Utorak, 24.05.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tri zlata za Zoranu Arunović

Najsjajnije odličje na EP u gađanju iz vazdušnog oružja i za Bobanu Veličković, Jasminu Milovanović i Damira Mikeca, Andreu Arsović i Milutina Stefanovića
Бобана Величковић, Зорана Аруновић и Јасмина Миловановић (Фото ССС)

Streljačka reprezentacija Srbije uveliko je nadmašila svoj najbolji učinak na evropskim prvenstvima u gađanju iz vazdušnog oružja, osvojivši u seniorskoj konkurenciji četiri zlatne medalje, dve srebrne i bronzanu medalju, uz tri juniorska srebra, a junak ovog uspeha bila je Zorana Arunović .

Arunovićeva je prvi put postala šampionka Starog kontinenta, i to s novim svetskim rekordom (246,9 krugova) kojim je za više od šest krugova nadmašila rekord koji je s 240,8 krugova držala Kineskinja Juimeji Lin, odbranila je titulu prvaka Evrope u „miksu” s Damirom Mikecom i zajedno s Bobanom Veličković i Jasminom Milovanović našu ekipu vratila na evropski tron. Titulu prvaka u „miksu”, ali puškom, odbranili su i Andrea Arsović i Milutin Stefanović, a Milutin Stefanović, Milenko Sebić i Stevan Pletikosić ekipnim srebrom.

Preokret u kvalitetu medalja koje su naši strelci osvajali na Evropskom prvenstvu u gađanju iz vazdušnog oružja u Mariboru načinjen je u revijalnom delu programa u kojem su testirana nova pravila borbe za ekipne medalje . Posle četiri srebrne i jedne bronzane medalje naša muška ekipa u disciplini pištolj u sastavu Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov, koja je osvojila tu bronzu (sabrani rezultati trojice strelaca u kvalifikacijama), u kup takmičenju od četvrtfinala do tri finala briljirala je i osvojila zlato. Na isti način, takođe u nezvaničnom takmičenju, naša ženska ekipa Andrea Arsović, Ivana Anđušić Maksimović, Dragana Todorović, koja je puškom zastala na četvrtom mestu, osvojila je srebro...

Te medalje ne ulaze u zvaničan bilans, ali na tim krilima, poslednji dan šampionata u hotelu „Habakuk”, bio je trijumfalan za naše strelce. Osvojene su četiri zlatne i jedna srebrna medalja, a naša junakinja bila je Zorana Arunović. Prošle godine u Đeru u istom danu osvojila je bronzu u pojedinačnom takmičenju, ekipno srebro i zlato u „miksu” s Damirom Mikecom.

U Mariboru je u svim ovim disciplinama osvojila zlatna odličja. Slučaj bez presedana u istoriji evropskih šampionata.

S maksimalnih 10,9 u poslednjem hicu Arunovićeva, koja je još 2010. bila svetska šampionka, prvi put osvojila titulu prvakinje Evrope. Njen posledenji hitac (10,9 imala je i u trećoj seriji na ispadanje) najbolje pokazuje njenu dominaciju u finalu a rezultat od 246,9 krugova ne samo da je novi svetski i evropski rekord po nego verovatno i rekord po razlici pred drugoplasiranom – 7,4 kruga. Kao da je reprezentativka Srbije ispalila dijabolu više od rivalki. Potpuno je deklasirala sve rivalke.

U finalu u kojem je odluka o šampionu rešena već u prvoj seriji na ispadanje, kada je Arunovićeva stekla prednost od jednog i po kruga, zanimljiva je bila samo borba za srebro i bronzu. Srebro je pripalo Ukrajinki Kostevič (239,5), četvorostrukoj evropskoj šampionki i braniocu zlata iz Đera, a bronza Špankinji Franke (218,9), vicešampionki evropskih igara. Dvostruka uzastopna vicešampionka Evrope Bugarka Boneva bila je četvrta, olimpijska vicešampionka iz Rija Ruskinja Bacaraškina peta, a Grkinja Korakaki, koja je u Riju osvojila zlato mk pištoljem i bronzu vazdušnim bila je tek deveta i nije ušla u finale.

