Puđdemon: Gde je sad Evropa?
Vidimo se u Strazburu, poručio je juče svrgnuti katalonski premijer Španiji, dodajući da je vrlo zanimljivo da Evropsku uniju (EU) živo zanima ponašanje poljskih i mađarskih, ali ne i španskih vlasti i ocenivši da „Evropa ne može da ima celu jednu vladu u zatvoru ili u egzilu”. Govoreći iz Brisela, Karles Puđdemon je istakao da španska vlada krši ljudska prava jer je deo katalonskih zvaničnika strpala u zatvor, a deo naterala na izgnanstvo u Belgiju. Priznao je da je vrlo moguće da će on i njegovi ministri koji su pobegli u Brisel uskoro biti uhapšeni jer bi Belgija mogla da ih isporuči Madridu. Svi članovi Puđdemonove administracije prvo su sklonjeni sa vlasti, a zatim optuženi za pobunu, podbunjivanje i finansijske malverzacije.
U intervjuu za Radio Katalonija, bivši katalonski lider je obećao da će „sve ovo završiti na međunarodnim sudovima” i da to neće biti prvi put da je „Španija tamo posramljena”, prenosi „Vangvardija”. Puđdemon je mislio na bivšeg predsednika baskijskog parlamenta kome je Španija zabranila da obavlja javnu funkciju, kao i na osumnjičenog za pripadnost terorističkoj baskijskoj organizaciji ETA koji je bio mučen u španskom pritvoru. Oni su podneli tužbe pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu i sudije su u oba slučaja presudile protiv Španije.
Posle proglašenja nezavisnosti u katalonskom parlamentu, Madrid je ukinuo pokrajinsku autonomiju, zakazao prevremene izbore i uhapsio devetoro funkcionera, dozvolivši samo jednom od njih da se brani sa slobode. Puđdemon pokušava da ubedi EU da su oni politički zatvorenici, a sa istim ciljem juče je u Brisel stigla i delegacija od 200 katalonskih gradonačelnika koji su protestom ispred Evropske komisije zatražili oslobađanje nekadašnjih ministara. Iako veruje da je njegova vlada i dalje legitimna, Puđdemon je prihvatio ponovni izlazak na birališta i pozvao Madrid i Brisel da prihvate rezultate decembarskih izbora.
„Kako Evropu toliko zanima šta se dešava u Poljskoj i Mađarskoj, a ne seti se da pita špansku državu da li će prihvatiti rezultate (katalonskih) izbora ako (opet) pobede secesionisti”, zapitao se Puđdemon i dodao da „demokratija znači da prihvatate volju većine” uvek, a ne od slučaja do slučaja.
Vladajuća partija na nacionalnom nivou, Narodna stranka (NS), nagoveštava da bi upravo to moglo da se desi i da bi mogla da odbaci rezultate ako joj se ne svide. „Ako se separatizam vrati starim navikama, ponovo ćemo im ukinuti autonomiju”, saopštio je Rafael Ernando, glasnogovornik NS u nacionalnom parlamentu.
Izbegli regionalni lider podsetio je da su zagovornici secesionizma i u svojim stranačkim programima imali osamostaljenje Katalonije, ali da je Španiji to zasmetalo tek kada su ove partije došle na vlast i ostvarile svoja predizborna obećanja. Parlament u Barseloni proglasio je nezavisnost posle referenduma sa kojim se kraljevina nije saglasila i na kojem je 90 odsto izašlih glasalo za otcepljenje. Puđdemon je pozvao stranke iz njegove doskorašnje koalicije da zajedno izađu na izbore, ali one još nisu postigle dogovor.
„Pais” prenosi da bivšem regionalnom premijeru i njegovim saradnicima nije zabranjeno da se kandiduju jer još nisu osuđeni. Kako oni ne mogu da na daljinu obavljaju poslaničku ili funkciju u vladi, njihova kandidatura je besmislena sve dok su u zatvoru ili u inostranstvu.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.