„Mister nepotizam” na Univerzitetu u Kragujevcu
Kragujevac – Izaberite šta vam se najviše sviđa... Možda volite staru epizodu u kojoj maja 2013. hapse dekana Fakulteta inženjerskih nauka Miroslava Babića, osumnjičenog za milionske finansijske malverzacije. Ili vam je, možda, draža epizoda iz 2006, kada grupa profesora Ekonomskog fakulteta, takođe zbog navodne pronevere para, podnosi prijave protiv dekana Ilije Rosića i Slobodana Malinića.
Ako ste, pak, ljubitelji klasike, na raspolaganju vam je dobra stara afera „Indeks” iz 2007, kada je nekoliko desetina profesora Pravnog fakulteta optuženo za prodaju ispita i diploma.
Ali, ako volite da ste u trendu i spadate u grupu zaljubljenika u komade sa „pijenjem i pesničenjem”, onda svakako treba da obratite pažnju na epizodu u kojoj se, početkom juna ove godine, dekan Fakulteta medicinskih nauka Predrag Čanović, u društvu svog rođaka, ispred kafića „Boni”, fizički razračunava sa kolegom lekarom, hirurgom Kliničkog centra „Kragujevac” Radetom Markovićem kome je polomljen nos.
Optužbe za mobing, bezakonje
No, ako vam sve to nije dovoljno, onda na Univerzitetu u Kragujevcu možete pratiti i serijal koji se tek „snima”: radni naslov „Mister nepotizam”. Tako grupa profesora Fakulteta medicinskih nauka „krsti” rektora Nebojšu Arsenijevića, koji je na tu funkciju biran sredinom 2015. godine. U pismu koje su adresirali vrlo visoko, na kabinet predsednika Republike Aleksandra Vučića i na Agenciju za borbu protiv korupcije, kolege Arsenijevića optužuju za „mobing, nepotizam, bezakonje...”
U pismu stoji da „zloupotrebe rektora Arsenijevića više nisu samo u domenu moralne odgovornosti i kodeksa profesionalne etike, već i krivične odgovornosti”. Rektor se sumnjiči da je, mimo propisa, zadovoljio profesionalne i karijerne ambicije sina, ćerke i „nevenčane supruge”, i to nauštrb onih kojima su naučne i radne reference bolje. Od nadležnih se, čak, traži da pokrenu mehanizme za razrešenje rektora Arsenijevića, kome trogodišnji mandat ističe sredinom 2018. godine.
Jedan od potpisnika pisma, profesor Fakulteta medicinskih nauka Dejan Baskić kaže: „U poslednjih par godina bio sam svedok niza prekršaja kojima je rukovodstvo fakulteta i Univerziteta, pod plaštom autonomije i nepovredivosti akademskog prostora, a u stvari proceduralnim manipulacijama, vršilo neviđen pritisak na zaposlene, s ciljem potpunog gušenja, ne samo akademskih sloboda, već i egzistencijalnog prava na rad. Neokončani izbori u nastavnička zvanja nepodobnih predavača, angažman nastavnika bez validnih ugovora, izbacivanje sa istraživačkih projekata, pa čak i fizički nasrtaji samo su neki od mehanizama koji se koriste da se disciplinuju ili eliminišu profesori koji su sačuvali profesionalni integritet, braneći pravo na slobodu mišljenja i govora. Privatizacijom svih aktivnosti, razvijena je mreža uticaja i finansija koja troši budžetska sredstva, a ne odgovara nikome, osim svojim, očigledno dobro povezanim članovima”.
Ni Aleksandra Janković, profesor Fakulteta inženjerskih nauka, Arsenijevićeva protivkandidatkinja u trci za izbor rektora, ne štedi reči kritike na račun vrha kragujevačke akademske zajednice: „Ono što se dešava od 2015. predstavlja cinično izigravanje autonomije Univerziteta koja se pretvorila u autokratiju rektora i generalnog sekretara. Akademska zajednica je postala talac osvetoljubivog rektora Arsenijevića. Šikaniraju se intelektualci koji imaju integritet, dok se poslušnici nagrađuju funkcijama, čime se spirala korumpiranosti i nepotizma stravično širi”.
Rektor Arsenijević odbacuje optužbe
Rektor Arsenijević sa indignacijom odbacuje optužbe, preti tužbom medijima koji objave „laži”, a potpisnike pisma, iako smo mu predočili ko su, naziva „anonimusima“: „Tamo gde se sistematski u dugom periodu zaliva korov, a guši plemenito bilje, sve je moguće, pa i ovo. Nemam nameru da se pravdam i polemišem sa onima koji se kriju u anonimnosti, znajući da se logičnim neistinama može oljagati bilo ko i bilo za šta. Ništa od napisanog nije tačno, odnosno, ili se nije dogodilo ili se odigralo van zone mog uticaja i odgovornosti. Sve napisano nema veze sa istinom, ni sa zdravom pameti, a vi slobodno objavite ove laži, pa ću tužiti vaše novine, kad već ne mogu ove skrivene i loše obaveštene anonimne spodobe. Oni koji me poznaju, znaju da su to laži, a za ostale me nije briga”.
U moru skandala, sa Univerziteta u Kragujevcu stižu i dobre vesti: prvi put u svojoj istoriji, našao se na Šangajskoj listi 500 najboljih univerziteta na svetu. Iz oblasti matematike, kragujevački Univerzitet je svrstan u grupu ustanova rangiranih između 400. i 500. mesta, za šta je zaslužan Prirodno-matematički fakultet.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.