Obrazovanje i inovacije pokretači rasta i razvoja
Za naš brži privredni razvoj najvažnije je da tražimo rast u privrednim granama u kojima ga do sada nismo imali, izjavila je premijerka Ana Brnabić, na otvaranju dvodnevnog naučnog skupa „Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive”, koji je počeo u Beogradu.
„Za to imamo sve kapacitete, zahvaljujući onom što je prethodna vlada ostavila – finansijskoj disciplini, stabilnosti u budžetu, dobrim makroekonomskim indikatorima”, izjavila je premijerka, a prenose agencije.
Kako je istakla, obrazovanje i inovacije su prioriteti Vlade Srbije jer su to ključni pokretači rasta i razvoja, a Vlada namerava da promoviše Srbiju kao centar naprednih inovacija u regionu.
Premijerka je podsetila da je Fond za inovacionu delatnost Srbije samo prošle godine izdvojio tri miliona evra pomoći institucijama i kompanijama koje se bave istraživanjem i razvojem, što im je to omogućilo da uvećaju prihode za više od 50 odsto a izvoz za pet puta. Ona je rekla i da je to kreiralo dodatnu vrednost srpskoj ekonomiji i stvorilo nove poslove za mlade.
Kako je istakla premijerka Brnabić, spremno je 10, 11 projekata koje će finansirati Vlada, a koji mogu da generišu privredni rast do kraja 2017. Početak njihove realizacije bio je planiran za narednu godinu, ali je zbog suficita u budžetu odlučeno da se s ostvarenjem krene ranije. Projekti su trenutno u Ministarstvu finansija koje će odrediti kojom dinamikom treba da ide trošenje novca.
Brnabićeva je istakla da s direktnim investiranjem u potrošnju treba da budemo oprezni, ali to je svakako nešto što će održivo da stvori rast.
Konferencija, koja je otvorena danas, u organizaciji Centra za bioetičke studije iz Beograda, Hejstings centra iz Njujorka i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Njujorku, okupila je najveće svetske stručnjake iz oblasti bioetike. Oni će, prema rečima direktora Centra za bioetičke studije Vojina Rakića, razgovarati o mogućnostima koje editovanje genoma otvara u lečenju mnogih retkih bolesti, osoba zaraženih HIV-om, ali i o etičkim pitanjima koja se postavljaju.
„Editovanje genoma može da se koristi za somatske i reproduktivne ćelije. Upotreba za reproduktivne ćelije je moralno sporna jer može da se stvori vrsta koja je drugačije od naše. To otvara etičke probleme”, zaključio je on.

Dobro je što je dijalog o Kosovu počeo
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić smatra da je da je dobro što je dijalog o Kosovu počeo. „Ljudi koji kažu: ’Mi ne želimo da učestvujemo u takvom dijalogu’ i to je stav koji označava dijalog. Ne mislim da je naročito odgovoran, ali je stav”, rekla je Brnabićeva.
Ona je ocenila poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog kao hrabar i odgovoran potez.
Sa sindikatima prosvete o platnim razredima
Vlada neće odustati od uvođenja sistema platnih razreda koji treba da omogući da se najbolji nagrađuju, kaže premijerka Ana Brnabić i dodaje da će o tome razgovarati ove nedelje s prosvetnim sindikatima i resornim ministrom.
„U prosveti svih 80.000 zaposlenih imaju iste plate, a ne postoji sistem ocenjivanja kvaliteta i učinka. Spremni smo da sednemo s njima i da vidimo koji su to standardi kvaliteta i učinka. Nisu sve škole i svi nastavnici u Srbiji jednako dobri”, rekla je Brnabićeva.
Ona je naglasila da najbolji treba da budu adekvatno nagrađeni i da ne budu tretirani isto kao nastavnici čiji učenici moraju da uzimaju privatne časove, a sve to plaćaju roditelji.
Brnabićeva je ukazala i da je uloga Vlade da stvori obrazovni sistem koji će omogućiti mladima da razvijaju kritičko i analitičko razmišljanje, istovremeno ohrabrujući dijalog da bi se došlo do najboljih rešenja.
Bez milosti za one koji ne poštuju rokove
Bićemo nemilosrdni prema kompanijama koje su angažovane da rade na infrastrukturnim projektima, a ne rade dovoljno dobro svoj posao, naglasila je predsednica Vlade Srbije.
Komentarišući kašnjenja na deonici Koridora 11 od Uba do Obrenovca koje radi kineska kompanija „Šandong”, ona je rekla da će se konsultovati sa resornim ministarstvom o tome šta je najbolje za tu investiciju. Kako je istakla, ne veruje da bi eventualni raskid ugovora sa „Šandongom” narušio odnose naše zemlje s Kinom.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.