Kažnjen jer je sudiju nazvao sudijica
U žalbi koju je napisao na presudu kojom je kao neosnovan odbijen njegov tužbeni zahtev protiv Republike Srbije, odnosno Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Beograđanin Dragan Marić je sudiju prestoničkog Višeg suda Irenu Garčević devet puta oslovio rečju „sudijica”.
Pošto je ocenila da je namerno koristio deminutiv i da je na ovaj način vređao i uvredio sud, sudija je kaznila Marića sa 20.000 dinara.
Donoseći rešenje o kažnjavanju, sudija Garčević se pozvala na odredbu člana 186 stav jedan Zakona o parničnom postupku kojim se propisuje „da će sud u toku postupka novčano da kazni od 10.000 do 150.000 dinara fizičko lice, odnosno od 30.000 do milion dinara pravno lice, koje u podnesku vređa sud, stranku ili drugog učesnika u postupku”.
U pisanoj odluci kojom je podnosilac kažnjen, navedeno je i da „ukoliko ne bude platio izrečenu novčanu kaznu u roku od 15 dana od dana dostavljanja prepisa ovog rešenja, sud će ovu zameniti kaznom zatvora u skladu sa zakonom kojim se uređuje izvršenje krivičnih sankcija”. Pojednostavljeno, ukoliko ne plati kaznu, Marić će otići u zatvor.
Iako mu je rešenje o novčanom kažnjavanju dostavljeno još 22. jula, ovaj Beograđanin za „Politiku” kaže da mu „ne pada na pamet” da plati kaznu i da jedva čeka da ode u zatvor.
– Sudija Garčević nije navela nijedan dokaz da je sudijica deminutiv od imenice sudija u negativnom značenju. Zar joj je bio problem da na „Guglu” pronađe primere korišćenja reči sudijica? Ja sam našao „samo” 628 primera javnog korišćenja. Ono što je, možda, najzanimljivije jeste da sam se i drugim ženskim sudijama Višeg suda u Beogradu obraćao sa sudijica, ali one to nisu shvatile kao vređanje – kaže Marić za naš list.
U beogradskom Višem sudu navode da sudija može da kazni stranku ukoliko smatra da je ona vređala sud.
– Zakon o parničnom postupku predviđa mogućnost kažnjavanja zbog vređanja suda koje je, inače, nedopušteno. Nije sudija Garčević jedina koja je kaznila nekoga zato što je vređao sud – rečeno je za naš list u Višem sudu.
Gradimir Aničić, šef lektora u redakciji lista „Politika” objašnjava da reč „sudijica” može da se tumači i na način kako je to uradila sudija Garčević.
– Stvar je ocene sudije da li će reč „sudijica” shvatiti kao uobičajeno obraćanje sudiji ženskog pola ili kao ruganje, odnosno vređanje – objašnjava Aničić.
Osim pitanja da li je obraćanjem sudiji sa „sudijica” Dragan Marić želeo da je vređa, odnosno da li je zbog ovakvog načina komunikacije zaslužio kažnjavanje, ovaj Beograđanin otvorio je i pitanje treba li sudija da ima jači „trpni glagol”, odnosno veći stepen tolerancije.
– Sa jedne strane imate sudije koje na ovakva oslovljavanja ne obraćaju pažnju. Sa druge, naši građani zbog nepoverenja u sudstvo vređaju i delioce pravde koji to ne zaslužuju, a tome mora da se stane na put – navodi „Politikin” sagovornik iz jednog beogradskog suda.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.