Rudarski hleb s devet kora
Rudnik – Rudari Srbije obeležili su svoj praznik. Ustanovljen je kao sećanje na 6. avgust 1903. godine, kada su rudari Senjskog rudnika uglja stupili u desetodnevni štrajk posle velike jamske nesreće u kojoj je stradala čitava smena i izbacivanje s posla trojice rudara. Središnja proslava je održana na planini Rudnik, a domaćin je bio Rudnik olova i cinka s flotacijom (ROC). Ovo nije najveći, ali je sigurno jedan od najuspešnijih rudnika u zemlji koji je upravo privatizacijom, ulaskom u beogradsku kompaniju „Kontango”, pre 13 godina, otpočeo ubrzan i zavidan razvoj.
– Sve planirano za prvih šest meseci smo izvršili i premašili. Ovo je prelomna godina u istraživanju novih rudnih rezervi, otkrili smo ih više nego tokom čitave 2016. godine. Pripremamo eksploataciju i povećavamo broj radnika u proizvodnji. U januaru smo svim zaposlenima podigli plate za sedam odsto, a u aprilu proizvodnim radnicima za još 10 odsto, tako da je sad prosečna plata u ROC-u 55.000 dinara, a najbolji kopači zarađuju i više od sto hiljada mesečno – kaže Aco Ilić, generalni direktor.
Tokom prepodneva su pred jamu i u flotacijske pogone stigli aktivni i penzionisani rudari s porodicama. Primetili smo mnogo dece i mladih koji su došli da vide gde im to dedovi i očevi zarađuju „hleb s devet kora”. Bili su tu i kamarati iz drugih rudnika u Srbiji, a u ime republičke vlade ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, Siniša Tanacković, pomoćnik ministra za rudarstvo i energetiku, i Marina Furtula, direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu.

(Foto: B. Lomović)
Na svečanosti, u sali samačkog hotela, dodeljeno je tradicionalno priznanje najboljim rudarima Srbije. Nagrade je uručio ministar Đorđević, a počastvovani su: Dragan Stanojević i Zoran Todorović (RTB Bor), Milan Dokić i Bora Glišić (Rudnik bakra „Majdanpek”), Radomir Kuzmanović i Branislav Milojević (RMHK „Trepča” Zvečan), Vladimir Kojić i Dragan Milovanović iz rudnika domaćina proslave. Njih je, uz pripadajuće nagrade, njihova firma nagradila još i sa po sto hiljada dinara. Nagrade su primili i najbolji u NIS-u i „Naftagasu”: Mara Halabrin, Dragan Zavišić i Dragan Komlenić.
– Već 37 godina upravljam teškim vozilima na površinskom kopu u Majdanpeku. Sada je to ruski „belaz” čija je nosivost 250 tona. Imam 42 godine staža (s beneficijom) i 56 godina života. Čekam da se konačno donese zakon po kojem se penzionerima s navršenih 65 godina života neće umanjivati penzija zbog prevremenog odlaska u mirovinu, pa da zaključim radnu knjižicu – reče nam Milan Dokić, jedan od 11 najboljih rudara Srbije.
Taj problem, sada aktuelan, dotakao je i prisutni predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Vujović:
– Da nije rudara, vratili bismo se u kameno doba. Ne smemo dozvoliti da penzionisani kopač u jami ili radnik u flotaciji ima manju penziju nego knjigovođa, a na to su me, danas, u ovdašnjoj flotaciji upozorili radnici. Zato računamo da će se, novim propisima, taj odbitak eliminisati posle navršenih 65 godina života.
Svečanost je iskoristio i ovdašnji Rudnik olova i cinka za dodelu jubilarnih nagrada svojim radnicima za vernost dugu 10, 20, 30 i 40 godina. Za 40 godina staža nagrađen je Milovan Nikolić koji, takođe, ima pun radni staž za penzionisanje, ali 63 godine života, pa će raditi još dve godine kako mu penzija ne bi bila umanjena.
Za Resavicu plan, za Bor strateški partner

Naša zemlja u rudarstvu ima veliki prostor da se razvija i Vlada Srbije će podržati razvoj ove privredne grane. To je izjavio ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, koji je, povodom Dana rudara, obišao Javno preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica”. On je tom prilikom najavio i da bi do kraja godine trebalo da u saradnji sa Svetskom bankom bude gotov plan restrukturisanja, reorganizacije i finansijske konsolidacije tog preduzeća. Ministar je istakao i da se vode razgovori za pronalaženje strateškog partnera za Rudarsko-topioničarski basen „Bor” koji, kako kaže, pozitivno posluje.
Rudari su Antića dočekali uz pogaču i so. Ministar je, kako javlja Tanjug, tom prilikom rudare Službe za spasavanje u Resavici – odevene u svečane rudarske uniforme – pozdravio tradicionalnim strukovnim pozdravom „Srećno”, a oni su mu poklonili rudarski štap. Čestitajući im njihov dan, Antić im je poželeo da svoj, možda i najteži posao, rade u što boljim uslovima da budu poštovani i da se živi i zdravi vraćaju s posla.
Ističući da je država uspela da sačuva Resavicu, on je naveo da je to preduzeće bilo na kolenima zbog brojnih problema odranije, „pre svega vezanih za smenski rad koji su paralisali rad ove kompanije”.
„Sudski izvršioci su pretili da firmu ugase. U dogovoru sa sindikatima pristupili smo rešavanju tog problema. Vlada je podržala ’Resavicu’ i obezbedila sredstva da se taj smenski rad isplati”, objasnio je Antić, dodajući da je to preduzeće od strateškog značaja jer se njegovi rudnici nalaze uglavnom u nerazvijenim delovima Srbije. Plan za Resavicu, prema njegovim rečima, trebalo bi da pokaže koje jame više nemaju održive rezerve uglja i kako rešavati pitanje tih jama.
„Cilj je da se u prvom koraku podigne proizvodnja za 200.000 do 250.000 tona uglja godišnje, s idejom da se vrlo brzo prebaci milion tona, što bi već bio ozbiljan iskorak”, naveo je Antić.
Govoreći o RTB „Bor”, on je precizirao da se razgovara s kompanijama iz Kine, Rusije i Kanade kako bi se našao partner koji bi u narednih nekoliko godina mogao da uloži i do milijardu evra. Antić je naveo da će taj basen ovu godinu završiti s više desetina miliona evra dobiti.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.