Proglašeni najbolji elektronski uređaji
Evropska asocijacija za zvuk i sliku (EISA) objavila je imena pobednika u 66 kategorija – proizvoda iz domena audio, video, gejmerske, komunikacione, informacione, tehnologije snimanja, one za ugradnju u automobile, koji će obeležiti tržište do kraja ove i naredne godine. Izbor najboljih obuhvata kako potrošačko tako i profesionalno tržište. Priznanja će biti uručena početkom septembra u Berlinu na jednom do najvećih sajmova elektronike i kućnih aparata na svetu (IFA 2017).
Nagrade se dodeljuju već 35 godina, koliko postoji i asocijacija. Iako je formirana na Starom kontinentu, od ove godine za članove su prihvaćeni i Australija i Sjedinjene Države.
Odluku o najboljima uređajima donosi ekspertski žiri. U radu aktuelnog izbora učestvovalo je 53 urednika stručnih časopisa iz 25 država sveta. Interesantno je da je Srbija članica od 2008, a iz dela istočne Evrope svoje mesto kasnije su stekli i specijalisti iz Hrvatske, Bugarske, Slovačke.
Metodologija izbora, šampionskih proizvoda, prema rečima Ljubiše Miodragovića, potpredsednika asocijacije, takva je da se na godišnjem sastanku, ove godine održanim u Splitu, okupe članovi žirija koji su prethodno testirali i napisali recenzije o određenom elektronskom uređaju.
Postoji šest velikih kategorija: foto-uređaji, haj-faj, kućni bioskop, televizori, muzička oprema za automobile i mobilni uređaji (u ovoj kategoriji su proizvodi od mobilnih telefona do zvučnika, slušalica i drugog sitnog elektronskog mobilijara). Kako kaže naš sagovornik, koliki je to posao ilustruje podatak da se tokom 12 meseci u specijalizovanim časopisima, članovima EISA, objavi više od 5.000 recenzija. Na pitanje da li postoji bilo kakva mogućnost favorizovanja određenog proizvoda kaže da je isključena jer se konačna odluka donosi javnim glasanjem, a u svakoj komisiji je najmanje 15 članova. „ Teško bi neko mogao da lobira ili potkupi sve članove”, objašnjava Miodragović.
Za pojedine kategorije je lako doneti odluku ali u nekima odlučuju finese. Naročito je teško na primer za „sitnije” uređaje koji obavljaju nekoliko operacija poput slušalica a postoji više desetina modela. Velika konkurencija ove godine zabeležena je u kategoriji pametnih satova.
Interesantno je da se zasada ne biraju najbolji dronovi, uređaji za virtuelnu realnost, fitnes narukvice. Kako su to delovi elektronske industrije koja se poslednjih sezona sve više omasovljava, naš sagovornik očekuje u što skorijoj budućnosti da će se i oni naći masovnije na testiranju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.