Vučić: Važno je da NATO bude statusno neutralan na KiM
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler razgovarali su u Beogradu o međusobnom političkom dijalogu, oblicima praktične saradnje i predstojećem susretu srpskog predsednika i generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga.
Vučić je istakao da je saradnja između Srbije i NATO umnogome unapređena, kao i da je pojačano uzajamno poverenje. Naglasio je i da je Srbija vojno neutralna zemlja, bez namera da taj status menja, ali je čvrsto opredeljena da sarađuje sa alijansom u okviru programa Partnerstvo za mir, sa ciljem očuvanja trajnog mira i bezbednosti u regionu.
„Tokom proteklih 11 godina učešća u programu Partnerstvo za mir, Srbija je ostvarila značajnu saradnju sa državama članicama NATO i partnerskim državama, primenjujući najbolja iskustva i standarde u modernizaciji i jačanju svojih oružanih snaga i odbrambenih kapaciteta”, dodao je Vučić. Kako je saopštila Pres služba predsednika, Gotemeler je ponovila stav alijanse da prihvata opredeljenje Srbije da bude vojno neutralna, da tu ne vidi ništa sporno i da to nije prepreka razvoju saradnje sa Beogradom.
Vučić je naveo da je izuzetno važno da NATO i dalje sprovodi principijelan i statusno neutralan odnos prema KiM i naglasio da je za Srbiju NATO neizostavan faktor regionalne stabilnosti, a KFOR veoma važan faktor bezbednosti i opstanka srpske zajednice na KiM.
Gotemeler je gostovala i na Beogradskom bezbednosnom forumu, gde je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić podsetila da je u Podgorici razgovarala s potpredsednikom SAD Majkom Pensom i da mu je prenela da Srbija razume da zemlje u regionu žele da uđu u NATO, a jednako očekuje da ove zemlje i NATO razumeju našu nameru da ostanemo vojno neutralni.
Premijerka je ukazala, prenosi Tanjug, i da broj zajedničkih vojnih vežbi Srbije pokazuje „da smo posvećeni svim stranama i da nismo bliski samo sa Rusijom, kao da je to samo stvar percepcije, a ne činjenica”. Brnabićeva je ocenila da je naša zemlja otvorena i fleksibilna, a dosta toga uložila je i kroz Berlinski proces. „Mislim da je Srbija izvoznik stabilnosti”, poručila je Ana Brnabić.
Na Beogradskom bezbednosnom forumu govorio je i prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji je naglasio da EU ima veliki interes da zapadni Balkan postane njen deo i iz bezbednosnih razloga. Dačić je istakao da kao najveće probleme u regionu vidi nerešene bilateralne odnose bivših jugoslovenskih republika.
U pauzi skupa, šef diplomatije je novinarima izjavio da su često poruke albanskih lidera s Kosova namenjene domaćoj upotrebi, kao i nova izjava Ramuša Haradinaja da nema nastavka dijaloga Beograda i Prištine bez učešća SAD. „Što se nas tiče, mi smo za da se vrati u UN, ali nismo tu da kočimo ovaj dijalog nego da ga podstaknemo”, zaključio je, između ostalog, Dačić.
Da svako rešenje dijaloga Beograda i Prištine mora da bude u skladu sa Ustavom, Rezolucijom SB UN 1244, Vojnotehničkim sporazumom i ostalim dokumentima kojima su utvrđeni kanali komunikacije i procedure na terenu, istakao je i ministar odbrane Aleksandar Vulin koji se takođe sastao Rouz Gotemeler. Vulin je naglasio da je Srbija opredeljena da vodi balansiranu politiku odbrane i da zato sarađuje i sa Istokom i sa Zapadom.
Rusija je ekonomski partner i Srbije i evropskih zemalja
Na pitanje o ruskom uticaju na Balkan i Srbiju, Ana Brnabić je odgovorila: „Dala sam podatke koji potvrđuju da smo posvećeni neutralnosti. Otvoreni smo i pošteni u vezi sa tim odnosima. Rusija je veliki prijatelj Srbije, imamo verske, kulturne i istorijske veze ali i ekonomske – sporazum o slobodnoj trgovni. Ali, Rusija je ekonomski partner i evropskih zemalja”.
U vezi sa kritičkim odnosom javnosti prema NATO zbog bombardovanja 1999. predsednica vlade ocenila je da je to emotivno pitanje i ne može da se zaboravi. „Iskreno, to će ostati nešto što opterećuje naše odnose i u budućnosti. Ipak, gledamo u budućnost, i to nije kliše”, rekla je Brnabićeva, dodajući da je i „KiM veoma emotivno pitanje, ali da Srbija sa KFOR-om ima izuzetnu saradnju”.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.