Vodovod za najugroženije delove Subotice
Subotica – Sa pet projekata, koliko je i moguće, Subotica će konkurisati kod pokrajinske vlade za deo od ukupno 200 miliona dinara, koliko se na teritoriji Vojvodine deli za rekonstrukciju i izgradnju vodovodne mreže.
Čaba Šanta, direktor investicija i razvoja u JKP „Vodovod i kanalizacija”, objašnjava za „Politiku” da će u ime tog komunalnog preduzeća konkurisati grad, a da je pojedinačno najveći moguć iznos 20 miliona dinara. Subotica na bespovratno ulaganje iz Vojvodine konkuriše sa projektima vrednim 74 miliona dinara, a sa PDV-om 89 miliona. Od pokrajine se za ove investicije traži oko dve trećine, odnosno 52 miliona dinara.
„Odredili smo prioritete po tome koliko su bitni za stanovništvo, ali i za funkcionisanje preduzeća” kaže Šanta.
Upravo zbog toga u programu je prednost dobila Mesna zajednica Makova sedmica koja ima nerazvijenu vodovodnu infrastrukturu, i gde druga etapa izgradnje vodovodne mreže košta 15,5 miliona dinara. Slična je situacija, nastavlja Šanta, i u Mesnoj zajednici Zorka gde druga etapa izgradnje vodovodne mreže u nizu ulica košta oko 33 miliona dinara, od čega će grad da snosi 13 miliona. Ujedno, to je i najskuplji od pet projekata kojima Subotica konkuriše za pokrajinski novac.
„Na listi važnih investicija je i Ulica Franje Kluza koja treba da obezbedi bolji protok vode prema Industrijskoj zoni „Mali Bajmok”. Korisnici zone već su se žalili i gradu i preduzeću da u špicevima imaju problema sa pritiskom, i ovo je neophodno da se poboljša sistem. Slično je i kod investicije koja obuhvata više mesnih zajednica, a kojima rešavamo uska grla u distributivnom sistemu”, objašnjava Šanta.
Sa realizacijom projekata kojima se konkuriše za novac pokrajinske vlade, pijaća voda potekla bi iz slavine u 350 kuća. Svaki novi potrošač bitan je za „Vodovod i kanalizaciju”, ali u preduzeću tvrde da pri ovim cenama to ipak ne utiče bitnije na poslovanje.
Subotičani tvrde da plaćaju najskuplju vodu u Srbiji, kubni metar pijaće vode za domaćinstva staje 49,28 dinara, a sa odvođenjem i prečišćavanjem otpadnih voda zbirni račun pokazuje 108,90 dinara za kubni metar. Za poslovne potrošače ova cena je nešto viša, 124,30 dinara. Ovako visoka cena rezultat je činjenice, kažu u „Vodovodu i kanalizaciji”, da voda koja se crpi iz ovog tla mora da se prečisti kako bi se otklonili pre svega arsen i gvožđe. Osim toga, Subotica je među retkim gradovima koji imaju savremeni prečistač otpadnih voda, koji je finansiran kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj u visini od 16 miliona evra. Taj kredit se godišnje otplaćuje 110 miliona dinara, sve do 2019. godine. Kreditnim aranžmanom predviđeno je i da se izjednači cena za široku i poslovnu potrošnju.
Subotica ima još jedan kredit, od 11 miliona evra, koji upravo troši, takođe od Evropske banke i za njega osim što su izgrađeni i obnovljeni neki sto godina stari kolektori otpadnih voda, trebalo bi još da se izgradi Fabrika vode 2 kako bi se pre svega za područje Palića obezbedilo dovoljno pijaće vode.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.