Jadarit – novo srpsko zlato
Atar jadarskih sela Jarebice i Slatina kod Loznice, jedino je mesto na svetu na kome je krajem aprila 2007. pronađen novi mineral koji u sebi sadrži litijum. – Početak proizvodnje se očekuje 2023. godine
Srbija ima jedno od najvećih ležišta litijuma na svetu, potvrđeno je posle 12 godina istraživanja „Politici” u „Rio Sava eksplorejšn”, ćerki multinacionalne kompanije „Rio tinto”. Atar jadarskih sela Jarebice i Slatina, kod Loznice, jedino je mesto na svetu na kome je krajem aprila 2007. pronađen jadarit – novi mineral koji u sebi sadrži litijum.
Ovaj najlakši metal na svetu najvažniji je element u proizvodnji baterija za električne i hibridne automobile, mobilne telefone, prenosne računare i druge elektronske uređaje.
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentari9

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy and
Terms of Service apply.

Neko
RioTinto u Australiji ne placa drzavi porez. Lahko je tako “ulagati” sredstva u nove projekte. Gina R. (vlasnica) je medju najbogatijima u svetu, a svadja i tuzi se sa vlastitom decom oko imastine. Ovo jeste prilika za Srbiju, ali treba prvo da se čuva svoje interese.
Odgovori
|
Preporučujem
0

dejan
to je super vest, samo ima jedan problem , drzava Srbije ne zna da izvadi taj Jadarit iz rudnika pa su morali to prodati strancima da im mi vadimo a oni da uzimaju novac...e moja Srbiji medju sljivama...zalosno ali istinito...
Odgovori
|
Preporučujem
0

Miloš
Pogledajte samo afričke rudnike u kojima se jedino vade neke retke zemlje, pa onda razmislite da li nam to treba. Daleko bilo, treba uništiti ceo jedan kraj, očuvane prirode i poljoprivrede i sela, da bi stranci i "posrednici" mlatili ogroman novac.
Odgovori
|
Preporučujem
10

Mika Mujović
Nije odlučujuće dali ruda sadrži neki metal, već koja je njegova koncentracija u njoj, i da li je eksploatacija s obzirom na troškove, cene metala na tržištu, kao i količine rude uopšte isplativa...
Dakle polako sa pričom...
Odgovori
|
Preporučujem
23

George
Od ukupne vrednosti iskopanog zlata ili bilo cega, drzavi ce ostati 2% (dva procenta), sve drugo uzimaju stranci. Ovo mi je rekao prijatelj iz Makedonije iz Gevgelije gde je nedavno bio pokrenut (uspesan) referendum protiv otvaranja novog rudnika zlata na 5 do 10 km od grada.
Odgovori
|
Preporučujem
37
PRIKAŽI JOŠ
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.