Vreme je za kupovinu ogreva
Nabavka ogreva u domaćinstvima koja nemaju centralno ili grejanje na struju uglavnom se ostavlja za poslednji čas kao veoma visoka stavka u kućnom budžetu. Ove sezone, predviđaju se topliji septembar i oktobar, što odgovara onima koji će početak grejanja odlagati sve dok napolju ne bude zahladnelo.
Drva su i dalje traženija od uglja jer su jeftinija i čistija. Sa beogradskih stovarišta poručuju da je septembar udarni mesec, ali da bi ogrev trebalo pripremiti još u maju, kada su cene najpovoljnije. O eventualnom poskupljenju odlučuju proizvođači, a ne stovarišta koja za sada ne očekuju povećanje cena.
– Najbolja opcija za građane je da ogrev nabave pred početak leta jer ga tada ima najviše. Zbog drugih troškova koji su neizbežni, uglavnom se čeka septembar da bi se pripremili za predstojeću grejnu sezonu – kažu iz „Iskre”, koja je, kao i druga stovarišta, spremno dočekala ovaj period.
Jedini problem gotovo svih stovarišta je nedostatak jednog od najtraženijih vrsta uglja za ogrev – sirove „kolubare”, čija cena iznosi oko 7.000 dinara za tonu.
– Problem sa „kolubarom” počeo je još 2014. godine kada je zbog poplave smanjena eksploatacija. Problem sa otkrivkama nastavio se i ove godine. Ovog uglja dobijali smo u manjoj količini koja se brzo razgrabila – kažu u stovarištu „Toplina”.
Pored „kolubare”, među najtraženijim su „banovići”, sušeni „vreoci”, i „kostolac”. Ove godine više se traži „češki”, koji ostavlja malo pepela, a nimalo šljake ili nekog drugog otpada. Po kvalitetu je bolji od „banovića”, a slabiji od „ruskog”, koji važi za najkvalitetniji.
Među drvima prednjače hrast, bukva i grab, a cena je oko 5.600 dinara za kubni metar. U ponudi nekih stovarišta ima i sečenih drva, ali je njihova cena viša za oko 600 dinara.
Ukoliko se mušterija odluči da ugovori i isporuku, cena će zavisiti od zone u kojoj se nalazi mesto stanovanja. Ako je mesto isporuke u Borči, koja po cenovniku spada u uže područje grada, za isporuku ogreva trebalo bi platiti oko 840 dinara, dok će za nekog ko se nalazi na Ledinama, koje spadaju u prvu zonu, cena biti viša za 150 dinara.
I tako za svaku sledeću zonu. Neka stovarišta su cenu isporuke uračunala u cenu ogreva, pa treba biti obazriv pri njihovom upoređivanju.
Čekanje za isporuku je dan ili dva i uglavnom zavisi od gužve i lokacije na kojoj se kupac nalazi. U nekim stovarištima praksa je da mušterija dođe na stovarište, pogleda traženu robu, proveri da li je sve u redu i onda zajedno sa kamionom odlazi do mesta isporuke.
Samo za kupovine veće od pet tona uglja, pojedina stovarišta obezbedila su popust od pet posto, dok su neka za 25 tona dala popust od 10 posto.
Kupovna moć građana opala je u odnosu na prethodne godine, pa se neretko opredeljuju za količinu ogreva potrebnu samo za slučaj da zima bude blaga. Ukoliko ih prognoza „prevari”, onda se u decembru ili januaru vraćaju po novu turu ogreva.
Građani najčešće plaćaju čekovima, dok se ređe opredeljuju za gotovinu. Sve češće, opredeljuju se i za opciju pola ček – pola gotovina. Zbog dobre saradnje sa PIO fondom, stovarišta penzionerima nude povoljne rate za kupovinu ogreva. Novina je dobijanje partner kredita od banaka, za koji se sve češće odlučuju stariji sugrađani.
Zbog potrebe građana, posebno od polovine septembra kada se očekuje najveća tražnja, neka stovarišta planiraju da rade i duže od uobičajenog radnog vremena.
„Ruski” kameni ugalj sve traženiji
Ove godine posebno je tražen „ruski” kameni ugalj, koji važi za najkvalitetniji, ali je i najskuplji – njegova cena dostiže 22.000 dinara po toni. Jedna tona ovog uglja zamenjuje tri tone sirove „kolubare”, a poznat je po tome da veoma dugo drži toplotu, odnosno da dugo sagoreva. Zbog visoke cene, mnoga stovarišta ga imaju u malim količinama koje se brzo rasprodaju.
Tri tone uglja – dovoljno da se prezimi
Za stan od pedesetak kvadrata potrebno je tri tone kvalitetnijeg uglja i bar metar drva za potpalu. Ova količina dovoljna je da bi se prezimelo. Ipak, treba imati na umu da veliku ulogu u zagrevanju stana ima i izolacija koja, ukoliko nije dobra, može da oteža ceo proces za koji će biti potrebno mnogo više ogreva. Prosečna količina drva potrebna za zagrevanje šezdeset kvadrata je od pet kubika pa naviše.
Cene ogreva
Sirova „kolubara” 7.000 – 7.500
Sušeni „vreoci” 12.800 – 13.500
„Kostolac” 7.500 – 8.500
„Banovići” – 12.800 – 14.000
„Češki” – 17.500
„Ruski” kameni – 16.800 – 22.000
Drvo (hrast, bukva, grab) – 5.600
Pelet 23.000 – 25.000
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.