„Fijat” tiho odlazi iz Srbije
Kragujevac – Većina radnika „Fijata” koji su u generalnom štrajku od 27. juna odbila je predlog sindikata i vlade da prekine protest. Za predlog da pregovori počnu pre no što se „Fijat” izjasni o zahtevima sindikata, u prvoj smeni glasala je polovina radnika, ali je cela druga smena bila protiv toga. Prema procenama Samostalnog sindikata i sindikata „Nezavisnost”, dve trećine radnika od ukupno 2.000 štrajkača donelo je odluku da nastavi protest, bez obzira na posledice koje su im predočene.
Nastavak protesta znači tihi odlazak „Fijata” iz Srbije. To, dalje znači, gubitak više od 6.000 radnih mesta, direktno ili indirektno u vezi sa ovom kompanijom. Mi smo to pokušali da objasnimo zaposlenima, da budemo društveno odgovorni, ali većina štrajkača je bila za nastavak protesta – rekao je Zoran Marković, predsednik Samostalnog sindikata u „Fijatu” na konferenciji za novinare kasno sinoć, najavivši da će od vlade tražiti još 24 sata da radnicima predoči kakve će sve posledice nastati ukoliko italijanska kompanija ode iz Srbije.
Predsednik sindikata „Nezavisnost” Zoran Stanić potvrdio je da se većina štrajkača izjasnila protiv predloga da se štrajk obustavi i započnu pregovori koje bi predstavnici radnika vodili sa poslovodstvom „Fijata”, uz posredovanje premijerke Ane Brnabić.
Radnici u štrajku su jasno rekli šta misle, ali nemamo ništa protiv da sa njima održimo još jedan javni sastanak, neku vrstu demokratskog referenduma na kome bi se ponovo glasalo o predlogu vlade koja je apelovala da se protest zamrzne dok se ne vidi šta su „Fijatovi” predlozi. Sasvim je moguće da novo izjašnjavanje usledi u roku od 24 sata – rekao je radnički lider Stanić.
Nakon sastanka koji je održan u Ministarstvu privrede u Beogradu, predstavnici sindikata vratili su se kasno po podne u Kragujevac, sa predlogom vlade da radnici obustave štrajk u petak, kada bi i započeli pregovori sa poslovodstvom „Fijata”.
Pregovori bi se, kako je objašnjeno, vodili tokom vikenda, a u nedelju uveče radnici bi se ponovo izjašnjavali o predlogu vrha kompanije „Fijat–Krajsler automobili Srbija”. Ukoliko ne bi bili zadovoljni, štrajk bi mogao da se nastavi već prvog radnog dana naredne sedmice. Većina štrajkača je, ipak, glasala da se protest ne obustavlja sve dok se poslovodstvo „Fijata” ne izjasni o već iznetim zahtevima.
Radnici, podsetimo, traže da im se bruto plata, sa 38.500 dinara, poveća na 50.000, da se izvrši reorganizacija procesa proizvodnje kako bi se rasteretili posla koji su preuzeli otkako je sredinom prošle godine ugašena jedna smena, kao i da im se isplate bonusi za efikasnost u 2016. i reguliše nadoknada za prevoz do fabrike od 22 sata uveče do pet ujutru, kada u Kragujevcu ne funkcioniše gradski prevoz. Ovo su i zajednički zahtevi oba sindikata koji predvode dvonedeljni protest, zbog čega u Kragujevcu ne rade ni „Fijatovi” kooperanti u kojima je zaposleno oko 1.500 radnika.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.