Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Voćari će unapred znati prinos

Dr Marija Blagojević sa FTN-a u Čačku radi na novom računarskom programu, uz podršku Fonda za inovacionu delatnost
Професор др Небојша Митровић, др Марија Благојевић, др Иван Ракоњац (Фото Н. Цвијовић)

Čačak – Na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku potpisan je ugovor o komercijalnoj izradi računarskog programa „Inteligentni sistem za predviđanje prinosa voćnih kultura”, koji je dobio podršku Fonda za inovacionu delatnost iz Beograda.

Autor projekta, docent sa ovog fakulteta dr Marija Blagojević ima zadatak da za šest meseci završi započeti posao, uz finansijsko učešće Fonda u iznosu od 11.500 evra.

– Ovaj projekat razvija se kroz Program za transfer tehnologija (TTF) iz rečenog fonda i namenjen je voćarima. Omogućiće im da unošenjem u sistem određenih podataka, kao što su količina prihrane, datum berbe, način rezidbe, održavanje zemljišta, debljina i dužina grana u toku rasta i primena pesticida, dobiju podatke o mogućem prinosu, što je značajna pomoć prilikom odlučivanja o gajenju određene vrste ili sorte. Pored toga, sa predviđanjem roda uspešnije se planiraju berba i plasman robe na tržištu – kaže dr Marija Blagojević za „Politiku”.

Ona napominje da je osnovna prednost ovog programa što se može koristiti bez specifičnih znanja i veština iz informacionih tehnologija, jednostavnim unosom podataka u ponuđeni elektronski upitnik.

Ugovor o izradi programa potpisali su v. d. direktora Fonda dr Ivan Rakonjac, dekan FTN-a profesor dr Nebojša Mitrović i dr Marija Blagojević.

– Važno je da kao obrazovna i naučnoistraživačka ustanova budemo podrška našoj privredi. Pošto je Čačak poznat kao voćarski kraj, ovaj projekat ima posebnu važnost za vlasnike zasada na našem području ali i čitavoj Srbiji, a za program se već interesuju inostrane kompanije i ustanove – kazao je dekan Mitrović.

„Podrška Evropske unije Fondu za inovacionu delatnost, od početka njegovog operativnog rada 2011. godine, daje presudan podsticaj finansiranju inovacija u Srbiji i jačanju veza između istraživačkog i privatnog sektora”, objavio je Fond.

Unija je iz pretpristupnih fondova (IPA) za programe Fonda do sada izdvojila oko 13 miliona evra. Od 2011. do 2016. Fond je sprovodio „Projekat podrške inovacijama u Srbiji” s ciljem da se, u vidu pilot programa, uvedu instrumenti finansijske pomoći koji podržavaju inovacione aktivnosti u početku razvoja, i podstiču istraživanje sa tržišnim potencijalom u privatnim kompanijama u Srbiji. Projekat, ukupne vrednosti 8,4 miliona evra, finansiran je iz pretpristupnih fondova EU za 2011. godinu, uz administrativnu podršku Svetske banke.

Zahvaljujući tom projektu praktično je pokrenut brz razvoj tehnoloških start-ap programa u Srbiji. Od 470 predloga projekata koji su konkurisali za sredstva Fonda, za njih 52 obezbeđeno je finansiranje u iznosu od šest miliona evra.

U martu i junu 2016. Fond je pokrenuo dva nova pilot programa: za podsticanje transfera tehnologije iz javnog akademskog sektora u komercijalni sektor – „Program TTF”, i novi instrument finansijske pomoći za podršku inovativnim projektima sa komercijalnim potencijalom nastalim u saradnji javnih naučnoistraživačkih organizacija i privatnih malih i srednjih preduzeća – „Program saradnje nauke i privrede”. U decembru 2016, od 96 prijavljenih projekata odabrano je 14, kojima je dodeljena finansijska podrška u iznosu od tri miliona evra, i njihov razvoj je u toku.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dragoljub
Gde je tu Voćarski Institut u Čačku (čačanska rana, čačanska rodna, junsko zlato, čačanska lepotica, Šumadinka... i još mnogo sorti voćaka)? Transfer tehnologije - u redu i to pozdravljam, al" opet, gde je Institut? "Unapred znati prinos" ? to ne može ni u GMO proizvodnji, sem, možda, da voće štancuju od plastike - pa ni tada. Šta će proizvođači i stručnjaci u proizvodnji reći na ovo? Imao sam tu čast i zadovoljstvo da budem đak Više Poljoprivrene Škole u Čačku. Šta li bi na ovo rekli Profesor Dr. Asen Stančević - Profesor Dr. Staniša Paunović (jedno vreme direktor Instituta za voćarstvo u Čačku) i drugi. Na sreću ovde nema njihovih studenata. Mislim, sudeći po tome kako funkcioniše program, da u timu nedostaje voćar. Još jedan način da neko zaradi pare na magličastim proizvodima.
Mikajlo
Pored navedenih, program treba uzeti u ovzir I klimatske faktore, kao I prisustvo biljnih patogena za koje ne postoji tretman. Srecno autorima u fondu za inovacije.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.