I oružje se švercuje preko granice sa Rumunijom
Od našeg specijalnog dopisnika
Temišvar – Srpska i rumunska policija odlično sarađuju, ali otkrivaju različite probleme u graničnom pojasu između dve države. Dok u MUP-u Srbije kažu da se prekogranični kriminal ka Rumuniji uglavnom ogleda u krijumčarenju i trgovini akciznim proizvodima, general major Kostika Vojku, nekadašnji načelnik rumunske policije, a sada predsednik rumunske sekcije IPA (najveća policijska organizacija na svetu), objašnjava da se preko granice dve zemlje švercuju i narkotici, oružje i „falš” lekovi.
– Rekao bih da, kada govorimo o prekograničnom kriminalu između Srbije i Rumunije, krivična dela možemo da podelimo u dve kategorije. U prvoj su „sitna”, poput šverca cigareta ili kafe, i osobe koje se bave ovom vrstom kriminala to rade da bi preživele. Druga grupa krivičnih dela mnogo je ozbiljnija – šverc narkotika, trgovina ljudima i oružjem, tim pre što se Rumunija nalazi na maršruti izvršenja ovih krivičnih dela – kaže za „Politiku” Kostika Vojku.
Krijumčarenje cigareta, objašnjavaju u MUP-u Srbije, uglavnom se obavlja preko graničnih prelaza, ali i na „zelenoj liniji”, odnosno mestima koja nisu određena za prelaz državne granice.
– Policija je na graničnim prelazima cigarete pronalazila skrivene u transportnom tovaru teretnih vozila, kao i u kabinama vozača autobusa, najčešće u prostoru za odmor. Takođe, oko motora u automobilima, u prtljažnicima, većim putničkim torbama, kao i u specijalno za te namene izgrađenim prostorima u putničkim vozovima, najčešće u krovnoj konstrukciji. Akciznu robu pronalazili smo i u napuštenim kućama i na skrivenim mestima u šumama u blizini državne granice – navodi se u pisanim odgovorima MUP-a na naša pitanja.
Iako Srbija nije članica Evropske unije, a njen istočni sused jeste već čitavu deceniju, Vojku kaže da razlike u načinu rada policija ove dve zemlje gotovo i da nema.
– Članstvo Rumunije u EU je od veoma velikog značaja za policiju jer je vlada naše zemlje bila primorana da napiše strategiju o saradnji sa državama u regionu u vezi sa borbom protiv kriminala – navodi Vojku.
Nekadašnji načelnik rumunske policije objašnjava da su izvršioci krivičnih dela „i sa jedne i sa druge strane” izuzetno vešti i da međusobno sarađuju.
– Otkrivali smo kriminalne grupe čiji su članovi bili i srpski i rumunski državljani. Kako sarađuju policije dve zemlje, tako sarađuju i kriminalci – zaključuje nekadašnji načelnik rumunske policije.
Saradnju srpske i rumunske policije predstavnici i jedne i druge ocenjuju kao – odličnu.
– Osim u hvatanju krijumčara akciznom robom, saradnja srpske i rumunske policije ogleda se i u ostvarivanju redovnih kontakata, kako na teritoriji Rumunije, tako i na teritoriji Srbije. Razmena informacija sa rumunskim graničnim organima pomaže i da se otkrije sprega osoba iz kriminogene sredine sa obe strane granice, što olakšava rad i rumunske i srpske policije. Uprava granične policije ima zajedničku kontakt kancelariju sa rumunskom graničnom policijom na graničnom prelazu Đerdap 1 sa rumunske strane – navode u MUP-u Srbije.
Od ukupno 547 kilometara, koliko je dugačka granica između Srbije i Rumunije, čak 257 je na vodi. Ova činjenica, prema rečima Vojkua, otežava borbu protiv prekograničnog kriminala. Nekadašnji načelnik rumunske policije objašnjava da je mnogo teže onemogućiti kriminalne radnje na vodi nego na kopnu, s obzirom na to da izvršioci krivičnih dela ovde mnogo lakše prelaze državnu granicu.
Činjenica da naša zemlja ima najviše graničnih prelaza upravo sa Rumunijom – čak 13, dodatno podgrejava priču o prekograničnom kriminalu.
– Ne bih mogao da kažem da je izvršenje jednog krivičnog dela karakteristično za sve granične prelaze. Najfrekventniji su prelazi Moravita kod Vršca i Vatin, pa je nekako očekivano da se ovde otkrije i najviše krivičnih dela – zaključuje nekadašnji načelnik rumunske policije.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.