Kremlj negira učešće u napadu na „Jahu”
Ruske vlasti odbacile su optužbe Sjedinjenih Američkih Država da je Federalna služba bezbednosti (FSB) umešana u veliko hakovanje podataka kompanije „Jahu” pre tri godine. Dva službenika ove agencije, naslednice KGB-a, terete se u optužnici za učešće u hakerskim napadima na „Jahu”, počev od 2013. godine, kada je „provaljeno” više od milijardu naloga.
„Kao što smo više puta ponovili, apsolutno nema govora da je bilo koji zvaničnik bilo koje ruske agencije, uključujući FSB, umešan u nelegalne aktivnosti u sajber-prostoru”, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, preneo je Bi-Bi-Si.
Ruske vlasti negoduju zbog činjenice da su za optužbe saznale iz medija umesto zvaničnim kanalima, uprkos tome što je Moskva više puta naglašavala da je spremna da sarađuje u oblasti sajber-bezbednosti.
Ovo je, inače, prvi slučaj da su za sajber-kriminal optuženi pripadnici ruskih bezbednosnih službi. Igor Suškin i Dmitrij Dokučajev optuženi su da su radili „sa saučesnicima zavere da se hakuju kompjuteri američkih kompanija pružaoca elektronske pošte i drugih internet usluga kako bi stekli neovlašćen pristup nalozima i krali podatke o pojedinačnim korisnicima, uključujući lične informacije i privatni sadržaj naloga”.
Pored njih optuženi su i dvojica ruskih hakera: Aleksej Belan, koji je na listi najtraženijih sajber-kriminalaca, i Karim Baratov, koji je rođen u Kazahstanu, ali ima kanadsko državljanstvo. Baratov je uhapšen u Kanadi u utorak a njegov advokat je izjavio za tamošnje medije da američke vlasti koriste njegovog klijenta kao žrtveno jagnje da bi se prikazale kao uspešni lovci na ruske hakere.
„Ovo su optužbe od pre tri godine. Verujem da Donald Tramp koristi mog klijenta da bi pokazao kako želi da se obračuna sa ruskim hakerima”, rekao je Jag Virk, jedan od pravnih zastupnika dvadesetdvogodišnjeg Baratova, koji je juče trebalo se da pojavi pred kanadskim sudom u prvoj fazi procesa za izručenje SAD.
Amerikanci u optužnici od 47 tačaka, predstavljenoj u utorak, tvrde da su hakeri „ciljali” mejl adrese ruskih i američkih diplomata, ruskih novinara, biznismena, zaposlenih u finansijskom sektoru.
Predstavnica ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova veruje da je optužnica protiv ruskih državljana možda još jedan pokušaj da se u unutrašnjim političkim obračunima iskoristi tema „ruskih hakera”.
„Takođe ne mogu da isključim mogućnost da je ovo jednostavno pokušaj da se odvuče pažnja sa najnovijih otkrića ’Vikiliksa’”, dodala je Zaharova, preneo je Sputnjik.
Američka vlada je ranije optužila Rusiju da stoji iza hakovanja podataka Demokratske stranke čime je navodno pokušala da se umeša u ishod predsedničkih izbora 2016, što Moskva uporno negira.
„Jahu” je tek prošle godine objavio da je tokom 2013. i 2014. godine godine bio meta hakerskog napada koji je kompromitovao podatke sa milijardu naloga, ugrožavajući i naloge svih koji su bili u vezi sa hakovanim nalozima. Objavili su tada da sarađuju s pravosudnim organima i da veruju da iza napada stoji neka država. „Jahu” je u decembru prošle godine poslao svojim korisnicima upozorenje da su njihovi nalozi i lični podaci možda kompromitovani i da bi trebalo da promene lozinke.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.