Nudio na prodaju – Dejtonski sporazum
Banjaluka - Privedeni Željko Kuntoš (48), kod koga je pronađen original Dejtonskog sporazuma, nudio je taj dokument na prodaju za 100.000 KM, prenela je RTRS. Kuntoš je Dejtonski sporazum na engleskom jeziku skrivao u svojoj kući na Palama, a na prodaju ga je, kako se navodi, nudio radi sticanja protivpravne imovinske koristi.
Kuntoš je priveden zbog osnova sumnje da je izvršilo krivična dela trgovina uticajem i falsifikovanje ili uništavanje službene isprave, potvrđeno je u MUP-u. Mediji u Federaciji BiH podsećaju da su iz državnih institucija nestali brojni važni dokumenti, osim Dejtonskog sporazuma.
On je ispitan u Republičkom javnom tužilaštvu u Banjaluci, i tokom ispitivanja, kako je rečeno tom portal, utvrđeno je da nisu postojali zakonski razlozi za pritvor. (Tanjug)
Sarajevski portal Kliks podseća da još nije poznato čiju verziju Dejtonskog mirovnog sporazuma su pronašli pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a prilikom pretresa kuće Željka Kuntoša.
Iz MUP-a RS nisu mogli davati nikakve detaljnije informacije o sinoćnjoj policijskoj akciji, ističući kako će se entitetska policija o kompletnom slučaju oglasiti saopštenjem za javnost.
Priča o nestanku bosanskohercegovačkog primerka Dejtonskog mirovnog sporazuma postala je aktuelna 2008. godine kada je iz Arhiva Predsedništva BiH u Sarajevu nestao originalni dokument.
Predsedništvo BiH je, naime, tada ustanovilo da se u arhivu ne nalazi original Dejtonskog sporazuma, a tačno vreme i okolnosti nestanka i danas su nepoznati. Tadašnji predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić je na sednici Predsedništva upozorio da je iz arhiva nestao originalni primerak Dejtonskog sporazuma.
Komšićevo otkriće izazvalo je veliko uzbuđenje jer se znalo da je Alija Izetbegović nakon povratka iz Amerike lično u Sarajevo doneo originalni primerak Dejtonskog sporazuma, a 13 godina nakon toga odjednom više niko nije znao gde je završio dokument od nedvosmislene istorijske važnosti.
Kada su Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman krajem 1995. potpisivali Dejtonski sporazum, vjerovatno im nije bilo na kraj pameti da će njihovi nasljednici izgubiti taj važan dokument. A baš to se desilo u Sarajevu i Beogradu. Zbog toga ostaje nejasno da li je pronađeni originalni dokument Dejtonskog mirovnog sporazuma bosanskohercegovački ili srpski.
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH je krajem 2009. usvojio zaključak kojim se Predsedništvo BiH i Ministarstvo spoljnih poslova obavezuju da u najkraćem mogućem roku od Francuske, kao depozitara Dejtonskog mirovnog sporazuma, pribave i stave na raspolaganje Parlamentarnoj skupštini BiH izvorni tekst ili overenu kopiju Sporazuma.
Inače, u svetu pored BiH i srpskog postoji još šest primeraka Dejtonskog sporazuma i to hrvatski, američki, nemački, francuski, ruski i britanski, a svi su izvorno napisani na engleskom jeziku. (Tanjug)
Original Dejtonskog sporazuma pronađen prilikom hapšenja na Palama
Banjaluka – Pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske uhapsili su n a Palama osobu sa inicijalima K.Ž, pošto su u njenom stanu našli original Dejtonskog mirovnog sporazuma na engleskom jeziku, objavila je Radio-Televizija RS (RT RS).
Regionalna N1 televizija objavila je da je uhapšen Željko Kuntoš, nekadašnji pripadnik obezbeđenja i bliski saradnik Dragana Kalinića. Kalinić je nekada bio predsednik Narodne skupštine RS i Srpske demokratske stranke (SDS), a danas je savetnik predsednika RS Milorada Dodika.
Načelnik Uprave za organizovani i teški kriminalitet Darko Ilić rekao je da je osumnjičeni uhapšen zbog postojanja mogućnosti trgovine uticajem i zloupotrebe. Mediji podsećaju da je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ranije izjavio je da Srbija nema original Dejtonskog sporazuma.
„Svi se prave blesavi kad ih pitam, a nezamislivo je da Srbija nema sačuvan primerak Dejtonskog sporazuma. Nema ni tog papira, oni su sve opljačkali. Kad su hapsili Slobu (Slobodana Miloševića), ništa nije ostalo”, rekao je Dačić u avgustu za „Telegraf”.
