Pritisak iz Haga na Predsedništvo BiH
Od našeg dopisnika
Sarajevo – Trojica članova Predsedništva BiH uskoro će dobiti zasebna pisma od Međunarodnog suda pravde (MSP) iz Haga, u kojima se, po svemu sudeći, od njih traži da se pojedinačno izjasne o zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije.
Njega je u četvrtak sudu predao Sakib Softić, na inicijativu bošnjačkog člana Predsedništva Bakira Izetbegovića, koji za to nije imao saglasnost najvišeg državnog organa BiH.
Nezvanično saznanje o pismima iz Haga prvo je objavio „Večernji list”, da bi zatim i hrvatski član Predsedništva Dragan Čović izjavio za portal avaz.ba da „ima nagoveštaj” da je tako.
Čović je za taj portal, kako je preneo Tanjug, potvrdio da su iz MSP-a pisma poslata njemu, Mladenu Ivaniću i Bakiru Izetbegoviću, ali da još nisu stigla u Sarajevo. Pisma će, objasnio je Čović, biti isporučena službenom diplomatskom poštom i niko ih u BiH još nije video.
„Lično mislim da će tražiti izjašnjavanje svakog člana Predsedništva BiH o zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije”, rekao je Čović, dodajući da to ipak ne može tvrditi dok ne bude pročitao pismo.
Na pitanje o pismima suda u Hagu, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je, izvestila je RTRS pozivajući se na Srnu, rekao da veruje kako će MSP ekspresno rešiti zahtev za reviziju i da će on biti odbačen.
„Ne bih sada ulazio u proceduru svega toga, ali deluje mi da sud ekspresno rešava to pitanje, ukoliko je to tako. Apsolutno je jasno da nema nikakvog pravnog osnova za dalje bavljenje tim pitanjem i zadržavanje te teme na dnevnom redu, samo dalje produbljuje krizu u BiH”, dodao je Dodik.
Zato bi, ocenio je on, da Izetbegović smogne snage da taj zahtev povuče, nakon čega bi, možda, i mogla da se prihvati njegova navodno „pružena ruka”.
U tekstu „Večernjaka” se navodi da je pismo, „o čijem sadržaju se zasad može samo pretpostaviti”, upućeno na zasebne adrese članova Predsedništva BiH. Istovremeno se ocenjuje da bi, ukoliko se ispostavi da se u pismu zahteva izjašnjavanje članova Predsedništva BiH o zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, ovaj potez iz Haga mogao biti „neviđen pritisak” na instituciju jedne, barem službeno, suverene države.
„Ovom neuobičajenom praksom zasebnog obraćanja članovima Predsedništva, Međunarodni sud pravde napravio je presedan koji bi, valjda, trebao prisiliti članove Predsedništva da se izjasne, odnosno ’glasaju’ o pitanju koje očito izaziva unutrašnje nesuglasice. Predsedništvo BiH je proteklih dana pokušalo održati sednicu na kojoj bi razmotrili i izjasnili se o ovom pitanju, ali nakon konsultacija ispostavilo se da dogovora nema pa je sednicu prvo napustio Bakir Izetbegović, a potom i Dragan Čović”, navodi „Večernji list”.
U članku se podseća da se, uprkos ovakvom raspletu i očito različitim stavovima članova Predsedništva BiH, ni ovaj put nije dogodilo preglasavanje unutar te institucije.
„Čak i u ovako složenoj situaciji očuvano je načelo donošenja isključivo usaglašenih odluka u Predsedništvu BiH, koje bi moglo biti narušeno ako se pokaže tačnim da Međunarodni sud pravde u svojim pismima od trojice članova traži izjašnjavanje. To je svojevrsno zakazivanje sednice Predsedništva. Takva vrsta pritiska na najvišu instituciju vlasti u BiH do sada nije viđena”, piše „Večernji list”.
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) razmatraće danas na vanrednoj sednici, kao jedinu tačku dnevnog reda, zahtev za reviziju presude po tužbi protiv Srbije. Kako prenosi RTRS, poslanicima će se obratiti Mladen Ivanić i Milorad Dodik.
