Nikolić: Ako zatreba poslaćemo vojsku da zaštiti Srbe
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić upozorio je da će se svaki sledeći pokušaj privremenih institucija u Prištini da izazovu sukob, poput pokušaja da spreče putnički voz da iz Beograda stigne u Kosovsku Mitrovicu slanjem jedinica specijalne policije Rosu na sever Kosova, završiti loše.
Nikolić posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost nije isključio mogućnost da Srbija u južnu pokrajinu pošalje vojsku kako bi zaštitila srpski narod od ubijanja.
„Nije nam do rata, ali ćemo poslati i vojsku ako treba da bismo zaštitili Srbe od potencijalnog ubijanja. Ako budu ubijali Srbe poslaćemo i vojsku. Svi ćemo ići i ja ću da idem – nije mi prvi put”, istakao je Nikolić, odgovarajući na pitanje novinara da li postoji mogućnost da Srbija pošalje i vojsku da bi zaštitila Srbe u južnoj srpskoj pokrajini.
Predsednik Tomislav Nikolić je posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost naglasio da bi o ovoj mogućnosti trebali da razmišljaju Albanci i njihovi sponzori i ocenio da je pojavljivanje kosovskih policijskih specijalnih jedinica Rosu na severu Kosova bio znak da Albanci žele rat.
„Mi ćemo postupati u skladu s Ustavom Srbije”, rekao je Nikolić i podsetio da su Kosovo i Metohija međunarodno-pravno deo Srbije.
Predsednik Nikolić je ukazao da je događaj od pre dva dana, iako se zvanični Beograd trudio da to ne pokaže, bio na ivici sukoba i dodao da Srbija od EU očekuje odgovor da li je tačna izjava premijera Kosova Ise Mustafe da su kosovski Albanci imali saglasnost Brisela za zveckanje oružja.
Nikolić je dodao da se jedinica Rosu ne bi izvukla s Jarinja, ali da je pitanje da li bi onda novinari izveštavali o sednici Saveta ili o žrtvama sukoba. On je poručio da će Srbija postupati po svom Ustavu, po kojem je dužna da obezbedi „svaki pedalj teritorije”.
„U tome smo složni, jedinstveni i niko ne istupa iz tog korpusa. Svi smo jedinstveni da smo u subotu postupili dobro, ali da nema osnova za likovanje Albanaca. Svaki sledeći pokušaj završiće se jako loše”, upozorio je Nikolić.
On smatra da su događaji vezani za putnički voz koji je u subotu ujutro krenuo iz Beograda ka Kosovskoj Mitrovici i koji je zaustavljen u Raškoj zbog opasnost od sukoba, bili trzaji odlazeće američke administracije.
Iako ne učestvuje u briselskom dijalogu, predsednik Srbije se založio da tema dijaloga delegacija Beograda i Prištine u Briselu sada treba da bude kako će voz iz Beograda da prođe do Kosovske Mitrovice, odnosno sloboda kretanja, sa čim su se složili svi učesnici Saveta za nacionalnu bezbednost na kojoj su između ostalih bili premijer Aleksandar Vučić, ministri unutrašnjih poslova i odbrane Nebojša Stefanović i Zoran Đorđević, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković i ministarka pravde Nela Kuburović.
„Ako nema slobode kretanja, o kakvoj civilizaciji razgovaramo? Ako je garant slobode kretanja EU i NATO, i ako to ne žele da obezbede, o čemu onda to razgovaramo s privremenim institucijama, a o čemu razgovaramo s EU”, upitao je Nikolić.
Na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost bilo je govora i o tome da je sprečavanje kosovskih vlasti da putnički voz dođe do Kosovske Mitrovice bilo brutalno kršenje osnovnih ljudskih prava građana Srbije na kojima se temelji zapadna civilizacija, a kako „Politika” nezvanično saznaje neki su i pitali da li je odluka kosovske vlasti da izvede duge cevi na severu nagoveštaj da bi se Srbima u ovom delu zemlje mogla zabraniti i sloboda kretanja.
U spornom vozu, na početku putovanja, bio je direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić koji je optužio vlasti u Prištini da nizom agresivnih postupaka u poslednje vreme žele da isprovociraju sukob na Kosovu i izrazio sumnju da oni to rade samostalno, odnosno da se to dešava makar uz prećutnu saglasnost velikih sila.