Drugom originalnom primerku tog dokumenta, koja je bila u Sarajevu, gubi se svaki trag, još otkako je avionom iz Pariza 1995. godine doneta na sarajevski aerodrom. Originalni primerak Dejtonskog mirovnog sporazuma nikada nije zvanično dostavljen Predsedništvu BiH, Ministarstvu spoljnih poslova BiH, niti se zna gde je sačuvan. (Beta)
Analitičari: Dejtonski sporazum, slučajno i ništa nije slučajno
BANjALUKA/SARAJEVO - U nedostatku detalja o pronalasku i pronađenom primerku Dejtonskog sporazuma na Palama, analitičari smatraju da je taj dokument pronađen slučajno, ali i da ništa nije slučajno.
Na današnji dan pre 22 godine su, naime, započeli mirovni pregovori o BiH u Dejtonu, a vojno politički analitičar Đuro Kozar smatra da je pronalazak originalnog primerka Dejtonskog sporazuma „vrlo čudan”.
Privedeni Željko Kuntoš je, inače, nekadašnji član obezbeđenja Dragana Kalinića, kaže Kozar i dodaje da Kalinić više i ne živi na Palama.
„On je hirurg i mislim da povremeno dođe u Banjaluku, ali očito je da je taj original ostao od Nikole Koljevića. Mislim da je dokument nađen slučajno i da je ovaj osumnjičeni uhapšen više zbog drugih stvari te da je pronalazak bio slučajan. Bilo je nekoliko originalnih dokumenata i mislim da je taj od Koljevića ostao”, rekao je Kozar za sarajevsku N1.
Govoreći o periodu potpisivanja Dejtonskog sporazuma, Kozar kaže da sama činjenica da su Amerikanci te pregovore organizovali u vojnoj bazi u Dejtonu, govori da je to bila neka vrsta karantina.
Za njega je čudan i način pregovaranja, odnosno takozvana šatl diplomatija.
Međusobno su se, kaže, dogovarali pa su išli dalje sa moderatorima da se dogovaraju.
„To je bilo mučno, tri sedmice je trajalo, pa se prekidalo, nastavljalo, pa Distrikt Brčko... To je nekako ipak parafirano u Dejtonu 21. novembra, a 14. decembra u Parizu potpisano”, podsetio je Kozar.
Opširno opisujući te pregovore, te šta je bilo sporno, a šta nije, Kozar kaže da se želelo da se stvori poverenje između zaraćenih strana kako ne bi bilo novih sukoba.
Kozar kaže da je Dejtonskim sporazumom zaustavljen rat, ali je, smatra, napravljena nefunkcionalna država i zato ga treba menjati.
Politički analitičar Almir Terzić je svoj stav izneo na Fejsbuku istakavši da „ništa nije slučajno” i zapitavši kako to da je dokument pronađen „baš sad”, 22 godine nakon njegovog potpisivanja.
„Čekaj, je li to znači da visoki predstavnici, UO PIC-a i ostali koji su nametali zakone, pa čak i amandmane na Ustav, smenjivali i određivali sve godine nisu znali šta piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu?!”, zapitao je Terzić.
Znači li to, pita dalje ovaj analitičar, da su se zakoni donosili i ustanove formirale, a da ne znamo da li su one već bile tamo predviđene?!
„Pa, samo naivan može poverovati da je u BiH postojao jedan originalni sporazum. I samo naivan može poverovati kao da se pojavio baš sada, 22 godine posle. U ovo vreme i ovim okolnostima. Već odavno se valjamo po blatu i dnu. Ali, smo izgleda nadmašili sami sebe i propali i kroz dno, još dublje. Majstori smo za cirkus. Ko zna zašto baš sada?! Ništa nije slučajno”, naveo je Terzić na društvenoj mreži.
Terzić je za N1 kazao da se u sastavu Poslovnika Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH nalazi tekst Ustava BiH koji broji 12 članova i 2 aneksa i kojim se jasno definišu nadležnosti i ingerencije države BiH i entiteta prepisanih iz Dejtonskog sporazuma.
„Iluzorno je stoga govoriti da se de fakto Ustav BiH svih 22 godine provodio na pamet i bez osnove. Sve što se do sada radilo bilo je u skladu sa Ustavom BiH čiji je Dejtonski sporazum sastavni deo”, rekao je Terzić.
Prema njegovim rečima, nikakav K.Ž. nije bio čuvar državnosti BiH, niti je kod njega bila tajna tople vode.
Sve je, kaže, i do sada pisalo.
„Pa ne želi valjda neko da kaže da je država BiH ilegalno funkcionisala 22 godine i da sve zavisi od tobože pronađenog dokumenta za kojeg se zapravo prvo treba ispitati poreklo i utvrditi o čemu se radi”, zaključio je Terzić. (Tanjug)
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.