Ljudska prava žena su najugroženija na selu
Uprkos činjenici da obavljaju najveći deo kućnih poslova i istovremeno rade na poljoprivrednom gazdinstvu i vode računa o najmlađim i najstarijim članovima domaćinstva, žene su vlasnice svega 12 odsto kuća na selu i 16 odsto zemljišta u ruralnim područjima naše zemlje.
Svaka deseta žena koja živi na selu nema zdravstveno osiguranje, a čak 93 odsto njih nema novca da sebi uplaćuje penziono osiguranje.
Zbog toga žene na selu spadaju u jednu od najranjivijih grupa u pogledu realizacije ljudskih prava, upozorila je Branka Drašković, savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
Ona je na jučerašnjoj konferenciji pod nazivom „Udružene: rodna ravnopravnost u lokalnoj zajednici”, koju su zajednički organizovali agencija UN women i razvojni program „Evropski progres”, istakla da su se žene u Srbiji u poslednjoj deceniji izborile za neke važne pozicije u politici i društvu.
„Svaka treća klupa u Skupštini Srbije pripada ženama a u Vladi Srbije nalazi se pet žena. Žene se nalaze na čelu parlamenta i na čelu ministarstva koje vodi pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji. Međutim, muškarci su i dalje tamo gde su novac i moć, što znači da borba za ravnopravnost polova nije završena”, zaključila je ona, dodajući da će u budžetu Srbije ubuduće biti više novca za žene preduzetnice, samohrane majke, žene u vojsci i žene koje pripadaju osetljivim društvenim grupama.
Priska Depnering, zamenica direktorke Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, podsetila je da je Vlada Švajcarske u poslednjoj deceniji podržavala uspostavljanje pravnog i institucionalnog okvira za jačanje rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou i da je pružala veliku pomoć preduzetnicama i ženama iz marginalizovanih društvenih grupa.
„Danas je procenat žena u vlasti lokalnih samouprava između 20 i 25 odsto a veliki broj opština ima savete za rodnu ravnopravnost. Trideset opština u Srbiji potpisalo je povelju o ravnopravnosti između žena i muškaraca, a veliki broj njih izdvaja sredstva za programe namenjene ženama iz osetljivih društvenih grupa. Međutim, samo tri od 34 opštine u kojima se sprovodi program ’Evropski progres’ ima žene predsednice opština”, zaključila je Priska Depnering.
Konferencija o rodnoj ravnopravnosti u lokalnoj zajednici organizovana je u okviru projekta koji je agencija UN Women sprovela u deset opština u Srbiji uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske, a koji je doprineo jačanju kapaciteta lokalnih odbornica. Ovaj projekat implementiran je kroz program „Evropski progres”, putem koga su donatori podržali i 18 projekata koje u opštinama na jugoistoku i jugozapadu Srbije sprovode lokalne organizacije za rodnu ravnopravnost sa ciljem da unaprede društveni i ekonomski položaj žena i promovišu principe rodne ravnopravnosti u lokalnim zajednicama.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.