Vučić u Astani: Ima zainteresovanih za „Petrohemiju”, saradnja u namenskoj
Jedna kazahstanska petrohemijska kompanija zainteresovana je za „Petrohemiju”, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Astani i naglasio da postoji mogućnost saradnje u namenskoj industriji.
Vučić, koji u Kazahstanu boravi kao specijalni gost predsednika Nursultana Nazarbajeva na otvaranju izložbe „Ekspo 2017”, razgovarao je sa premijerom Bakitzanom Sagintajevim o saradnji dve zemlje u oblasti ekonomije, vojne industrije i tehnologije. Sastao se i sa predsednikom Senata parlamenta Kazahstana Kasimom-Žomartom Kemelulijem Tokajevim, obišao kompanije namenske industrije, a posetio je i biblioteku Lidera nacije.
Vučić je o sastanku sa premijerom Sagintajevom, koga je pozvao na svoju inauguraciju 23. juna, rekao: „U nekim oblastima smo bliže i konkretnoj saradnji. Prvi put smo videli i zainteresovanost vaših kompanija za naš hemijski kompleks, a na razvoju turizma tek treba da radimo, naročito na razvoju banjskog turizma”.
On je posle razgovora sa premijerom Sagintajevom i predsednikom Senata parlamenta naveo, u izjavi novinarima, da je sa sagovornicima razmotrio sve što je u prethodnih šest meseci ostvareno, podsećajući da su prve kazahstanske kompanije učestvovale u privatizaciji određenih srpskih preduzeća, kao i da je kazahstanska kompanija kupila preduzeće ZGLOB, koje se bavi održavanjem železničkih pruga.
„Petrohemijska kompanija iz Kazahstana zainteresovana je za ’Petrohemiju’. To je veoma važno za nas, pošto se mučimo sa hemijskim kompleksom. Jedino rešenje je da pronađemo one koji bi učestvovali u privatizaciji i preuzeli hemijski kompleks, a imaju izvore gasa i nafte koji su jeftiniji”, objasnio je Vučić, a preneo Tanjug.
Kazao je i da je posetio dve fabrike kazahstanske odbrambene industrije – kompanije „Kazahstan Aselsan inženjering” i „Kazahstan Paramaunt inženjering”.
U kompaniji „Paramaunt”, koja je kazahstansko i južnoafričko preduzeće, video je, kako je preneo, veličanstvena borbena vozila sa ojačanom protivminskom zaštitom.
U kompaniji „Kazahstan Aselsan inženjering” predsednik se informisao o vojnoj optici. To preduzeće, koje je od decembra prošle godine pod upravom Ministarstva odbrane i aerokosmičke industrije Kazahstana, jedinstveno je po tome što ima status nacionalne kompanije, a proizvodi vojnu optiku.
Naši dobro upućeni izvori ističu da postoje velike šanse za saradnju sa kazahstanskom namenskom industrijom. Posebno ukazuju da Kazahstanci proizvode „odlične mitraljeze” PPK, kalibra 7,62 milimetra, kao i da je tamošnja fabrika mitraljeza u vreme SSSR-a bila nadležna za proizvodnju tog oružja.
Vučić je izrazio uverenje da bi zajedničkom saradnjom mogli da povećamo obim posla, posebno imajući u vidu razvoj situacije u svetu. Ulaganje u namensku industriju je dobro ne samo zbog zaštite naše zemlje, već što ćemo moći, kako je rekao, da zaradimo najviše novca.
Izrazio je uverenje da će za to biti razumevanja i u vladi, te podsetio da je vlada svojevremeno ovlastila predsednika u mandatu Tomislava Nikolića da brine o namenskoj industriji.
Vučić je rekao da je u Astani razgovarao posebno o našim banjama, jer veliki broj Kazahstanaca ide u Rogašku Slatinu. „Ukazao sam da imamo mnogo bolje banje i vode nego što ima Slovenija”, kazao je i dodao da nam nedostaju određeni kapaciteti, ali da ćemo na tome raditi i za godinu i po dana imaćemo banje sa boljim, novijim i modernijim kapacitetima.
