi svedoka, brojne DNK analize, potvrde o smrti, ali i pravosnažne presude koje su donete pred Višim sudom u Beogradu.
Upitana za dijalog i odnos Beograda i Prištine nakon hapšenja Haradinaja, Kuburović je rekla da će upravo „odgovornost svakoga za ono što je radio” doprineti pomirenju.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je da Srbija neće odustati od gonjenja ratnih zločinaca, dodajući da veruje u profesionalizam francuskih pravosudnih organa. On je rekao da Srbija šalje upozorenje da ne prihvata lažnu pravdu po kojoj su ubijanja i zločini protiv Srba dozvoljeni i dopušteni samo ako je u interesu velikih sila.
Đurić je podsetio da je EU zasnovana na vrednostima koje promovišu vladavinu prava i upitao da li se sada zalaže za vrednosti politike sile.
– Onako kako se odnosimo prema Srbima optuženim za ratne zločine tražimo da se svi drugi odnose prema onima koji su počinili ratne zločine protiv Srba – rekao je Đurić.
Srbija je obavestila Francusku da će se Srbija, u skladu s tim kako se tamo ophode prema Interpolovim poternica iz naše zemlje, na isti način ovde ophoditi prema francuskim poternicama.
– To se ne odnosi samo na Francusku, već i Sloveniju i Švajcarsku, ali i druge zemlje koje su već puštale na slobodu slične optužene za zločine, i to iz političkih razloga. Za nas, zbog civilizacijskih vrednosti, to nije prihvatljivo – rekao je on.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.