Privredni rast Srbije među najnižim u Evropi
Na početku 2017. rezultati srpske privrede su pogoršani u nekoliko oblasti, dok su spoljni deficit i inflacija povećani, ocena je autora novog broja „Kvartalnog monitora” Fonda za razvoj ekonomske nauke (FREN).
Rast spoljnog deficita i inflacije uglavnom je posledica kretanja cena na svetskom tržištu, tako da su ova pogoršanja privremena, usporavanje rasta privrede posledica je institucionalnih slabosti, koje su se najdrastičnije ispoljile u elektroprivredi. Dobre rezultate Srbija je na početku ove godine ostvarila u javnim finansijama, a određena poboljšanja i na tržištu rada.
Autori „Kvartalnog monitora” posebno ukazuju da je izostao značajniji napredak u reformama. Pored ostalog i zbog održavanja predsedničkih izbora. Oni zaključuju da učestali izbori u Srbiji imaju znatno negativnije posledice, nego u zemljama funkcionalne tržišne privrede.
– Privredni rast u prvom tromesečju 2017. od 1,2 odsto, u poređenju sa istim periodom prethodne, najniži je u poslednjih godinu dana i jedan od najnižih u Evropi u tom periodu – kazao je Milojko Arsić, urednik „Monitora”. – Mada još postoji mogućnost da se u preostalom delu godine ubrza rast i dostigne planirana stopa od tri odsto, propuštena je prilika da rast u ovoj godini bude veći od planiranog, što će postići mnoge zemlje u Evropi.
Loše upravljanje javnim preduzećima ispoljilo se u padu proizvodnje u elektroprivredi u prvom kvartalu oko 15 odsto. Međutim, i da nije bilo problema u EPS-u, Srbija bi u tom periodu ostvarila rast od dva odsto, smatra Arsić, što je dvostruko manje od proseka zemalja centralne i istočne Evrope u tom periodu. To ukazuje da postoje i drugi problemi koji ometaju rast njene privrede: slaba zaštita svojine i ugovora, visoka opterećenost privatnog sektora komplikovanim procedurama, visoka korupcija, slaba konkurencija, siva ekonomija, neizgrađena infrastruktura i drugo.
Glavna ograničenja za rast privrede su u privrednom ambijentu i ona se ne mogu prevazići fiskalnom i monetarnom politikom. Inflacija je ubrzala početkom 2017. godine, ali analiza „Monitora” pokazuje da je ovo ubrzanje većim delom bilo sezonskog povećanja cena voća i povrća i rast cena nafte.
U ekspozeu malo o privredi
Milojko Arsić je primetio da je mandatarka za sastav Vlade Srbije Ana Brnabić u ekspozeu u prvi plan stavila tehničko-proceduralne aspekte reformi, ekonomske politike i dodatnu edukaciju. Dok su u drugom planu ostali opšti uslovi poslovanja privrede.
Povišice od pet-šest odsto
Plate i penzije u Srbiji ne bi trebalo povećati više od pet-šest odsto, u skladu sa rastom proizvodnje i inflacije, rekao je juče Milojko Arsić.
Njihov rast trebalo bi da prati rast proizvodnje i inflacije. „Ove godine privredni rast bi mogao da bude 2,5 do tri odsto, a toliko i inflacija, što znači da plate i penzije treba povećati oko pet-šest odsto”, rekao je Arsić.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.