Volonteri sveta na obali Ludaša
Subotica – Bogumila Hladki, plavokosa nastavnica engleskog iz Poljske, vedro je raspoložena, ali kaže i vrlo umorna. Sa još osam volontera iz čitavog sveta provela je dve sedmice u kampu na Ludašu, naporno radeći na zaštiti prirode. „Kao nastavnik imam dva meseca odmora i mogla sam da biram, da ih provedem ispred televizora, ili volontirajući“, objašnjava Hladki.
Tempo rada je bio iscrpljujući, ustajalo se u pet izjutra da bi se na popravci mola, plevljenju obale jezera ili krčenju šume radilo do 11 časova. „Bilo je to neverovatno iskustvo, pomagati rendžerima u njihovom poslu očuvanja ove nedirnute prirode, svi smo sada umorni, pomalo izgoreli, ali i vrlo zadovoljni jer je bilo divno boraviti ovde, doručkovati u prirodi, saznati više o celom području. Orijentisana na zaštitu prirode, želela sam da odem iz Poljske i ovo je moj peti kamp“, kaže Hladki, koja nakon Ludaša ide da volontira u Austriju.
Sandra Čokić Reh, rukovodilac sektora zaštite u JP „Palić Ludaš“, objašnjava da su volonteri bili angažovani na poslovima uređivanja zaštitnog pojasa Palića i Ludaša, što je podrazumevalo košenje, čupanje i sređivanje zelenila, ali i izradu pristupnog mola na jezeru Ludaš. U kampu su od 2. do 15. jula zajednički radili volonteri iz Španije, Švajcarske, Poljske, Ruske Federacije. Dolazak volontera već petnaestu godinu organizuje se u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije.
„Sama ideja da neko dolazi iz drugog kraja sveta i učestvuje u merama aktivne zaštite šalje posebnu poruku, jer se na taj način daje posebna informacija i lokalnom stanovništvu i onima koji malo znaju o značaju ovih zaštićenih područja. Mi ovim promovišemo ne samo Ludaš već sve ono što se čini na zaštiti jezera Palić i Ludaš, sve ono što grad čini na zaštiti prirode i po čemu spadamo u retke gradove koji imaju projekte za očuvanje biodiverziteta“, kaže Žika Reh, saradnik gradskog Sekretarijata za poljoprivredu i očuvanje životne sredine. Grad je ove godine izdvojio 535.000 dinara za rad ovih kampova i Ludaš će u narednih šest sedmica biti domaćin ekološkim kampovima. Tako će ovde po dve sedmice raditi ornitolozi, istraživači i školska deca u okviru edukativnih kampova.
„Prošle godine istraživači su ovde otkrili novu vrstu slatinske stenice, i ako znamo da su slatine najugroženija staništa u Evropi, a da mi ovde uspevamo da ih očuvamo i otkrivamo nove vrste, to znači da aktivnosti i nas kao upravljača i u saradnji sa drugim nevladinim organizacijama doprinose očuvanju ovog područja”, kaže Sandra Čokić Reh.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.