PKB rasprodaje zemljište dok čeka privatizaciju
Dok se čeka da Ministarstvo privrede konačno odluči o modelu po kome će biti privatizovan PKB ova korporacija rasprodaje zemljište i imovinu na najboljim lokacijama nadomak Beograda.
Na prodaju su ponuđeni: građevinsko zemljište, proizvodne hale i Upravna zgrada u Kovilovu kao i dve parcele u Borči. Prodaje se ukupno ponuđeno oko pet hektara, po početnoj ceni od oko 2,7 miliona evra. Interesantno je da PKB već drugi put ove godine oglašava prodaju zemljišta, a pravo da konkurišu imaju i stranci. Prema tekstu oglasa objavljenog u „Politici”, do 20. septembra ponude mogu da dostave i domaća i strana pravna i fizička lica.
U maju ove godine PKB je takođe ponudio gradsko građevinsko zemljište od oko 3,8 hektara u Borči, uz Zrenjaninski put. U neposrednoj blizini parcela koje su, pre nekoliko godina, prodali MPC-u i „Lidlu” po ceni od 800.000 do milion evra po hektaru. U Samostalnom sindikatu PKB-a rekli su tada za naš list da će, u situaciji kada država ne plaća premije za mleko, taj prihod biti od koristi za preduzeće i kupovinu savremenije mehanizacije.
Ministarstvo privrede priprema prodaju PKB korporacije. Za privatizacionog savetnika izabrana je kompanija „Dilojt” koja treba da predloži najoptimalniji model prodaje, ceneći procenu vrednosti, strateški značaj firme, kao i iskazano interesovanje investitora, prenosi Beta.
Pisma o zainteresovanosti za kupovinu PKB-a u februaru ove godine dostavilo je osam investitora iz Srbije i sveta. Potvrđeno je da su pisma dostavile srpske kompanije – Industrija mesa „Matijević” i „MK komerc”, kao i „Al Dahra” iz UAE, dok pisma kompanija iz Velike Britanije, Singapura i Kine nose oznaku tajnosti i njihova imena ne mogu da budu objavljena. PKB je jedno od najvećih poljoprivrednih preduzeća u Srbiji i proizvođača mleka u Evropi, zapošljava 1.782 radnika od kojih 120 u zavisnim preduzećima. Ministarstvo privrede Srbije objavilo je 19. januara javni poziv za prikupljanje pisama investitora zainteresovanih za učešće u postupku privatizaciju PKB-a i četiri zavisna preduzeća – Poljoprivredna avijacija PKB, EKO – LAB, PKB agroekonomik i Veterinarska stanica PKB. Na tender za prodaju PKB-a, raspisan krajem 2015, nije stigla nijedna ponuda, a početna cena za 51 odsto procenjene vrednosti stalne imovine bila je oko 154 miliona evra.
Karić potvrdio da želi beogradsku korporaciju
Vlasnik „BK grupe” Bogoljub Karić juče je ponovo potvrdio da je zainteresovan za kupovinu PKB-a, ali da o tome nije razgovarao ni sa kim iz vlasti. Karić je u intervjuu za Televiziju N1 naveo i da mu nije želja da taj poljoprivredni kombinat kupi mimo pravila tržišne utakmice.
– Pored građevinarstva, želimo da naša porodica uđe u oblast poljoprivrede, to jest agrara. Ta agroindustrija, koju nikad nismo radili u životu, to nije naš biznis, ali pozvali bismo Holanđane, Izraelce, ljude koji su najuspešniji u tome, da naprave nešto i vrate ugled PKB-u. On je za sebe rekao da je „srpski Tramp” i da mu nije želja da kupi fabriku za tri dolara ili da mu vlast pokloni nešto. „Nisam ja iz takve porodice. Ja nisam ništa privatizovao u ovoj zemlji, sve smo iz temelja napravili sami svoje”, kazao je Karić. Karić je demantovao medijske navode da je ljut na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i dodao da bi mu bila čast da se vidi sa njim, ali kako je rekao, nema takvu priliku. „Pa ja sam poslednji čovek koji sme da pomisli da se ljuti na predsednika, a ne da se stvarno ljuti. To je nezamislivo”, kazao je Karić. (Beta)
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.