Već u kvalifikacijama videlo se da se Arunovićeva vratila u nekadašnju formu. Imala je drugi rezultat s 389 krugova (krug više imala je Boneva) i to je bio odličan temelj za ekipno zlato u čijem su osvajanju strpljivo i uporno učestvovale Bobana Veličković (16. s 379 krugova) i Jasmina Milovanović (20. s 337). Srbija je s 1.145 krugova nadmoćno osvojila prvo mesto ispred Nemačke (1.139) i trećeplasirane Rusije (1.134).

I to nije bio kraj radosti koji je ljubiteljima streljaštva priredila 30-godišnja Zorana Arunović. Ona i Damir Mikec počeli su odbranu zlata u „miksu” ubedljivo pobedivši u kvalifikacijama, čak s osam krugova više o d francuskog i ruskog para, a ubedljivi bili su sve do finala u kojem su se borili za zlato s ruskim parom Bacaraškina, Gončarov. U prve tri runde u kojima svaki strelac ispaljuje po dva hica imali su bolji skor od Rusa i poveli s 3:0. Tada je, prevashodno zahvaljujući Bacaraškinoj i malom padu našeg para, Rusija dobila četiri runde za redom i povela s 4:3. Samo poen je delio Ruse od zlata, ali do njena nisu došli. Arunovićeva i Mikec su izjednačili na 4:4 to je bilo previše za njihove rivale. Ruke su im zadrhtale i oboje su ispalili najslabije hice u finalu – Bacaraškina 9,7, a Gončarov čak 7,9! Mikecovih 10,1 i 9,9 Arunovićeve bili su više nego dovoljni za peti poen i zlatnu medalju.

– Lepo je stići kući punih ruku medalja – lakonski je prokomentarisala svoj učinak Zorana Arunović.

Ali tu nije bio kraj zlatnog niza. Andrea Arsović i Milutin Stefanović su odbranu zlata u „miksu” vazdušnom puškom započeli trećim mestom u kvalifikacijama, a imali su i dodatni motiv. Arsovićeva nije uspela da se plasira u finale u pojedinačnoj konkurenciji u kojem je takođe branila zlato, do je Stefanović bio peti u svom finalu. Da su u subotu uspeli da budu precizni kao danas bili bi na pobedničkom postolju... Do finala došli su lako i ubedljivo, a slično je bilo u finalu. Ruski par Vdovina, Maslenikov uspeo ja da osvoji samo dva poena samo kad su postigli vanserijske rezultate (10,9 i 10,9 u trećoj i 10,6 i 10,8 u petoj seriji). Smanjili su vođstvo Arsovićeve i Stefanovića na 3:2, ali to nije pokolebalo naš „miks”. Ispalili su dve odlične serije i trijumfovali s 5:2!

Seniori pogodili srebro

Milutin Stefanović je u kvalifikacijama u disciplini vazdušna puška imao 628,5 krugova. Bio je to treći rezultat kvalifikacija, koji mu je doneo mesto u finalu i na kraju peto mesto i polazna osnova za uspeh naše trojke koju čini s Stevanom Pletikosićem i Milenkom Sebićem.

Sebić je u kvalifikacijama u kojima je nastupilo 67 strelaca bio 34. s 621,6, a Pletikosić 44. s 619,1, ali i to je bilo dovoljno da Srbija u ekipnoj konkurenciji (učestvovalo 16 reprezentacija) zauzme drugo mesto s 1.869,2 kruga. Pobedila je Rusija s Rusija 1.878,5, dok je Nemačka bila treća s 1.868,5 krugova.

Pejović: Istorijski uspeh

Nikada ni jedna naša reprezentacija, ni SFRJ, ni SRJ, ni SCG, a do sada ni Srbije, nije imala ovakav učinak na evropskim šampionatima. Zorana je Briljirala, Damir je bio sjajna, a najbitnije je da je svako od seniora osvojio barem jednu medalju, ako ne pojedinačnu onda ekipnu. I juniori, mada podmlađeni bili su odlični. Pravo je zadovoljstvo što smo odbranili oba zlata u „miksu”, jer će de discipline biti na programu Olimpijskih igara u Pekingu, a „timski duh” pokazali smo u finalima po kup sistemu koja su održana u po dve juniorske i seniorske discipline. Izgleda da nam takva stresna takmičenja leže – rekao je Srećko Pejović, sportski direktor Streljačkog saveza Srbije.