Prve optužnice protiv OVK možda već iduće sedmice
Prve optužnice za ratne zločine na Kosovu mogle bi da budu podignute sredinom sledeće sedmice, pošto je Ustavni sud specijalizovanih veća Kosova potvrdio ustavnost statuta Specijalnog suda za zločine bivše OVK (Pravilnik o postupku i dokazima), koji za sedam dana stupa na snagu, saopšteno je iz Haga.
Kad statut stupi na snagu, Specijalni sud moći će da počne sa radom. To znači da će Specijalno tužilaštvo koje vodi Dejvid Švendimen moći da mu podnese prve optužnice za ratne zločine koje se pripisuju pripadnicima OVK.
Krajem aprila, Ustavni sud je vratio specijalizovanim većima pravilnik na doradu, pošto je utvrdio da devet odredbi nije bilo u skladu sa Poglavljem 20 Ustava Kosova. Odredbe su prerađene, a odluku o ustavnosti i prihvatljivosti statuta je saopštila sudija En Pauer Ford, predsedavajuća Specijalizovanog veća Ustavnog suda.
Sudije specijalizovanog veća Ustavnog suda usvojile su svoja pravila o postupku, a naglasak se stavlja na zaštitu svedoka, žrtava i drugih osoba koje su izložene riziku zbog svedočenja ili saradnje sa sudom.
Misija Euleksa imenovala je početkom februara 19 sudija na listu međunarodnih sudija Specijalnog suda za ratne zločine OVK. Specijalni sud koji će suditi po optužnicama za ratne zločine visokih oficira bivše OVK funkcionisaće na četiri nivoa – Osnovni specijalni sud, Apelacioni specijalni sud, Vrhovni specijalni sud i odeljenje Ustavnog suda za Specijalni sud. Glavni tužilac ovog ad hok suda je američki pravnik Dejvid Švendimen, a tek nakon podizanja optužnica biće poznato ko će se naći na optuženičkoj klupi jer se istrage drže u najvećoj tajnosti.
Sud će, kako je ranije saopšteno, voditi sudske postupke o navodima koji proističu iz izveštaja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz januara 2011, u kojem se iznose navodi o teškim međunarodnim krivičnim delima. U tom izveštaju specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti pisao je o zločinima OVK nad otetim Srbima na Kosovu i u Albaniji i izneo sumnje da su nekima od njih u Albaniji vađeni organi koji su prodavani na crnom tržištu.
Navode iz Martijevog izveštaja istraživala je, pre formiranja suda, specijalna radna grupa EU, koju je predvodio američki pravnik Klint Vilijamson. On je u julu 2014. saopštio da je specijalni istražni tim došao do nespornih dokaza za podizanje optužnice za zločine protiv pojedinih bivših rukovodilaca Oslobodilačke vojske Kosova, ali da nije bilo dokaza o trgovini organima.
Užasne priče o ubijanju srpskih zarobljenika radi uzimanja ljudskih organa i prodaje na crnom tržištu, mučna svedočenja i zastrašujući podaci o zbivanjima u tajnim logorima na severu Albanije, godinama su mrtvo slovo na papiru, jer oni koji su za to odgovorni nikad nisu privedeni pravdi.
Dok istragu slučaja u medijima poznatog kao „žuta kuća” nije preuzeo međunarodni tim tužilaca sa Vilijamsonom na čelu, postupak je vodilo srpsko Tužilaštvo za ratne zločine, prateći tragove iz knjige „Lov” bivše haške tužiteljke Karle del Ponte. U toj knjizi Del Ponteova piše da su u leto 1999. kosovski Albanci kamionima prebacili na sever Albanije 300 otetih. Ti zatvorenici prvo su bili zatvoreni u kampove u mestima Kukeš i Tropoja. Mlađe i vitalnije zatvorenike pregledali su lekari, dobijali su hranu i niko ih nije tukao, a zatim bi bili prebačeni u pritvor u druge centre u Burel i njegovu okolinu. Jedna soba u žutoj kući služila je kao operaciona sala u kojoj su hirurzi vadili organe zatvorenicima. Organe bi zatim preko aerodroma Rinas kod Tirane slali u hirurške klinike u inostranstvu, gde su korišćeni za presađivanje klijentima koji bi za to plaćali.
Srpsko tužilaštvo došlo je svojevremeno do imena 20 ljudi koji bi mogli da budu osumnjičeni za ove zločine. Utvrđen je i identitet nekih od žrtava, ali tela nisu nađena, jer se sumnja da su zakopana u masovnim grobnicama u Albaniji. Tužilaštvo je došlo do svedoka, bivšeg pripadnika OVK, koji je svedočio o operacijama oduzimanja organa, u čemu je i sam učestvovao. U izveštaju Unmika iz „žute kuće” zabeleženo je da su na ovom mestu nađeni lekovi i oprema koji bi mogli da budu potvrda da je na tom mestu bilo hirurških zahvata. Iznosi se i činjenica da se dokazi iz „žute kuće” nalaze u mrtvačnici u Orahovcu.
Trendafilova: Zaštićeni učesnici u postupku
Predsednica Specijalnog suda za zločine OVK Ekaterina Trendafilova pozdravila je odluku kojom je potvrđena ustavnost statuta tog suda, napominjući da u roku od sedam dana neće postojati nikakva pravna prepreka za prijem optužnica Specijalizovanog tužilaštva i podnesaka.
Trendafilova je istakla da odluka Specijalizovanog veća Ustavnog suda predstavlja garanciju da su pravila u skladu sa najvišim standardima ljudskih prava. „Drugo, usvajanjem Pravilnika o postupku i dokazima, Specijalizovana veća takođe obezbeđuju robustan sistem zaštite pojedinaca koji mogu doći u opasnost zbog učešća u postupku pred Specijalizovanim većima”, napomenula je Trendafilova.
Подели ову вест










Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.