Ustavni sud sve ažurniji
Ustavni sud Srbije rešio je 80 odsto svih ustavnih žalbi koje je primio od 2007. godine do danas. Od ukupno 76.000 predmeta u radu, rešeno je 63.000, a ostalo je nerešeno 13.000 predmeta, među kojima je mali broj starijih od 2015. godine. Najveći broj predmeta čine ustavne žalbe, kojih je ukupno bilo 67.290, od čega je rešeno 53.595. Samo u 2016. godini stiglo je novih 10.150 ustavnih žalbi.
Podatke je iznela predsednica Ustavnog suda Vesna Ilić Prelić, na sednici koja je bila otvorena za javnost. To je bila i prva prilika da mediji zabeleže sednicu Ustavnog suda u novom sazivu, sa osam novih sudija koje su stupile na dužnost krajem decembra prošle godine.
Svih 15 sudija je jednoglasno usvojilo pregled rada Ustavnog suda za 2016. godinu, sa osvrtom na rad suda od decembra 2007. do decembra 2016. godine.
– Ne možemo da budemo nezadovoljni radom Ustavnog suda. S obzirom na starost predmeta, može se reći da je sud neažuran godinu dana i četiri meseca – rekla je Vesna Ilić Prelić i podsetila da Ustavni sud nije deo redovnog sudstva, kao i da je bilo perioda kada ovaj sud nije radio u punom sastavu.
Budući da je ustavna žalba poslednje pravno sredstvo kojim građani traže odštete zbog povreda ustavnih prava, pre nego što se obrate Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, ohrabruje podatak da je sud u Strazburu prošle godine doneo samo 19 presuda na osnovu predstavki građana Srbije kojima je utvrđena povreda prava.
– Dobro je da Srbija više ne spada među one zemlje čiji građani najviše traže pravnu zaštitu u Strazburu. Hiljade i hiljade usvojenih ustavnih žalbi to mogu da potvrde – rekla je predsednica Ustavnog suda Srbije.
Pored ustavnih žalbi, u nadležnosti „čuvara Ustava” je ocenjivanje ustavnosti i zakonitosti. Ustavni sud je tokom proteklih devet godina vodio 9.771 postupak za ocenu ustavnosti zakona i zakonitosti drugih akata i doneo odluke u 9.376 predmeta, pa je samo 387 ostalo nerešeno.
– U ovim predmetima postoje velika očekivanja javnosti da Ustavni sud reaguje hitno i ne samo to, već i da potvrdi sumnje javnosti u nesaglasnost sa Ustavom. Međutim, postoji tačno određena procedura i sud mora da poštuje sve faze u postupku ocene ustavnosti i zakonitosti, pa se ne može očekivati da reaguje hitno – rekla je Vesna Ilić Prelić.
Ustavni sud od 2013. godine radi u zdanju u Bulevaru kralja Aleksandra, preko puta Skupštine Srbije.
– Država je prepoznala potrebu da, posle 50 godina rada Ustavnog suda, zgrada u kojoj se sud smešten odgovara najvišim standardima rada i ugledu institucije – podsetila je Vesna Ilić Prelić.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.