„NSRS će na sednici jasno definisati stav i način ponašanja srpskih predstavnika u institucijama BiH, povodom krize koju je izazvao zahtev za reviziju presude po tužbi protiv Srbije”, izjavila je poslanica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u parlamentu BiH Dušanka Majkić.
Glavni odbor Srpske demokratske stranke (SDS) odlučio je juče, kako je javio Tanjug, da prekine svaki oblik saradnje sa Bakirom Izetbegovićem, uz ocenu da se Savet ministara BiH nalazi u tehničkom mandatu.
Novo pozicioniranje SDS-a znači da će se narednom periodu u institucijama BiH raditi isključivo na zaštiti interesa RS, rečeno je na konferenciji za novinare.
Pismo stiglo u ambasadu BiH u Holandiji
Sarajevo – Irham Čečo, savetnik za medije bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, nije mogao da potvrdi da li je i lider SDA dobio pismo od Međunarodnog suda pravde u Hagu.
Tanjugu je ranije potvrđeno da je predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić obavešten da je pismo stiglo u ambasadu BiH u Holandiji, ali i da je on, zbog nepoverenja u ambasadorku BiH u Hagu Mirsadu Čolaković, tražio da se pismo adresirano na njegovo ne otvara, već da mu se uputi redovnom poštom. (Tanjug)
Dačić: Opšta konfuzija
Prokuplje – Prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da mu nije poznat sadržaj pisama koje je MSP uputio članovima Predsedništva BiH u vezi sa zahtevom za reviziju postupka protiv Srbije za genocid i da smatra da je to odraz opšte konfuzije.
„Verovatno se i oni (MSP) pitaju ko šta hoće u BiH i da li je to što je podneto pravno valjano ili nije”, kazao je Dačić i ocenio da je i to još jedan dokaz da je reč o promašenoj temi.
„Umesto da se bavimo budućnošću, bavimo se prošlošću”, rekao je Dačić ocenivši da je to jedan opasan potez koji može da izazove nestabilnost.(Tanjug)
Noje cirher cajtung: Sarajevo dosipa ulje u vatru
Berlin – Politika u Bosni i Hercegovini se iscrpljuje u međusobnim razmiricama kako se neko ne bi dosetio da postavi pitanje ekonomske mizerije u kojoj žive svi građani, piše švajcarski dnevnik „Noje cirher cajtung”, a prenosi „Dojče vele”.
Navodi se da tekst ovog lista ima naslov „Sarajevo dosipa ulje u vatru” i da dopisnik „Noje cirher cajtunga” iz Beograda Andreas Ernst nema dileme da je novu epizodu zatezanja odnosa u BiH otpočeo Bakir Izetbegović.
Švajcarski list prenosi stav pravnika da su slabe šanse za uspeh zahteva za reviziju jer je po tom pitanju Međunarodni sud veoma restriktivan i uzima u obzir samo činjenice koje su u poslednjih šest meseci izašle na svetlost dana. U tekstu se zaključuje da politika u Bosni funkcioniše tako što „političari dva entiteta (bošnjačkog i srpskog) virtuozno prebacuju loptu iz jednog u drugo dvorište”.
„Upozoravaju na zle namere onih drugih i time dominiraju javnom debatom. Samo da nikom ne padne na pamet da priča o nečem drugom – recimo, o ekonomskoj situaciji. Jer, kada je o tome reč, sa obe strane plota izgleda jezivo: prosečna plata je 430 evra, kupovna moć trostruko manja od većine zemalja EU”, navodi „Noje cirher cajtung”.
Dodaje se da „penzioneri moraju da spajaju kraj s krajem sa manje od 200 evra, nezaposlenost je 25 odsto”.
„Protest protiv ovih okolnosti odvija se mahom kupovinom avionske karte. Svake godine zemlju napušta oko 40.000 uglavnom dobro obrazovanih ljudi”, navodi švajcarski dnevnik. (Tanjug)
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.