Vozio sa 3,91 promila alkohola u krvi
Kada su krajem prošle godine taksisti iz Smedereva policajci pokazali alkometar koji mu je, nakon što se zakucao u banderu u prometnoj ulici, detektovao neverovatnih 3,58 promila alkohola u krvi, u polusvesnom stanju uspeo je da promumla: „Neeeemoguće!”
I zaista zvuči nemoguće. Ali je istina.
Da stvar bude gora on je, sa potencijalno smrtnom dozom, hteo da nastavi vožnju. Srećom, jedan savesni Smederevac sprečio ga je u suludoj nameri tako što mu je uzeo ključeve automobila i pozvao policiju.
Da se medicina pita, on ne bi bio pri svesti ili bi čak bio u komi. Ali, neverovatnu količinu alkohola mortus pijani taksista podneo je na nogama.
U ponedeljak je dobio i konkurenciju. Neslavni rekord oborio je njegov komšija iz Požarevca koga je policija u redovnoj kontroli saobraćaja „uhvatila” sa čak 3,91 promila alkohola u krvi. Lekari kažu da ova koncentracija može biti fatalna. Ali medicinski gledano sve je moguće, jer različiti organizmi različito reaguju.
Kada se vozaču izmeri više od dva promila, reč je o stanju potpunog pijanstva. Za taksistu iz Smedereva pride propisana je takozvana nulta tolerancija, odnosno potpuna zabrana upotrebe alkohola jer obavlja javni prevoz ljudi.
U praksi, obojica su potencijalne ubice i samoubice. Statistički podaci pokazuju da su najčešće žrtve pijanih vozača učesnici u saobraćaju bez trunke alkohola u krvi. Neretko i deca.
Mogućnost oduzimanja vozila, zatvor do 90 dana i devet meseci zabrane vožnje, zakonom su propisane kazne za vožnju u ovakvom stanju.
U Francuskoj na primer, dovoljno je da upravljate vozilom sa više od 0,8 promila alkohola i da završite do godinu dana u zatvoru ili na psihijatrijskom veštačenju. U Norveškoj je moguće trajno oduzimanje vozačke dozvole za nivo alkohola u krvi iznad 0,5 promila. Većina zemalja EU ima dozvoljenu granicu nivoa do ovog procenta. Da bi se borile protiv pijanstva tokom vožnje, mnoge zemlje EU su uvele „alkolok” uređaje koji sprečavaju pokretanje vozila ako je vozač pod dejstvom alkohola, naročito za one koji su već uhvaćeni pijani u vožnji.
Savest ne detektuje alkohol, a kod pojedinih vozača ili drugih učesnika u saobraćaju, ne pomažu očito ni kaznene mere.
Sigurno da među čitaocima ima i onih koji nisu zaboravili slučaj deke iz Niša kome je 2010. godine, nakon što ga je vozilo oborilo na prelazu, analizom utvrđeno da u krvi ima čak 6,27 promila alkohola.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.