Šef srpske države, koji je u dvodnevnoj poseti Kzahstanu, Biblioteci prvog predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva uručio je kopiju Miroslavljevog Jevanđelja...
Ekonomija zaostaje za diplomatijom
Premijer Bakitzan Sagintajev naglasio je, kako je saopšteno iz Službe za saradnju sa medijima predsednika Republike, da je nakon posete predsednika Nazerbajeva (u avgustu 2016) došlo do konkretizacije poslovne saradnje između dve zemlje, što je veoma bitno.
Svi dosadašnji razgovori, i za sutra planiran sastanak sa predsednikom Kazahstana, usmereni su, rekao je predsednik Vučić, ka daljem poboljšanju ekonomske saradnje dve zemlje.
Mada su zvanični Beograd i Astana potpisali Sporazum o slobodnoj trgovini još 2010. godine, koji je stupio na snagu u januaru 2012, ekonomsku saradnju karakteriše skroman obim, pa i struktura razmene. Ona je između dve zemlje, prema poslednjim dostupnim podacima objavljenim na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije, iznosila u periodu januar–septembar 2016. godine svega 28,2 miliona dolara, pri čemu je srpski izvoz bio vredan 15,05 miliona, a uvoz 13,18 miliona dolara. U srpskom izvozu dominiraju materijali, mašine i transportni uređaji, dok se iz Kazahstana, zemlje sa više od 17 miliona stanovnika, najviše uvoze energenti.
Srbija gradi novi imidž, prema zapadu, ali i istoku
Predsednik Vučić izjavio je da Srbija gradi novi imidž i novo lice, ne samo prema zapadu, već i ka istoku. On je naglasio da je srećan i ponosan, pre svega zbog građana Srbije, što može da prisustvuje otvaranju svetskog sajma „Ekspo 2017” u Astani, zajedno sa svetskim liderima poput ruskog predsednika Vladimira Putina, kineskog predsednika Si Đinpinga, indijskog premijera Narendra Modija, ali i luksemburškog i pakistanskog premijera i drugih šefova država ili vlada.
Orden Tokajevu
Predsedniku Senata parlamenta Kazahstana Kasimu-Žomartu Kemeluliju Tokajevu predsednik Srbije je uručio Orden srpske zastave prvog stepena, a odluku o dodeli tog ordena doneo je bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Vučić je zahvalio predsedniku Senata parlamenta na svemu što je kazahstanski narod učinio za Srbiju, posebno što Astana nije priznala samoproglašenu nezavisnost Kosova i Metohije: „Ovo je većinski muslimanska zemlja i u njoj imamo iskrenog prijatelja. Oni ne žele da priznaju nezavisnost Kosova ni po koju cenu, bez obzira na to što ima mnogo poslovnih ljudi koji su prijatelji i sa predsednikom i sa njihovim rukovodstvom. Time pokazuju kako čuvaju nezavisnost i suverenost svoje zemlje, ali i ogromno prijateljstvo prema Srbiji.”
Neka rešenja Astane treba primeniti u Srbiji
Predsednik Vučić prošetao je centrom Astane i naveo da bi neka rešenja koja su u tom gradu primenjena mogla da se prenesu i na gradove u Srbiji. Vučić je u šetnji Astanom ambasadoru Kazahstana u Srbiji poručio da može da se ponosi onim što je u tom gradu urađeno.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da je Astana primer na koji Beograd, ali i drugi gradovi u Srbiji, mogu da se ugledaju: „Hoćemo da ulažemo u prosvetu, dualno obrazovanje, u nove fabrike. To je budućnost svake zemlje, Kazahstana, Srbije...” Mali je naveo da je Kazahstan definisao strategiju da do 2050. godine bude među „top” 30 ekonomija sveta, te da svakog dana i meseca pronalaze nove načine da povećaju privredni rast, zapošljavaju ljude, pronalaze nove investicije.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.