Ove godine urađeno 47 transplantacija organa
Od početka godine, u Srbiji je urađeno 47 transplantacija organa, zahvaljujući čemu su produženi životi pacijenata kojima je presađeni organ bio jedini lek. Zdravstvene ustanove zabeležile su 19 donora organa, a urađeno je 33 transplantacija bubrega, 11 jetri i tri srca.
Veći broj datih saglasnosti porodica da mogu da se za transplantacije iskoriste organi njihovih najmilijih koji su doživeli moždanu smrt, urađenih intervencija i spasenih i produženih života govori u prilog tome da je došlo do pozitivnog pomaka u oblasti transplantacione medicine.
– Ove godine je saglasnost da se iskoriste za transplantacije organi njihovih najmilijih, koji su doživeli moždanu smrt, u najtežem trenutku, dalo 17 porodica. Poređenja radi, tokom cele prošle godine zabeleženo je 14 dobijenih saglasnosti. U Centru za transplantaciju Kliničkog centra Vojvodine nema praznih kreveta, a dogodilo se i da je samo u jednoj noći hirurg profesor dr Zoran Milošević uradio čak dve transplantacije jetre – ističe Ana Stamenković, novinarka RTS-a koja se godinama bavi izveštavanjem iz ove oblasti medicine.
Nažalost, medicina i lekari ne mogu da pomognu u svakom trenutku kod teških oboljenja, i tada, ukoliko se utvrdi moždana smrt, nema razloga da porodica ne da saglasnost za uzimanje organa, smatra naša sagovornica, jer kada se ugasi jedan život – više drugih može da bude spaseno.
– Čine se ogromni napori da se ova oblast razvija. Došlo je do usavršavanja kadrova i transplantacionih timova, uvedeni su koordinatori koji razgovaraju sa porodicama, uložen je novac u nabavku opreme neophodne za potvrđivanje moždane smrti, počeo je da radi Nacionalni kol centar i uvedeno je 24-časovno dežurstvo, u budžetu su odvojena sredstva za sve one koji učestvuju u obavljanju transplantacija jer se te procedure najčešće rade noću, vanredno, i tokom praznika. Ustanove u kojima se obavljaju presađivanja organa dobijaju neophodnu logističku i sistemsku podršku, a razvoj transplantacionog programa jedan je od prioriteta Ministarstva zdravlja, dok su i zeleno svetlo i vetar u leđa, koji smo dobili od organizacije „Evrotransplant” kao pridruženi „probni” član, takođe važna karika za realizaciju ovog programa – naglasila je Stamenkovićeva.
Ona smatra da su najslabija karika u ovom programu i dalje pojedini građani koji iznose netačne tvrdnje i bacaju senku sumnje na ovaj program, ali i daju paušalne i netačne definicije i tumačenja o eventualnom budućem Zakonu o transplantaciji koji bi uveo novinu – pretpostavljenu saglasnost. To znači da bi svi građani bili potencijalni donori organa ukoliko to izričito ne odbiju, ali da bi se saglasnost i dalje tražila od porodice preminule osobe.
– Ukoliko neko ne želi da bude donor organa i da zavešta organe, to je njegovo pravo i niko ga na to ne može naterati. Ljudi treba da shvate da je veća verovatnoća da se tokom života razbolimo i da nam zatreba organ, nego da budemo davalac. Te činjenice moramo svi da budemo svesni – zaključila je Ana Stamenković.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.