„Kosovski premijer Isa Mustafa je sve rekao: ’Hvala Evropskoj uniji i SAD’ koji nam omogućavaju da blokiramo putnički voz”, rekao je Đurić za TV Pink, istakavši da je on samo trebao da omogući slobodu kretanja i dodao da nije stigao nikakav demanti na tu njegovu izjavu.
Govoreći o nekorektnim potezima Prištine, Đurić je naveo preuzimanje „Trepče”, zabranu ulaska predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću povodom Božića, zaključavanje pravoslavne crkve u Prištini, zabranu isporuke udžbenika na srpskom jeziku, a zabrana ulaska voza samo je kulminacija tih napora da se isprovocira sukob.
Đurić kaže da nema osnova da se veruje da su te aktivnosti prištinske vlasti sprovele samostalno.
Vlasti u Prištini zadovoljne su što su za svoju odluku dobili podršku međunarodne zajednice i tvrde da iza problema sa vozom stoji vlast u Beogradu. Isa Mustafa je rekao da se zalaže za slobodu kretanja, ali da je sporni voz, bio prekriven srpskim nacionalističkim natpisima bila, kako je rekao, još jedna u nizu provokacija iz Beograda.
„Subotnji gest Srbije je nastavak njenih zlih namera da destabilizuje situaciju na Kosovu. Informisali smo međunarodnu zajednicu i mobilisane su sve državne institucije”, izjavio je Mustafa i dodao da je ovaj gest Srbije, nastavak zlih namera da destabilizuje situaciju na Kosovu.
Predsednik Skupštine Kosova Kadri Veselji je poručio da su kosovske institucije, „poštujući naredbu predsednika Hašima Tačija da se zabrani ulazak srpskog voza na Kosovo”, pokazale odlučnost da se, kako je rekao, očuva državni suverenitet.
Predsednik Kosova Hašim Tači napisao je na svom tviter nalogu, da se nada da je Srbija naučila lekcije iz ove provokacije.
„Dobri susedi ne ometaju jedni druge ekstremističkim potezima, oni razgovaraju”, napisao je Tači.
Linija Kraljevo – Kosovska Mitrovica godinama funkcioniše bez problema
Kosovska Mitrovica – Putnički voz na relaciji Kraljevo – Kosovska Mitrovica sever je redovno, dva puta dnevno, saobraćao na ovoj relaciji.
„Crveni” ili kako ga mnogi zovu „ruski” voz, jer su ga „Železnice Srbije” svojevremeno kupile od ruske firme „Metrovagonmaš”, putnike prevozi od oktobra 2013. godine, pošto je prethodno 2008. godine uspostavljen železnički saobraćaj od Kraljeva do Zvečana.
Naime, u dogovoru s Unmikom, „Železnice Srbije” su 12. marta 2008. ponovo uspostavile železnički saobraćaj, a prvi voz koji je iz centralne Srbije tada došao na sever Kosova je bio teretni voz natovaren žitom koje je bilo namenjeno, kako se tada čulo, za „jug Kosova”.
Inače, „crveni” putnički voz relaciju od Kosovske Mitrovice do Kraljeva (144 kilometra) prevaljuje za oko tri i po sata, a žitelji severa KiM koji su navikli na ovaj vid prevoza smatraju ga najudobnijim i najjeftinijim.
Ipak, kako su saopštile „Železnice Srbije”, iz Kraljeva se samo jedan putnik ovom kompozicijom prevezao na sever Kosmeta, dok je za Kraljevo kartu kupilo deset putnika. Mada nema dodatnih informacija, veruje se da je strah izazvan subotnjim događajima, a naročito sumnjom da je pruga na severu možda minirana, glavni razlog što je samo jedan putnik želeo da krene iz Kraljeva put Kosmeta.
Naime, pruga na severu Kosova 2003. godine već je bila meta terorističkog napada od strane samozvane Albanske nacionalne armije (ANA), kada su zbog nestručnog rukovanja eksplozivom stradala dvojica terorista.
Naime, na delu pruge u selu Lozište, u opštini Zvečan, pripadnici ANA podmetnuli su sto kilograma jakog eksploziva (TNT), minirali su nadvožnjak, ali su u eksploziji i sami smrtno stradali.
B. R.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.