Sudar BRIKS-a i Amerike u Zimbabveu
Zimbabveanska vojno-politička drama, pokrenuta izlaskom jedinica armije na ulice Hararea u sredu i stavljanjem predsednika države Roberta Mugabea (93) u kućni pritvor, dobila je juče neočekivani i neizvesni obrt u toj afričkoj zemlji, ali i na globalnoj sceni.
Nakon neprospavane noći, naizgled neuspelih pregovora o Mugabeovoj ostavci, general Konstantino Čivengva, komandant armije koji je naložio pokret oklopnih jedinica i pešadije u Harare i vremešni lider slikali su se nasmejani, čvrsto stišćući ruku jedan drugom.
Koliko početkom meseca, Mugabe je naložio šefu policije generalu Augustinu Čihuriju da uhapsi generala Čivengvu čim se vrati iz posete Kini. Čihuriju ipak nije uspelo da uhapsi Čivengvu: komandant armije je samo nekoliko dana kasnije stavio predsednika Mugabea u kućni pritvor, dok je vojska u međuvremenu konfiskovala sve naoružanje od policije.
Čemu su se smešili Mugabe i Čivengva na fotografijama koje su juče obišle svet, za sada je neizvesno. Ono što se zna jeste da je predsednik Mugabe juče na svečanoj dodeli diploma svršenim studentima Otvorenog univerziteta, jedno od svedočanstava uručio i Čivengvovoj supruzi.
Istog jutra, portparol zimbaveanske vojske u TV obraćanju naciji objavio je da „pregovori sa Mugabeom napreduju”, bez drugih detalja.
U nedostatku jasnih poruka armije i političke vlasti, Zimbabveom kruže mnogobrojne spekulacije. Da li će zimbabveanski parlament već u utorak izglasati Mugabeu nepoverenje, ako on nastavi tokom vikenda da se opire ostavci? Ko bi sve mogao da bude pozvan na konsultacije za sastav prelazne vlade u Harareu? Šta je dalja sudbina omražene Grejs Mugabe, koja se do juče otvoreno preporučivala za sledećeg šefa države? Juče posle podne nije bilo pouzdanih razjašnjenja. U međuvremenu, podružnice vladajuće ZANU (PF) partije u Masvingu i Mutareu počele su javno da okreću leđa Mugabeu i traže da duet Robert i Grejs Mugabe zauvek napuste politički život zemlje.
Sličan stav izrazio je juče i zvanični Vašington.
„Ovo je tranzicija ka novoj eri u Zimbabveu. Tome se nadamo”, Donald Jamamoto, pomoćnik američkog državnog sekretara, izjavio je u intervjuu Rojtersu. Po Jamamotovim rečima, da li će Amerika, nakon godina drakonskih sankcija, ponovo biti spremna da pruža razvojnu pomoć Zimbabveu, direktno zavisi od daljih zbivanja u toj državi.
„Ako dođe do ustavnih i političko-ekonomskih reformi, i zemlja krene napred u zaštiti političkog prostora i ljudskih prava, onda možemo započnemo dijalog i dizanju sankcija”, precizirao je Jamamoto.
Na drugom kraju sveta, zvanični Peking odbio je juče odgovor na pitanje da li je general Čivengva tokom posete Kini početkom novembra obavestio domaćine da se sprema „puč”, prenele su agencije.
„Kina poziva sve aktere u Zimbabveu da drže pod budnim okom svoje dugoročne i fundamentalne interese, održe dijalog radi premošćivanja razlika i radi promocije mirnih i odgovarajućih rezolucija u okviru pravnog sistema”, naglasio je Geng Šuang, porptparol kineskog ministarstva inostranih poslova. Koliko 2015. tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga Zimbabveu, dve države su potpisale investicione sporazume teške četiri milijarde američkih dolara. Vlada u Harareu otkrila je letos da su investitori iz Kine spremni da ulože dve milijarde dolara u oživljavanju lokalne železare i čeličane.
Dalja sudbina postojećih i najavljenih stranih investicija u Zimbabveu – neizvesna je kao i razvoj tamošnje situacije. Pored Kine, i druge članice BRIKS-a, prevenstveno Rusija i JAR iskazuju interesovanje za saradnju i oko situacije u Zimbabveu.
Tokom turneje po jugu Afrike, Jurij Trutnjev, zamenik predsednika ruske vlade, potpisao je juče sa domaćinima u Pretoriji sporazum o saradnji u razvoju industrije retkih metala.
Rusija i Južnoafrička Republika zajedno kontrolišu 80 odsto svetskih rezervi metala iz grupe platine. U međuvremenu, Rudarska komora Zimbabvea tvrdi da ima daleko veće rezerve platine od Rusije i najavljuje planove za povećanje proizvodnje na oko pola miliona unci godišnje (Rusija sada proizvodnji oko 800.000 unci godišnje).
Za taj skok proizvodnje retkih i veoma skupih metala u zimbabveanskim rudnicima delimično inače u vlasništvu kompanija iz JAR, biće neophodan strani kapital.
„Ako se zemlja razvija, nema osnova za destabilizaciju. Ako Zimbabve želi to da izbegne, treba samo da razvija ekonomiju”, juče iz Pretorije poručio je Trutnjev.
Vojna politička drama u Harareu možda ima veze sa budućom kontrolom basnoslovnih rudnih ležišta u Zimbabveu?
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.