Protivgradne rakete sa daljinskim upravljanjem
Kruševac – „Trajal korporacija” proizvela je novi protivgradni sistem na daljinsko upravljanje čija je primena već počela u nekoliko radarskih centara Srbije i to u saradnji sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom. Sistem funkcioniše bez strelaca, uz pomoć moderne opreme: radarskog centra i lansirne stanice u kojoj se nalaze solarijum za električno napajanje, komora, primopredajni uređaj i lanser za elektronsko navođenje rakete.
U „Trajalu” tvrde da je to jedan od najmodernijih protivgradnih sistema u svetu.
– Novi sistem je u potpunosti automatizovan i postavljen je u više protivgradnih stanica. Ceo softver sa sistemom za uzbunjivanje iz opreznosti, signalizacija u radarskim stanicama za slučaj nepredviđenih dešavanja, naš je proizvod. Rampa za dejstvovanje ima devet raketa, proizvedenih u „Trajalu”, što je sasvim dovoljno za efikasno razbijanje gradonosnih oblaka. Preciznije, u Srbiji je ovim sistemom do sada opremljeno 16 lansirnih stanica, na kojima dokazujemo projektovane performanse. Naš cilj je da, posle izbegavanja stečaja, još jednom pokažemo da država nije pogrešila kada nas je podržala u opstajanju, ali ne finansijski, da uposlimo naše kapacitete, ostvarujemo pozitivno poslovanje i da, što je najvažnije, doprinesemo zaštiti i unapređenju poljoprivrede – kaže generalni direktor Miloš Nenezić.
Lansirne stanice novog sistema nalaze se, za sada, na području: Kruševca, Brusa, Kosjerića, Aranđelovca i Topole. Protivgradne rakete su izuzetnih performansi, od kojih jedna vrsta ima domet čak do 11 kilometara ako se ispali pod uglom od 85 stepeni.
U „Trajalu” kažu da u Srbiji trenutno ima 1.838 lansirnih stanica, od kojih čak 442 trenutno ne rade: 140 zbog tehničke neispravnosti, a 302 zbog nedostatka strelaca.
Veliki broj lansirnih rampi nalazi se u delovima zemlje u kojima nema dovoljno stanovnika, a time ni strelaca. Zbog toga ima slučajeva da se čak i bake od sedamdesetak godina bave ispaljivanjem raketa sa sistema koji su više decenija u upotrebi! Lokalne zajednice nemaju ni dovoljno sredstava za plaćanje strelaca. Dosadašnji sistem protivgradne odbrane podrazumeva detektovanje gradonosnih oblaka iz 13 radarskih centara, pa pozivanje (motorolom) strelaca koji su na vezi (ako jesu) da odu do lansirne stanice, prime koordinate za ispaljivanje raketa, pri čemu dolazi i do slabe čujnosti i problema koji sobom nosi takva komunikacija. Svi ti problemi nestaju primenom novog sistema, u kojem je sve automatizovano, kao i „dugme za lansiranje” iz radarskog centra. Operater ukucava u računar Radarskog centra potrebne koordinate, daje zvučne signale koji se čuju na lansirnim stanicama, ispaljuje rakete i sve to prati na monitoru. „Trajal korporacija” je dobila sve potrebne dozvole nadležnih državnih organa za stavljanje u promet novog sistema, tj. novih protivgradnih raketa. U ovoj kompaniji očekuju da će probni rad dati očekivane rezultate, a da će proces uvođenja novog sistema trajati više godina, u zavisnosti od finansijskih sredstava.
„Trajal”, inače, danas upošljava 949 radnika u četiri fabrike (Teretna industrijska pneumatika, Fabrika guma za dvotočkaše, Fabrika zaštitnih sredstava i Fabrika eksploziva, pirotehnike i hemijskih sredstava), kao i 166 radnika na privremenim i povremenim poslovima. Sve fabrike rade kontinuirano. U toku je prijem novih radnika, ali mlađih od 35 godina, kako bi se kolektiv podmladio.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.