Notari pod opsadom
Predsednički kandidati su juče krenuli u trku za svakim potpisom podrške.
Pojedine notarske kancelarije bile su pod opsadom kao i štabovi nekih kandidata u kojima su „gostovali” javni beležnici.
Tek u manjem broju kancelarija građani su mogli bez dužeg čekanja da završe svoje privatne poslove overe dokumenata za šta su notari dobili isključivu nadležnost od 1. marta.
Navale se, kako kažu u nekim kancelarijama, tek očekuju narednih dana.
Najveće gužve bile su u izbornim štabovima predsedničkih kandidata gde su njihovi simpatizeri satima čekali kako bi overili potpis podrške.
Već prvog dana bilo je i onih koji su revoltirani gužvama morali da odustanu od svojih privatnih poslova. Jedna od njih bila je i čitateljka „Politike” koja je juče pozvala našu redakciju sva zadihana, objasnivši da se upravo „praznih ruku” vratila iz kancelarije jednog beležnika, gde je satima čekala da dođe na red. Privatna dokumenta, kako nam je rekla, nije mogla da overi, zato što su službenici bili prezauzeti svojim trenutno najaktuelnijim zaduženjem – izborima.
U kancelariji jednog od beogradskih javnih beležnika Đorđa Sibinovića, radilo se punom parom, ali kod ovog notara nismo zatekli gužvu – za šalterima je bilo tek nekoliko pristalica stranaka i jedan građanin koga je ovde doveo privatni posao. Čekanje je bilo kratkotrajno, a Sibinović uverava da će i narednih dana zaposleni maksimalno efikasno raditi s klijentima.
„Usvojili smo zahteve svih kandidata. Do sledeće nedelje radićemo neprekidno od devet do 21 čas, čak i vikendom. Potpise overavamo u kancelariji, a imamo i dva tima koji rade na terenu, odnosno idu na adresu stranke ili grupe građana”, kaže Sibinović.
Učešće notara u prikupljanju podrške izbornim kandidatima nije zaustavilo ni rad na dokumentaciji građana koji nemaju nikakve veze s izbornim procesom, tvrdi notar.
„Najviše vremena oduzima priprema, a to rade aktivisti učesnika u izborima. U svojim centralama oni pristalicama daju formulare, a zatim ih po grupama od po dvadesetak dovode u našu kancelariju da bi dobili pečat. Sama overa traje jako kratko”, objašnjava ovaj beležnik.
U Smederevu, gde je prema broju stanovnika predviđeno pet javnih beležnika, trenutno radi samo dvoje. Gužve su svakodnevna pojava, ali su duplo veće od 1. marta, od kada je notarima poverena i overa potpisa i kopija. Od juče, kad je zvanično počela i overa potpisa za podršku predsedničkim kandidatima, smederevski javni beležnici bukvalno „ne dižu glavu”.
Ni građanima koji žele da daju podršku nekom od predsedničkih kandidata nije ništa lakše. Ali strpljivo čekaju u redovima.
„Požurio sam da to završim prvog dana, misleći da ću da izbegnem veće gužve, ali, nažalost, već je došlo do zagušenja. Smederevu treba još neki notar, nevezano za izbore”, kaže jedan Smederevac, insistirajući da mu ne objavimo ime.
Samo u kancelariji u Ulici Ante Protića, u petak od devet do 13.30, do kada im je, kako kažu, radno vreme predviđeno za stranke, overeno je 370 potpisa za izbore. Tek pedesetak stranaka ovde je došlo drugim poslom.
Kako saznajemo, to je za sada dva puta više nego ranije, ali se navale tek očekuju. Ova javnobeležnička kancelarija svim političkim partijama u Smederevu omogućila je podjednako vreme za overu potpisa podrške i do isteka roka za to, svi termini su već popunjeni, a radiće i vikendom i van radnog vremena.
Kancelarija drugog notara u Smederevu, u Ulici kralja Petra Prvog, nije bila otvorena, ali nezvanično saznajemo da su oni radili na terenu.
Pre 1. marta u Smederevu je overu potpisa radio jedan službenik u sudu i dva u Gradskoj upravi. Tokom ranijih izbora, kako saznajemo, za overe potpisa angažovani su dodatni službenici, dok kod javnih beležnika overu po zakonu mogu da rade samo njihovi pripravnici.
Notari u Subotici očigledno su se dobro pripremili da 1. marta preuzmu overavanje svih dokumenata građana, a činjenica da su u međuvremenu raspisani izbori za predsednika Srbije i da oni overavaju i potpise građana za liste predsedničkih kandidata, nije poremetila uobičajeni ritam njihovog rada. U kancelariji Jasmine Filipović Uzelac, jednog od tri gradska notara, nema gužve, za šalterima građani svoje poslove mogu da obave gotovo bez čekanja, a u uglu kancelarije rezervisan je i sto gde se prikupljaju potpisi za predsedničkog kandidata. Norbert Cvijanov, koji dežura uz listu, kaže da, iako dolaze i građani koji obavljaju posao kod notara, ali i oni koji bi da potpišu za predsedničkog kandidata, nije bilo ni gužve ni čekanja.
Preklapanje novih obaveza za javne beležnike i raspisivanje izbora za sada je, po svemu sudeći, donelo samo više posla za notare koji, osim u kancelarijama, već od danas odlaze i u sedišta političkih partija, gde se takođe prikupljaju potpisi, a po rasporedu narednih dana trebalo bi da odlaze i u okolna mesta kako bi se i tamo overili potpisi građana koji žele da daju podršku nekom od predsedničkih kandidata.
Nešto je drugačija slika u sedištu SNS-a, gde se od ranog jutra stvaraju gužve građana i članova stranke koji daju potpise podrške za Aleksandra Vučića. U prostorijama Mađarskog pokreta i Demokratske stranke u popodnevnim časovima se takođe prikupljaju potpisi za Sašu Jankovića, kao i u danima vikenda.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.