Đorđević: Srbija od Belorusije dobija sistem PVO „buk”
Belorusija će Srbiji pokloniti raketne sisteme protivvazdušne odbrane (PVO) tipa „buk” i avione „mig 29” s tim da će Srbija platiti njihov remont i modernizaciju, kaže ekskluzivno za „Politiku” ministar odbrane Zoran Đorđević po povratku iz Minska.
Reč je o dva diviziona sistema „buk” i osam „migova 29” koji bi trebalo da Srbiji budu isporučeni tokom naredne godine čime će, uz rusku donaciju „migova 29” po sličnom principu, domaći sistem PVO, čija su okosnica upravo raketni sistemi i lovačka avijacija, biti znatno unapređen i modernizovan.
Ministar Đorđević naglašava da je do ovog za Srbiju veoma važnog aranžmana došlo zahvaljujući dogovoru premijera Aleksandra Vučića i predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, postignutog tokom posete delegacije Vlade Srbije Minsku.
– Nije u pitanju fraza uobičajena za ovakve posete, naši razgovori sa domaćinima u Belorusiji bili su više nego prijateljski. To se osetilo na svakom sastanku, a i videlo po bilbordima i transparentima dobrodošlice premijeru Vučiću. Predsednik Lukašenko je jasno rekao da Srbe i Beloruse smatra bratskim narodima – kaže Đorđević.
Tokom razgovora o širenju ekonomske saradnje Belorusije i Srbije, predsednik Lukašenko je izrazio želju da razmena između dve zemlje za dve godine dostigne pola milijarde dolara godišnje, došlo se do zaključka da izuzetan prostor za razvoj saradnje postoji upravo u ovlasti odbrambene industrije.
"Mig 29" vojske Belorusije (Foto Ministarstvo odbrane Belorusije)
– Belorusija, još od sovjetskih vremena, ima izuzetno razvijenu optoelektroniku i elektroniku. Ne samo da su sačuvali ove tehnologije, već ih i dalje razvijaju. Njihovi kamioni i građevinske mašine bi mogli biti zanimljivi za Vojsku Srbije, moguća je saradnja sa FAP-om. Takođe, postoji veliki prostor za saradnju kada su u pitanju remonti i modernizacije raznih sistema naoružanja ruskog porekla. Sa druge strane, oni su zainteresovani za raketna goriva i još neke proizvode naše namenske industrije. Takođe, pokazana je inicijativa za osnivanje zajedničkih srpsko-beloruskih firmi iz oblasti odbrambene industrije radi zajedničkog nastupa na trećim tržištima, i to onim prestižnim kao što su Rusija i države EU – objašnjava Đorđević.
On naglašava da će detalji vojne saradnje Srbije i Belorusije biti dogovarani od maja, za kada je predviđeno osnivanje zajedničkog tela za saradnju u oblasti odbrane, kakva već postoje kada je u pitanju saradnja sa drugim državama. Upravo zbog toga, ministar odbrane u ovom trenutku nije mogao da se izjasni koliko bi Srbiju koštali remont i modernizacija „bukova” i „migova 29”.
– Sa Belorusijom ćemo razgovarati i o nabavci čuvenih sistema S-300, reč je o verzijama S-300 V i S-300 PG kojima oni raspolažu. Oni jesu i biće tema naših razgovora, ali da li će biti u naoružanju u VS zavisi od daljih detaljnih analiza i dogovora – objašnjava Đorđević.
Vršilac dužnosti pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Nenad Miloradović pojašnjava za „Politiku” tehničke detalje: planira se da Srbiji budu isporučeni raketni sistemi „buk M-1” koji će se u Belorusiji generalno remontovati i modernizovati na nivo „buk MB”. Ova modernizacija podrazumeva zamenu i do 85 odsto elektronike, uslovno rečeno moglo bi se govoriti o sasvim novom sistemima u odnosu na osnovnu verziju.
Ovaj samohodni raketni sistem ima maksimalni kosi domet (rastojanje od lansera do cilja u trenutku pogađanja) čak 45 kilometara, dok „kub” i „neva” kojima raspolaže Vojska Srbije imaju maksimalni domet 25 kilometara. Dakle, VS bi dobila sredstvo bezmalo duplo većeg dometa, da se ne govori o savremenoj elektronici i radarima i drugim poboljšanim karakteristikama.
– Velika stvar je što bi sa Belorusima mogli da zajednički modernizujemo na sličan tehnološki nivo i raketne sisteme kojima sada raspolažemo i tako na, po ekonomskim parametrima optimalan način, stvorimo integrisani, mobilni, i znatno sposobniji i žilaviji PVO sistem i trupa i teritorije od sadašnjeg, koji će moći da koristi i postojeće i novonabavljene rakete – objašnjava Miloradović.
"Buk MB" koristi vojska Azerbejdžana
Kada je reč o „migovima 29”, kaže on, u pitanju je verzija 9-13, dakle novija generacija od onih kojima Srbija raspolaže i na kojima se takođe pre isporuke planira generalni remont i modernizacija. A danas imamo samo četiri aviona ovog tipa. Uz šest „migova 29” koje Srbiji donira Rusija, i osam koje će pokloniti Belorusija, Srbija bi u bliskoj budućnosti trebalo da ima ukupno 18 remontovanih i modernizovanih aviona ovog tipa, što je više nego što ih je imala SFRJ.
Na članove naše delegacije poseban utisak ostavila je poseta firmi „Belomo” koja se svojevremeno bavila i proizvodnjom kamera za sovjetske špijunske satelite, pa su tako u izložbenom prostoru ove firme izloženi detaljni snimci američkih gradova, uključujući i jasan snimak izgradnje kula bliznakinja u Njujorku, srušenih u terorističkom napadu 11. septembra 2001. godine.
Ovaj detalj govori o izuzetnoj tradiciji kada je u pitanju optika i optoelektronika u Belorusiji, a proizvode takvog kvaliteta i najsavremenije generacije namenska industrija ove zemlje pravi masovno. I do sada je bilo prilike za saradnju sa Srbijom, na zajedničkim razvojnim projektima pa je tako naš modernizovani tenk M-84 AB-1 opremljen prototipom beloruske četvorokanalne nišanske sprave sa sistemom za lasersko vođenje raketa, kojim sada Rusija oprema svoje tenkove najnovije generacije.
„Migovi” iz Rusije stižu najkasnije u aprilu
Kada je reč o ruskoj donaciji vojne tehnike, ministar odbrane Zoran Đorđević očekuje da će šest „migova 29” uskoro biti na aerodromu u Batajnici.
– Svi ugovori su potpisani, očekujem da će avioni u Vazduhoplovnom remontnom zavodu „Moma Stanojlović” biti u martu, najkasnije u aprilu. Ruski eksperti će kod nas obaviti njihov remont i modernizaciju, uz podršku naših stručnjaka – kaže Đorđević.
Kada je reč o isporuci tenkova i izviđačkih oklopnih vozila, oni će biti isporučeni kada ruska strana odluči. Ova donacija je nesporna i za razliku od aviona neće biti potreban remont i modernizacija ovih sredstava, naglašava ministar odbrane.
Подели ову вест










Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.