Izvozili vodu umesto tečnog gasa da bi zaradili na povraćaju PDV-a
Carinski službenici su prekjuče na graničnom prelazu Mali Zvornik zaustavili cisternu koja je po dokumentaciji trebalo da prevozi 20 tona tečnog gasa iz Srbije u BiH, a u njoj je ustvari bila voda, i sprečili je u nameri da lažnu „robu” preveze u susednu zemlju.
Kako se navodi u saopštenju Uprave carine, rad kompanije koja se bavi distribucijom goriva i čija je cisterna u pitanju, praćen je duže vreme, a u subotu su carinici uspeli da je uhvate na delu.
„Naši službenici su pratili rad sporne kompanije iz Beograda i posle izvesnog vremena imali smo razloga da verujemo da se umesto izvoznog posla, tu zapravo dešavaju mahinacije sa izvozom goriva. Umesto da zaista izvozi gas u BiH, pomenuta firma je tamo odlazila sa cisternom koja je bila natovarena vodom, dok je u Srbiji podnosila dokumentaciju za povraćaj PDV-a i time direktno nanosila štetu državnom budžetu”, ističe načelnik Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Ivan Ribać, prenosi se u saopštenju.
Slučaj je otkriven kada su carinski službenici sačekali da cisterna ovog izvoznika dođe na granični prelaz Mali Zvornik i vratili je do Zrenjaninskog puta gde je preuzela druga ekipa službenika i pod pratnjom je sprovela do skladišta u Subotici u kome je navodno u nju utovaren tečni gas.
Cisterna koja je prema dokumentaciji prevozila gotovo 20 tona tečnog gasa iz Srbije u BiH, bila je navodno natovarena propan butan smešom kupljenom u Subotici za kupca u Brčkom.
Tokom kontrole u skladištu carinici su najpre skinuli carinske plombe koje nisu bile oštećene, a potom su ispustili tečni gas iz cisterne.
Kako su precizirali, roba, tj. tečni gas je pretočen iz cisterne u kojoj se navodno nalazio u drugu praznu kamion-cisternu koja je prethodno izmerena dok je bila prazna. Iz cisterne je kako navode, umesto gasa počela da ističe voda, a propan butan smeše je bilo samo oko deset kilograma.
Iz Uprave carine veruju da je namera bila da se naplati povraćaj PDV od Srbije, a da se potom u BiH iz cisterne istoči voda i zaista sipa gas koji je tamo jeftiniji, kako bi se ostvarila razlika u ceni kada se taj gas proda u Srbiji na crnom tržištu. (Tanjug)
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.