Nedelja, 22.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Imlek” zatvorio „Nišku mlekaru”

U najvećoj mlekari na srpskom jugu, u kojoj je raskinut radni odnos sa 60 proizvodnih radnika, a pre toga ih je otišlo više od stotinu, ostalo svega dvadesetak zaposlenih
У овим погонима прерађивано је до 150.000 литара млека (Фото Т. Тодоровић)

Niš – „Niška mlekara“, najveća na jugu i jugoistoku Srbije, od četvrtka više ne postoji.

Nekada državno preduzeće za otkup i preradu mleka, ali i nosilac proizvodnje mleka i stočarstva u ovom delu naše zemlje, privatizovano je 2009, od kada je nekoliko puta promenilo vlasnika. Najpre je ovu mlekaru, sa svim zaposlenima, a bilo ih je povremeno i oko 300, i sa modernim linijama za preradu otkupljenog mleka kupio konzorcijum tri privatne firme i odmah značajno unapredio proizvodnju.

Relativno brzo, međutim, dve firme su izašle iz posla, da bi početkom prošle godine jedini član nekadašnjeg konzorcijuma „Nišku mlekaru“ prodao beogradskom „Imleku“.

U pogonima koji su i posle privatizacije modernizovani dnevno se prerađivalo i do 150.000 tona mleka dnevno. Na tržište su plasirani visokokvalitetno mleko, poznati niški jogurt, kiselo mleko, pavlaka, različite vrste sireva, maslac i drugi mlečni proizvodi. Ali, u poslednje dve godine postepeno je smanjivana proizvodnja i broj radnika. Krajem prošle godine u „Niškoj mlekari“ je ostalo samo stotinak zaposlenih, ovog proleća je posle pregovora sa predstavnicima vlasnika („Imleka“) uz otpremninu otišlo tridesetak vozača, da bi u četvrtak radni odnos raskinulo još 60 proizvodnih radnika, majstora. I pored više pokušaja, u četvrtak u „Niškoj mlekari“ ni od koga nismo mogli da dobijemo informaciju zašto se i kako ovo dogodilo. Kapije su zaključane, a na telefone u preduzeću niko se nije javljao.

Od nekolicine radnika koji su radili u mlekari u Nišu do poslednjeg dana, do 31. maja, a koje smo u četvrtak sreli ispred kapija saznali smo da je socijalnim programom prvobitno bilo predviđeno da se zaposlenima koji napuste preduzeće isplati po 400 evra za svaku godinu radnog staža. Najnoviji vlasnik ponudio je, rečeno nam je, 200 evra, da bi posle razgovora i pregovora postignut dogovor o isplati 280 evra po godini staža svima koji dobrovoljno odu.

Niko u četvrtak nije znao da nam kaže ni šta će biti sa zaposlenima koji su još uvek u preduzeću (nezvanično smo saznali da je ostalo 12 proizvodnih radnika i desetak zaposlenih u administraciji). Nije poznato ni kakva je sudbina proizvodnih pogona.

Ipak najveća je nepoznanica šta će biti sa primarnom proizvodnjom mleka u ovom delu Srbije i da li više privatnih i po kapacitetima manjih mlekara može da otkupi i preradi sve količine proizvedenog sirovog mleka u niškom kraju.

Ćutanje „Imleka”

Tokom dana više puta smo pokušavali da uspostavimo kontakt sa rukovodstvom „Imleka”. Oko podneva od pravnice u Niškoj mlekari dobili smo kontakt broj protparola „Imleka” Marije Malović i odmah potom smo, u 12,20 časova prvi put razgovarali sa njom. Rekli smo šta nas interesuje i insistirali da nam rukovodstvo  kompanije odgovori na samo dva pitanja – da li je tačno da je još 60 radnika iz proizvodnje otišlo iz „Niške mlekare” i da je samo dvadesetak zaposlenih ostalo i, drugo, šta „Imlek“ planira sa „Niškom mlekarom”.

Marija Malović nam je rekla da će nam poslati odgovore najkasnije za pola sata. Pozvali smo opet u 13 časova, potom i u 13,30, kada smo dobili informaciju od nje „da čeka odgovore od menadžmenta i da će nam ih proslediti u narednih dvadesetak minuta”.

Od 14 do 15,30 časova zvali smo na telefon portparola Marije Malović (064 878 05 55) još petnaestak puta, uporno je ignorisala naše pozive i ni jednom nije odgovorila... Uopšte se nije javljala

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milan Lazović
Kraljevačka mlekara prodata pre 10 godina, postala je samo skladište. Otpušteni su svi radnici, pogon poslat na drugu lokaciju, kako čujem u Bosnu. Predlažem da se sve prijavi Komisiji za zaštitu konkurencije i ne dozvoli prodaja kupcu koji će uništiti mlekaru. Ovde se radi o kupovini trižišta i uništavanju male konkurencije od strane monopoliste.
Bojan
Na isti način je uništena i Novosadska mlekara.
Јован П
Ова вест ми уништи дан. Koрпоративни менаџмент...социјална одговорност...максимизација профита... Стотине запослених, производња млека и откуп млека од сељака и то све на југу, сасвим добро млеко и својевремено за класу јефтиније од имлек-овог (Нишко млеко је било око 70 и нешто динара, када је имлек-ово било близу 100-тинак) и све је то нестало.
Срба
Срамота шта се дешава и дозвољава!!! Уништено је све што се могло уништити и у Нишу и на југу Србије. Зашто?!?
Боривоје Банковић
Тако је Имлек урадио са већином мањих млекара у Србији. Па сад у целој Србији имамо водено млеко од килограм, "троугласти" јогурт од 200 грама на граници јестивости и остала чуда модерне хемије.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.