Gospodar plaćeničke vojske pravi privatnu CIA za Trampa
Kako se šef Bele kuće stalno žali da obaveštajne agencije podrivaju njegovu vladu, osnivač privatne američke vojske „Blekvoter” ponudio se da osnuje i privatnu CIA koja bi bila na raspolaganju isključivo predsedniku SAD. Erik Prins, čiji su plaćenici postali ozloglašeni kada su pre deset godina otvorili vatru na civile u centru Bagdada, osmislio je špijunsku mrežu koja bi podatke o zbivanjima u svetu prosleđivala direktno Donaldu Trampu, zaobilazeći zvanične kanale. Prema saznanjima „Intersepta”, Prins pokušava da progura paraobaveštajnu agenciju koja bi Beloj kući omogućila da izbegne CIA, NSA, FBI i druge službe, navodna stecišta predsednikovih neprijatelja, između ostalog i zbog toga što sve tvrde da je Moskva pokušala da mu pomogne na prošlogodišnjim izborima.
Tramp okrivljuje obaveštajnu zajednicu da je sedmoj sili dostavljala kompromitujuće informacije o članovima njegovog izbornog štaba, kao kada je medijima otkrila tajne susrete trampovaca sa Rusima za vreme i posle kampanje. Kada je shvatio da FBI ozbiljno istražuje ruski uticaj na prošlogodišnjim izborima, predsednik je smenio šefa federalnih agenata Džejmsa Komija i nastavio da o birou govorio kao o pristrasnoj organizaciji koja je propustila da istraži mejlove i fondaciju Hilari Klinton.
Za CIA je izjavio da je nesposobna da nabavi tačne informacije i na njeno čelo postavio Majka Pompea, u koga ima poverenja, ali nijedan od njih dvojice ne veruje ostatku zaposlenih. U njima vide državu u državi, sposobnu da sabotira politiku Bele kuće, tvrdi „Intersept”. Osim sa Trampom, Prinsova špijunska mreža navodno bi delila podatke i sa Pompeom, ali ne i sa njegovom službom.
Odgovarajući na pitanje da li je ideju o privatnim obaveštajcima uzela u razmatranje, vlada je saopštila da nije i neće. Pomenuti informativni sajt, međutim, saznaje da su se zvaničnici u aveniji Pensilvanija upoznali sa ponudom jer je ona stigla od čoveka kome se ne može reći „ne” još sa vrata. Prins je pomagao Trampu, novčano u kampanji, a onda i savetima u takozvanoj prelaznoj vladi koja je trajala od pobede na izborima do preuzimanja vlasti. U veoma je prisnim odnosima sa potpredsednikom Majkom Pensom, koji je veličao učinak „Blekvotera” u Iraku i Avganistanu i po tajnim zatvorima za mučenje osumnjičenih za terorizam. Zaradio je milijarde dolara u poslu sa „Blekvoterom”, koji je u međuvremenu prodao, ali je novac imao i ranije jer potiče iz imućne porodice republikanskih donatora. Njegova sestra Betsi Devos postala je ministarka prosvete u aktuelnoj administraciji.
Propusnicu za ulazak u Belu kuću mogao bi da ima i Prinsov partner u poslu sa privatnim špijunima Džon Magvajer, dugogodišnji agent CIA koji je takođe bio član Trampove tranzicione vlade. Njihov rad finansirali bi individualni darodavci koji podržavaju aktuelnog šefa države i smatraju da su predsedniku potrebne Prinsove nesvakidašnje usluge. Da bi ubedili Trampa da samo njima može da veruje, osnivači privatne obaveštajne mreže počeli su da šire glasine o državnim agencijama. Među njima je i ona da CIA skriva informacije od šefa Bele kuće i da NSA, najpoznatija po masovnom prisluškivanju koje je otkrio uzbunjivač Edvard Snouden, nadzire komunikacije predsednikovih sinova Donalda i Erika.
Prins računa na svoje bivše pse rata koji su učestvovali u likvidacijama pripadnika Al Kaide, nekadašnje špijune, ali i na svoje sadašnje uposlenike jer je, prodavši „Blekvoter”, osnovao sličnu kompaniju, „Frontijer servis grup”, sa operativcima opšte prakse. Pre nego što je ponudio Trampu da ga zaštiti CIA, Prins je nudio Nigeriji da je spase od terorističke organizacije Boko haram i Libiji i Evropi da ih sačuva od migranata. Iako nije dobila ove poslove, kompanija je zbog pokušaja da se infiltrira u Africi dospela na radar Obamine administracije. Osnivača „Frontijer servis grupe” tada su istraživale upravo one službe kojima on sada želi da bude konkurencija.
Posle skandala sa ubistvom 17 iračkih civila, najpoznatiji američki plaćenik više nije sarađivao sa američkom vladom. Ukoliko bi se sada sporazumeo sa Trampom, vratio bi se u državni tim na velika vrata. Da je tako nešto zaista moguće, postalo je jasno i posle nedavnog otkrića „Vašington posta” da se Prins u svojstvu Trampovog neslužbenog izaslanika na Sejšelima sastajao sa Putinovim emisarom.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.