Valjevskim malinarima presela otkupna cena
Brankovina – Delimično zadovoljni rodom, potpuno nezadovoljni otkupnom cenom, okupili su se i ove godine u nedelju 25. juna u ne baš velikom broju proizvođači „crvenog blaga” iz valjevskog kraja na 55. „Danu maline” u Brankovini. Nešto manje od tridesetak proizvođača iz desetak sela predstavilo je rezultate svog truda koji ove godine teško da će se isplatiti.
Bilo je dosta nedaća, od kasnih prolećnih mrazeva i snega, do aktuelnih suša i procena je da će ovogodišnji rod biti 30 do 40 odsto manji, kaže za „Politiku” Jovan Milinković, stručni saradnik za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Valjevo.
– Malinjaci su dosta rano krenuli s vegetacijom, oni na kojima je najviše rađeno, gde je primenjena puna agrotehnika, najviše su i stradali jer im je rodna grančica bila najduža... Na sve to stigla je i suša koju je malinogorje na nižim nadmorskim visinama prilično osetilo i bojim se da će tu berba vrlo brzo biti završena – navodi Milinković. I dodaje da u priplaninskim krajevima, na 400–500 metara nadmorske visine, berba tek počinje, ali i tu ima problema s rasporedom padavina i visokim temperaturama. Sve u svemu, ocenjuje on, biće ovo godina za zaborav.
– Lepo je bila ponela... Suša je malo preseca, ali pade nešto kiše, nadamo se da će se izvući preko 80 odsto dobre robe. Da je bar još neki kišni dan... – nije što se roda tiče totalni pesimista Mladen Nikolić iz Donje Bukovice. Započeo je berbu pre petnaestak dana, za „vilamet” je u toku sedmo, za „miker” treće branje. Ako budu dobri uslovi, kaže, biće berbe još dvadesetak dana. Rodom trenutno zadovoljan, ali za otkupnu cenu kaže da je žalosna.
– Počelo je sa 130–140 dinara po kilogramu, pa vraćeno na 120. Sve ispod 200 je katastrofa! Pa, pre 30 godina kada je bila „živa” valjevska „Srbijanka” cena je bila tadašnje dve-tri marke. Ovo sada je propast! – kratak je i jasan ovaj proizvođač.
– Nisu nam ovog puta naklonjeni ni nebeski ni „zemaljski bogovi”. „Zemaljski” sad uzimaju ono malo što nam je Svevišnji ostavio, sve u svemu ne cvetaju nam ruže – slikovito aludira na otkupnu cenu maline Mladen Marić iz sela Sušica, jedan od najvećih i najpoznatijih proizvođača ovog voća u valjevskom kraju.
– Cena je niska, bila je 140, pa 120 dinara, sad su je vratili na 130, ali to je sve bacanje prašine u oči. Sve ispod 200 dinara za kilogram je neisplativo – smatra Marić. On u celoj toj gužvi vidi igru kojom neko pokušava da organsku i poluorgansku malinu izbaci u prvi plan. Cena komercijalne maline koju gaji najviše proizvođača namerno je srozana da bi na taj nivo došla organska, uveren je malinar iz Sušice. Ona se sad plaća oko 200 dinara, koliko bi trebalo da bude cena komercijalne. A organsku je teže proizvesti, manji su prinosi...
– I tu će opet neko da skine kajmak – hladnjačari, izvoznici ili neko treći, samo ne proizvođač. On uvek nagrabusi. Ne znam koliko je poljoprivrednih proizvođača bilo među onih pet hiljada zvanica u Beogradu... – zaključuje Mladen Marić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.