Prva žena inženjer u Nemačkoj
To što je prva žena koja je u Nemačkoj stekla diplomu inženjera ušla u istoriju te zemlje, samo po sobi je razumljivo. Ali to što je istovremeno zaslužila mesto i u srpskom kolektivnom sećanju, naizgled zvuči čudno. Ako se, međutim, zna da je te 1913. na Univerzitetu u Darmštatu prva diplomirana inženjerka postala Jovanka Bončić, rođena Nišlijka, sve postaje jasnije.
I dok su u Darmštatu njenim imenom nazvali godišnju nagradu za najbolja dostignuća žena u oblasti materijala i geonauke, ali i jednu ulicu u tamošnjem studentskom kampusu, ova heroina srpske arhitekture je u rodnoj zemlji zaboravljena, iako njen projektantski opus čine reprezentativna zdanja u Beogradu, Banjaluci, Banji Koviljači...
Časni izuzetak načinjen je u virtuelnom prostoru interneta, gde su entuzijasti poput članova fejsbuk grupe „Nauka bez cenzure” podsetili na njene zasluge. Tragom njihovih objava, može se doznati da je među malobrojnim savremenim autorima koji su se bavili životom i delom Jovanke Bončić Katerinić i Draginja Maskareli, viši kustos Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu.
Ona beleži da je Jovanka rođena u Nišu 1887. godine, od oca Mihaila i majke Katarine. Osnovnu školu i delimično gimnaziju je pohađala u Požarevcu i Vranju jer se porodica selila za očevim advokatskim i sudskim službovanjem. Potom prelaze u Beograd, gde Jovanka 1905. maturira u Trećoj muškoj gimnaziji i upisuje studije arhitekture na Beogradskom univerzitetu. Posle sedam semestara i prakse u Srpskim državnim železnicama, odlazi u Darmštat kako bi na tamošnjoj Visokoj tehničkoj školi, kao stipendista srpskog Ministarstva građevina, završila studije, stekavši akademsko zvanje arhitekte i inženjersku diplomu. Njen uspeh je ostao ovekovečen u ondašnjoj nemačkoj štampi, jer su „Berlinske ilustrovane novine” na naslovnoj strani objavile fotografiju diplomaca na kojoj je jedina devojka Jovanka Bončić.

(Foto FB strana „Nauka bez cenzure”)
U Darmštatu je upoznala i svog budućeg supruga, inženjera ukrajinskog porekla Andreja Katerinića, s kojim će 1914. otići u Rusiju, gde će se njih dvoje venčati. Narednih osam godina, Jovanka i Andrej će živeti u više gradova istočne Evrope – Petrogradu, Rigi, Moskvi, Kijevu i drugim – a onda će se, početkom dvadesetih, trajno doseliti u Beograd sa sinovima Petrom, Vitalijem i Mihailom. Andrej će ubrzo naći posao u Tehničkoj direkciji Opštine grada Beograda, gde će raditi sve do penzionisanja 1950. godine. A njegova supruga će, sve do izbijanja Drugog svetskog rata, projektovati mnoga znamenita zdanja po ondašnjoj jugoslovenskoj kraljevini.
Među njenim najpoznatijim delima su zgrade Učiteljskog i Veterinarskog fakulteta u Beogradu, Banski dvor u Banjaluci, kao i Kur-salon i Blatno kupatilo – najpoznatije znamenitosti Banje Koviljače. Projektovala je, između ostalog, i bolnicu u Despotovcu, gimnaziju u Smederevu i nekoliko osnovnih škola širom Srbije. Za zasluge će biti odlikovana ordenima Svetog Save petog reda (1928) i Jugoslovenske krune petog reda (1938).
U toku Drugog svetskog rata nije bila preterano aktivna. Dodeljivani su joj sporedni, manji zadaci u Ministarstvu građevina, gde se ponovo zapošljava posle rata a već 1945. se penzioniše. Umrla je u Beogradu 1966. godine.
Prethodnih godina bilo je više povoda da se prisetimo Jovanke Bončić. Ali, 2013. kad se navršio čitav vek otkako je stekla diplomu u Darmštatu, to nismo učinili, baš kao ni prošle godine, na pola veka od njene smrti. Prilika da joj se dostojno odužimo makar podizanjem biste biće očigledno propuštena i u 2017. kad se navršava 130 godina od njenog rođenja.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.