Lunačekova odvela Zelene u izbornu propast
Bečki boemi, skloni šalama na račun političara, osmislili su ovu pitalicu: „Znate li šta se događa kada se pilot katapultira iz aviona, a padobran mu se ne otvori? Najpre pozeleni u licu, a potom obeća pred bogom da će se učlaniti u stranku Ulrike Lunaček, ako preživi slobodni pad.”
Šala je smišljena posle (ne)očekivanog debakla austrijske stranke Zelenih na nedeljnim parlamentarnim izborima. Sa samo 3,9 odsto osvojenih glasova ovoj partiji ekologa preti „progon” u vanparlamentarnu opoziciju, s obzirom na to da cenzus za ulazak u kuću saveznih poslanika iznosi četiri odsto plus jedan glas.
Zelenima takođe preti finansijska propast: pri ovom rezultatu bili bi lišeni državne stranačke subvencije koja je, primera radi, u 2016 iznosila 8,6 miliona evra.
Stručnjaci za izborno pravo ističu – ukoliko se ne desi čudo i Zeleni (ipak) ne premaše cenzus posle prebrojavanja glasačkih listića pristiglih poštom – Zeleni će morati da se zadovolje sa subvencijom od 2,5 odsto po osvojenom glasu koji se isplaćuje austrijskim strankama koje nisu premašile cenzus, ali su ipak osvojile više od jednog procenta biračke naklonosti. Zeleni bi, dakle, mogli da računaju sa ukupno 490.000 evra – premalo da bi se pokrili troškovi izborne kampanje, koja prema njihovim navodima iznose oko četiri miliona šilinga.
Sarkazam kafanskih političkih analitičara na stranu, nameće se pitanje: šta se dogodilo u stranci koja je u minule dve decenije bila na četvrtoj poziciji parlamentarnih stranaka, a posle izbora 2006. čak treća po jačini, ispred slobodara? Kako je stranka koja je u 2013. godini na parlamentarnim izborima osvojila 12,46 odsto glasova i 24 poslanička mandata pala „na niske grane”?
Odgovor bi morao da obuhvati više aspekata, ali glavni razlog je sasvim izvesno partijski razdor za koji se smatra odgovornim stranački dvojac: Ulrike Lunaček i Ingrid Felipe. Lunačekovoj, poznatoj kod nas kao specijalni izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, pošlo je za rukom da u maju 2017, uz pomoć intriga, najpre provocira ostavku dotadašnje šefice stranke Eve Glavišnik (koja se povukla navodeći zdravstvene razloge, naravno), a potom i da „režira” stranačko glasanje na kome je doajen Zelenih, levo nastrojeni Peter Pilc izgubio mesto kao jedan od nosilaca izborne liste.
Nepopularnost Lunačekove je po mišljenju austrijskih analitičara dovela do osipanja biračkog tela: od 8,7 odsto izgubljenih glasova 4,4 odsto je pripalo Peteru Pilcu koji se kandidovao kao nezavisni kandidat, a preostalih 4,3 odsto zelenih birača se priklonilo drugim partijama – pre svega pobedniku izbora Sebastijanu Kurcu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.