Preterano rashlađivanje opasnije od vrućina
Tropski talas će narednih nekoliko dana preplaviti Srbiju. Gotovo u čitavoj zemlji živa u termometru će dosegnuti 35. podeljak, a ponegde će se zaustaviti na dramatičnih 40 stepeni.
Lekari upozoravaju: vrućine se treba kloniti što je moguće više, ali i na „hladnoj strani” ovih vrelih dana zdravlje nije sasvim bezbedno.
Prof. dr Vesna Stojanov, kardiolog i načelnica Centra za hipertenziju u Kliničkom centru Srbije, podseća da su na velikim vrućinama prvi na udaru krvni sudovi: šire se, a posledica toga je pad krvnog pritiska, što je prečica za infarkt i šlog.
Zato savetuje da se u najtoplijem delu dana ne izlazi na sunce, uz napomenu da tokom tropskog talasa najtopliji deo dana počinje već od devet sati, a opasnost jenjava tek posle 19 časova.
Upozorava i da nema mesta junačenju, čemu su sklone osobe koje sebe smatraju zdravima, odnosno nemaju dijagnozu neke hronične bolesti. Takvi vole da veruju kako im nagle temperaturne promene „ne mogu ništa”.
– Nagli prelazak iz preterano klimatizovanog automobila ili stana na tropskih 35 stepeni nosi realnu opasnost od toplotnog udara. Klima-uređaj bi trebalo podesiti na oko 25 stepeni, odnosno razlika između spoljašne i temperature hlađene prostorije ne bi trebalo da bude veća od sedam stepeni – kaže dr Stojanov.
Prof. dr Olga Popović Mladenović, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, kaže kako joj svaki drugi pacijent u ordinaciju ovih dana stiže zbog išijasa. I ovde je preterivanje sa rashlađivanjem posredni krivac – zbog hladnog vazduha iz klime koji bije u leđa ili krsta bivaju izbačeni iz stroja.
– Vlada epidemija zapaljenja ramenog živčanog spleta, a prepoznaje se po bolu u lopatici i kočenju ruke. Zanimljivo je da među pacijentima dominiraju mladi, koji dobar deo dana sede za kompjuterom, dok im u leđa duva klima. Kod ovih bolnih stanja pomaže plivanje i vežbe istezanja, ali kod jakih zapaljenja mora da se posegne za fizikalnom terapijom – kaže dr Popović Mladenović i ukazuje na „podvrstu” išijasa, koju ovih dana mnogi zarade tako što noću spavaju razgolićeni, a pred zoru promaja „uzima danak”. Njen savet je – pokrivanje čaršavom, barem preko leđa i stomaka.
Dr Popović Mladenović priznaje da je bez klima-uređaja teško prebroditi dan na poslu, ali skreće pažnju da ovaj uređaj i kod kuće treba maksimalno oprezno koristiti: naročito treba paziti da se umoran i oznojen ne padne u san, jer bol koji se oseti nakon buđenja može da nagovesti zapaljenje nerava.
Saveti
– Izbegavati boravak na otvorenom od 9 do 19 časova
– Nositi kačket, šešir sa širokim obodom i naočare za sunce
– Preporučuje se laka obuća i odeća svetlijih boja
– Sa sobom obavezno nositi flašicu sa vodom
– Strogo izbegavati alkoholna pića, tešku i masnu hranu
– Previše rashlađeni napici ili sa ledom, nisu dobro rešenje, najbolje je piti običnu vodu
– Poželjno je tuširanje mlakom, a ne hladnom vodom
– Na suncu obavezno koristiti kreme sa visokim zaštitnim faktorom protiv UV zraka
– Tokom vrelih dana, prozore zastrti zavesama ili navući roletne, a preko noći i pred jutro provetriti prostorije
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.