Puđdemon se predao belgijskoj policiji
U ponedeljak u 9.17 otkucaće poslednji rok do kada će belgijski sudija morati da donese odluku o daljoj sudbini Karlesa Puđdemona i njegova četiri saradnika. Tačno 24 sata ranije, u nedelju ujutru, lider katalonskih separatista, koji je pobegao u Brisel, odlučio je da se preda lokalnoj policiji. Kakva god da bude odluka suda teško je oteti se utisku da iznenadna predaja Belgijancima ne predstavlja još jedan manevar nekadašnjeg novinara, koji je na sveopšte iznenađenje otišao najdalje u inicijativi da Kataloniju odvoji od Španije i od nje napravi 196. državu sveta. Mogućnost za odluku istražnog sudije, prema njegovim sopstvenim rečima, ide od odbijanja da postupi po Evropskom nalogu za hapšenje koji je izdao Madrid, pa sve do zadržavanja optuženih u pritvoru ili njihovog uslovnog puštanja na slobodu.
Sada se može čuti i da u slučaju da se Belgija ipak odluči za ekstradiciju lidera katalonskih separatista, ta procedura može da potraje do tri meseca, a „Gardijan” napominje da je bi to vreme moglo biti i znatno duže. Londonski list podseća da dinamika postupanja na osnovu Evropskog naloga za hapšenje u znatnoj meri zavisi od maštovitosti advokata optuženog. Tako je, na primer, Džulijan Asanž svojevremeno dve godine odolevao istom ovakvom nalogu za hapšenje u Velikoj Britaniji po zahtevu Švedske pre nego što se sklonio u ambasadu Ekvadora u Londonu, gde se i danas nalazi.
Kakva god da bude Puđdemonova sudbina čini se da je izvesno da će njegovi pravni savetnici uspeti da izdejstvuju odlaganje čina izručenja makar do okončanja regionalnih izbora u Kataloniji koje je Madrid raspisao za 21. decembar. Učešće nekadašnjeg premijera na izborima je i bio plan njegove partije, saopšteno je iz Barselone.
Ključno pitanje daljeg pravca razvijanja iberijske krize ostaje – šta nakon decembarskih izbora, odnosno kakav se rasplet očekuje ukoliko pobedi opcija za nezavisnost Katalonije?
Slučajno ili ne Puđdemonova odluka da se preda belgijskoj policiji podudarila se objavljivanjem rezultata ispitivanja javnog mnjenja u Kataloniji koji pokazuju da će, sve su prilike, separatističke snage ostati bez neophodne većine za odvajanje od centralne vlasti.
Prema podacima koje objavljuje „Vangvardija”, a koji se zasnivaju na uzorku od 1.233 ispitanika, koalicija koja okuplja partije koje optiraju za nezavisnost trebalo bi da zabeleže zapažen uspeh na izborima, ali ipak i dalje nedovoljan za proglašenje otcepljenja. Ako je verovati ovoj anketi Puđdemonovi sledbenici mogu da računaju na između 66 i 69 mesta u regionalnom parlamentu koji broji 135 mesta.
Poput „Vangvardije” do sličnih podataka je došao i konzervativni list „Reson”: indipendisti će osvojiti veliki broj mandata, ali ipak nedovoljno da formiraju većinu za proglašenje nezavisnosti od španske krune.
Da Belgija nije slučajno odabrana vidi se i po tome što dva od tri prestupa za koje Madrid tereti smenjenog predsednika katalonske vlade i njegove bivše ministre – pobuna i podsticanje na pobunu – kao takvi ne postoje u belgijskom pravu, navodi juče belgijski list „Soar”.
Pre nego što će Puđdemon i saradnici zaista prebeći u Belgiju tamošnji državni sekretar za migracije, inače flamanski nacionalista Teo Frenken, u medijima je objavio da je potpuno realno očekivati da Brisel nekadašnjem katalonskom vođstvu ponudi politički azil. Na sličnom je fonu i izjava portparola državnog tužioca koji je juče naglasio da su belgijske vlasti bile u intenzivnom kontaktu s katalonskim separatistima pre nego što su se predali.
Potpredsednik belgijske vlade i ministar unutrašnjih poslova Jan Jambon izjavio je da međunarodna zajednica treba da pomno prati poteze Španije kako bi obezbedila pravedno suđenje smenjenom predsedniku katalonske vlade.
Belgijski ministar je istakao da „postoji španski zakon, ali i međunarodno pravo, Evropski sporazum o ljudskim pravima i takve stvari koje dolaze ispred zakona države članice EU”, prenosi AP.
Belgijska vlada je, inače, bila jedna od najkritičkije nastrojenih u pogledu poteza Madrida kad je reč o katalonskoj krizi i osudila je nasilje centralnih španskih vlasti koje je pratilo katalonski referendum o nezavisnosti 1. oktobra.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.