Za i protiv snimanja lekarskih pregleda
Kako bi lekar reagovao kada biste tokom pregleda vaš razgovor počeli da snimate „pametnim telefonom”? Neki bi bili šokirani, drugi bi bili oprezni jer bi im se u glavi već „vrteo” video-klip na „Jutjubu” sa njima u glavnoj ulozi, dok bi treći pokušavali da se sete šta su već sve izgovorili i da li im preti opasnost od tužbe.
Na sličnu ideju nije došao pacijent, već porodični lekar iz Ludingtona u SAD, dr Džejms Rajan koji već godinama uz odobrenje svojih klijenata snima stručne preglede pomoću audio-zapisa koje zatim stavlja na obezbeđenu veb-platformu, piše „Njujork tajms”. Na ovaj način dr Rajan omogućava svojim pacijentima da preslušaju razgovor i da se podsete saveta kad god im je to potrebno. Uz odobrenje pacijenta, ovoj veb-platformi pristup mogu imati i članovi njegove porodice.
„Što sam starija teže mi je da zapamtim ali i da razumem sve što čujem u ordinaciji. Ono što mi je danas savetovao, već sutra zaboravim”, kaže jedna od pacijentkinja pomenutog lekara, gospođa Šeri Piper (63), penzionisana administrativna asistentkinja.
Ona boluje od gihta, visokog krvnog pritiska, oboljenja štitne žlezde, anksioznosti i depresije i prima više različitih terapija. Smatra da je „izum” dr Rajana odličan jer u svakom trenutku može da pristupi audio-snimku pregleda i da se priseti koje lekove treba da uzima.
I dok je većina pacijenata pomenutog lekara zadovoljna mogućnošću da odsluša savete više puta, dr Rajan kaže da će ovakva audio-zabeleška pregleda jednog dana postati rutinska. Ipak, očekuje i otpor struke pa veruje da bi njegov način rada mogao da zaživi tek za dve decenije.
Da je ova ideja dobra potvrđuje dr Glin Elvin, istraživač instituta Dartmut, napominjući da mogućnost preslušavanja razgovora lekara sa pacijentom naročito mnogo znači starijim osobama. One često imaju više hroničnih oboljenja, nemaju koncentraciju kao što su je imali u mladosti i teže razumeju stručne termine koji neki stručnjaci koriste. Zbog toga je dobra mogućnost i da njihovi bližnji mogu da preslušaju snimak razgovora lekara i pacijenta.
Međutim, osim otpora među kolegama koji nisu voljni da bilo ko sluša njihov razgovor sa pacijentom, problem u omasovljenju ove ideje predstavljaju i zakoni: u 11 država SAD propisi nalažu da obe strane moraju da pristanu da se razgovor snima, dok Zakon o prisluškivanju u 39 zemalja Amerike traži pristanak samo jedne strane. Osim uređenja ovih propisa moralo bi se sprovesti i usaglašavanje drugih zakona, poput onog o zdravstvenom osiguranju, ali i dopuna saveznog zakona koji štiti privatnost informacija o zdravlju.
U pojedinim državama propisi dozvoljavaju pacijentima da snimaju razgovore sa lekarima, a ukoliko stručnjak to ne želi, jedina mu je opcija da prekine pregled. Ima i onih pacijenata koji se opredeljuju da tajno snimaju razgovor sa lekarom: istraživanje na Starom kontinentu sprovedeno na 128 bolesnika pokazalo je da je čak 15 odsto njih tajno snimalo lekarski pregled.
„Takvo ponašanje može ozbiljno da naruši odnos između lekara i pacijenta”, kaže dr Elvin koji je bio jedan od istraživača u pomenutom ispitivanju. Stručnjaci napominju da bi masovno snimanje razgovora lekara i pacijenata pokrenulo pitanje zaštite podataka, odnosno ko sme da poseduje i koristi ovu arhivu, koja će rasti iz meseca u mesec.
Dr Randal Porter, neurohirurg sa Neurološkog instituta u Feniksu, umesto audio-snimaka pravi – video-zapise, koje kasnije stavlja na veb-platformu pod nazivom „Medikl memori”. Pacijenti mogu da pristupe ovom video-materijalu kad god im je potrebno.
„Bez snimaka pacijenti zaboravljaju čak 80 odsto onoga što im kažemo i to praktično do parkinga na koji odlaze kada napuste ordinaciju”, kaže dr Porter.
On tvrdi da je u odnosu na rizik od tužbi i sudskih procesa, daleko veća korist od video-zapisa, jer su pacijenti zadovoljniji, a smanjeni su i troškovi osiguranja za zloupotrebu. Od 2015. godine više od 400 lekara prijavilo je da koriste medicinsku memoriju, snimajući 28.000 poseta.
Ipak, mnogi lekari strepe od mogućih tužbi, posebno posle slučaja u Virdžiniji zabeleženog 2015. godine: sud je naložio anesteziologu i lekarima da plate pacijentu 500.000 dolara odštete nakon kolonoskopskog pregleda: pacijent je, kako je sud utvrdio, slučajno snimio uvrede medicinskog tima na njegov račun tokom ove intervencije.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.